Jana Steckerová: Data z amerického trhu práce potvrdí další silnou tvorbu pracovních míst

Jana Steckerová: Data z amerického trhu práce potvrdí další silnou tvorbu pracovních míst

Americký ADP report ukáže vysoký růst počtu nových pracovních míst. I tak jich ale v květnu ve srovnání s obdobím před pandemickou krizí na trhu práce stále více než sedm a půl milionu chybělo. Dle červnové statistiky by mělo ubývat i nezaměstnaných v Německu. Inflace v eurozóně v meziročním srovnání zřejmě mírně ubere na tempu. V dalších měsících ji ale vliv srovnávací základny bude tlačit na vyšší úrovně.

 

Inflace v eurozóně v meziročním srovnání zvolní

Situace na americkém trhu práce se rychle zlepšuje. Ve srovnání s únorem 2020 zde však v květnu bylo stále o 7,6 milionu pracovních míst méně. Nejvíce pracovníků chybí v sektoru pohostinství (1,5 milionu) a vzdělávání (1,1 milionů). V oblasti vzdělávání by se situace měla normalizovat s obnovením školní docházky v září. V pohostinství je však otázka, kolik zaměstnanců se bude ochotno vrátit.

V eurozóně bude zveřejněna červnová inflace. Ta pravděpodobně v meziročním srovnání o jednu desetinu poklesne (na 1,9 %). Její jádrová složka zůstane beze změny na úrovni 1 %. Ve druhém pololetí bude inflaci tlačit nahoru nízká srovnávací základna z loňského roku (především snížení německé daně z přidané hodnoty), což povede k růstu jádrové inflace směrem k 1,5 %. To by společně s vyššími cenami pohonných hmot mělo celkovou inflaci v H2 21 vytlačit na průměrných 2,3 %. Vzhledem k problémům s dodávkami se však rizika koncentrují ve směru nahoru. Celkově by inflace v letošním roce měla dosáhnout průměrných 1,9 % po 0,3 % v roce 2020, přičemž u jádrové inflace by to mělo být v průměru 1,3 % po loňských 0,7 %. V příštím roce se však inflace zřejmě vrátí k úrovním okolo 1,2 %.

Počet nezaměstnaných v Německu v červnu podle našeho odhadu poklesl o dalších 40 tisíc. Míra nezaměstnanosti se tak zřejmě snížila na 5,9 %. Výhled pro trh práce se nyní rychle zlepšuje. Otázkou ale je, jaká část zaměstnanců, kteří v důsledku uzavírek ekonomiky dlouhé období nepracovali, bude ochotna vrátit se zpět do práce.

Regionální měny lehce ztrácely

Všechny regionální měny včera ztrácely. Žádná zajímavější data zveřejněna ale nebyla, a tak současnou korekci přičítáme obávám z dalšího koronavirového vývoje, lehce slábnoucí společné evropské měně i nízké letní likviditě. Česká koruna v průběhu úterního obchodování ztratila 0,3 % a posunula se těsně pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Podobné ztráty utrpěl i maďarský forint a polský zlotý. Forint oslabil na 350,9 HUF/EUR a zlotý na 4,516 PLN/EUR.

Z domácích dat byl zveřejněn pouze zpřesněný odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku. Ten potvrdil, že česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla o 0,3 % y/y po předchozím růstu o 0,7 %. Zajímavějších impulzů se koruna nedočká zřejmě ani dnes. Očekáváme tak její obchodování kolem současných úrovní.

Společná evropská měna včera oslabila o 0,3 % na 1,189 USD/EUR. K ziskům jí nepomohly ani indikátory důvěry, které vesměs dopadly lépe, než se čekalo. Největšího zlepšení dosáhla důvěra v oblasti služeb. Na druhou stranu výrazně dobrá spotřebitelská důvěra, která přišla ze Spojených států, ztráty eura nijak výrazně neprohloubila.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

30. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.0722 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál