František Táborský: Americký trh práce si vykompenzuje slabší zářijová čísla

František Táborský: Americký trh práce si vykompenzuje slabší zářijová čísla

ČNB zvýšila úrokové sazby o překvapivých 125 bazických bodů. Nová prognóza navíc ukazuje na další rychlé zvyšování úrokových sazeb. My očekáváme nově 50bp zvýšení již na prosincovém zasedání. Americký trh práce podle nás vykáže za říjen silný růst pracovních míst. Pozitivní zprávou by měl být i návrat německého průmyslu k růstu. Tuzemský maloobchod pokračuje v meziročním růstu. Finanční trhy budou dobíhat včerejší rozhodnutí ČNB. Včerejší posílení koruny je podle nás v ohrožení.

Německý průmysl se vrací k růstu

Dnešní hlavní událostí bude zveřejnění amerických dat z trhu práce. Po zářijovém zklamání očekáváme silný nárůst nových pracovních míst o 520 tis., zatímco trh předvídá 450 tis. Předpokládáme tak částečnou kompenzaci předchozího měsíce, a to zejména v sektoru školství. Zároveň se zlepšila covidová situace v USA, což podle nás dovolilo větší oživení na trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla dále poklesnout ze zářijových 4,8 % na 4,6 %. Mírné zpomalení vykáže růst mezd, i tak by ale měl zůstat silný.

Německý průmysl podle našich odhadů vykáže za září zrychlení na 1,2 % m/m. Předchozí měsíce překvapily negativně, nicméně předpokládáme, že v těchto měsících dojde k obratu a do konce roku bude průmyslová produkce zrychlovat. Stále ale přetrvávají dopady z vyšších cen energií a slábnoucí poptávky z Číny, která bude dopadat na celou druhou polovinu roku. Naopak zhoršení očekáváme od dnešního výsledku ve Francii. To naznačuje první odhad HDP zveřejněný v minulém týdnu.

V tuzemsku bude zveřejněna statistika maloobchodu za září. S výjimkou června zaznamenávají reálné tržby v maloobchodu od letošního dubna meziměsíční nárůsty, pokud tedy nepočítáme prodeje aut, jejichž dostupnost je snížena. V září maloobchodní tržby bez motoristického segmentu dle našeho odhadu mírně vzrostly o 0,2 %, za čímž vidíme stále relativně slušnou spotřebitelskou důvěru. Ta se v září snížila jen nepatrně, přičemž mírné zlepšení indikují i karetní transakce. V souhrnu počítáme s meziměsíčním růstem o 0,2 %, přičemž lepšímu výsledku brání rychle rostoucí spotřebitelské ceny.

Finanční trhy dnes také budou zpracovávat včerejší rozhodnutí ČNB a navíc dostanou další informace z jednání centrálních bankéřů s analytiky, které by mělo přinést více informací k nové prognóze ČNB.

Koruna si po překvapivém kroku ČNB polepšila

Česká národní banka včera rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb, a to o 125bp. Rozhodnutí opět překvapilo svou razancí analytiky i finanční trhy. Guvernér J. Rusnok během tiskové konference představil novou prognózu centrální banky. Výhled pro domácí ekonomiku byl snížen z 3,5 % na 1,9 % pro letošek a z 4,1 % na 3,5 % pro příští rok. Na druhou stranu inflace byla posunuta výrazně nahoru z letošních 3,0 % na 3,7 % a z 2,8 % na 5,6 % v roce příštím. V reakci na to ČNB vidí v nové prognóze vrchol úrokových sazeb na 3,63 % pro 3M PRIBOR a následné mírné snižování sazeb zpět ke 3 %. Pro prosincovém zasedání tak nově očekáváme další zvýšení o 50bp na 3,25 %.

Na poli centrálních bank včera překvapila i Bank of England, která pro změnu nezvýšila své sazby navzdory tržním očekáváním. Podle tamních centrálních bankéřů je v současnosti více v ohrožení růst ekonomiky, čímž upozadila rostoucí inflaci. Banka se tak postavila očekáváním trhu, což se projevilo v poklesu tržních sazeb a oslabení libry vůči euru o 0,8 %.

Na devizovém trhu bylo včera rušno. Dolar se opět posunul k silnějším úrovním vůči euru, když posílil o 0,6 % na 1,154 USD/CZK. To vyslalo negativní impulz pro celý středoevropský region. Polský zlotý a maďarský forint ztratily shodně 0,4 %. Koruna si díky překvapivému zvýšení sazeb ČNB polepšila o 0,6 %. Vzhledem k míře překvapení by se to mohlo zdát jako slabá reakce. Nicméně je nutné dnešní pohyb koruny brát v kontextu právě silnějšího dolaru vůči euru. Tím se opakuje příběh zářijového zasedání a podle nás je pravděpodobné, že koruna v následujících dnech něco ze svých zisků ztratí nebo bude stagnovat.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

5. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.1711 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál