Vít Hradil: Český trh práce známky ochlazování nejeví

Vít Hradil: Český trh práce známky ochlazování nejeví

Tuzemská míra nezaměstnanosti v květnu klesla o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,2 %. Na úřadech práce je tak nově registrováno o 8190 méně uchazečů, nežli v dubnu, zároveň se ovšem snížil i počet evidovaných volných pracovních míst, a to o zhruba 7 tisíc. Celkem tak úřady aktuálně v Česku evidují 235 tisíc uchazečů a 337 tisíc volných míst, na jedno volné místo tak připadá 0,7 uchazeče.

Jak je v Česku tradicí, okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti zůstává Karviná, kde dosahuje 8,2 %, zatímco nejméně nezaměstnaným okresem je Praha-východ (1,1 %). Stejná jména nalezneme na obou koncích žebříčku i u počtu uchazečů na jedno pracovní místo, kde jich Karviná hlásí 9,7, zatímco Praha-východ 0,1.

Poslední srovnatelná data na evropské úrovni pocházejí z měsíce dubna a Česku zde opět náležela pozice země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropské unii, když s hodnotou 2,4 % suverénně poráželo druhé Německo, které hlásilo 3,0 %. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU pak činila 6,2 %. Připomínáme, že metodika Eurostatu je odlišná od té reportované českým Ministerstvem práce.

Navzdory ne zcela ideálnímu ekonomickému klimatu zatím na českém trhu práce nejsou patrné výraznější známky ochlazování. Míra nezaměstnanosti sice zůstává nad před-pandemickým minimem (2,6 %), ovšem volných pracovních míst na něm momentálně nalezneme podobné množství, jako tehdy. Žádné dramatické negativní důsledky příchodu uprchlíků z Ukrajiny pro české zaměstnance tak z oficiálních statistik nejsou patrné a uchazeči o zaměstnání nadále tahají za výrazně delší konec provazu. Ani klopýtání českého průmyslu, který se potýká s nedostatkem výrobních vstupů a zdražujícími energiemi se zatím na úřadech práce významně neprojevilo. Určitého ochlazení se ovšem pravděpodobně v příštích měsících přece jen dočkáme.

Obzvláště ve zmiňovaném zpracovatelském sektoru lze předpokládat, že část firem, která se dosud jakémukoliv propouštění vyhýbala s vědomím, že bude těžce shánět volné pracovníky, až se situace opět zlepší, své úsilí bude nucena vzdát. Čeká nás tak již maximálně jedno kosmetické snížení míry nezaměstnanosti v červnu – a to přinejlepším o 0,1 procentního bodu – následované postupným nárůstem. Za celý letošní rok pak podle nás nezaměstnanost dosáhne v průměru 3,5 %.

Zdroj informací

Vít Hradil, hlavní ekonom, CYRRUS, a.s.

Datum

8. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.9661 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál