MMR: O Vánocích do práce jako každý jiný den

MMR: O Vánocích do práce jako každý jiný den

Zatímco většina z nás tráví čas v kruhu svých nejbližších, zdravotníci i o vánočních svátcích pracují v nepřetržitém směnném provozu. Na Ministerstvu pro místní rozvoj se proto snažíme, abychom jim jejich náročnou práci co nejvíce ulehčili. Na zlepšení jejich pracovního prostředí jsme prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) využili již stovky milionů korun.

Jedním z největších projektů, které IROP podpořil, byla výstavba vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v brněnských Bohunicích. Díky dotaci přes 81 milionů korun vznikly nové prostory poskytující lepší podmínky pro realizaci výukových a výcvikových programů. Dostavba disponuje odpovídajícím vnitřním zařízením, audiovizuální a počítačovou technikou, pokročilými simulátory i polygonem s lezeckými stěnami.

Letos na jaře získali novou výjezdovou základnu záchranáři v Uničově. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ji postavila i díky téměř šestnáctimilionové dotaci z IROP. Moderní budova vyrostla mezi vlakovým nádražím a stanicí hasičského záchranného sboru a nahradila zastaralou základnu, která sídlila v zadní části uničovské polikliniky a už neodpovídala současným standardům pro práci záchranářů. Nové prostory umožňují umístění jedné výjezdové skupiny a technické zázemí s garážemi pro dvě sanitní vozidla.

O Vánocích berou ohledy na kolegy s dětmi

„I o svátcích zde pracují stejně jako v jiných dnech, tedy čtyřiadvacet hodin denně,“ říká Andrea Rakovičová, ředitelka olomoucké záchranky. „Staniční sestra se při plánování směn snaží brát ohledy zejména na zaměstnance s malými dětmi,“ dodává. Někdo prý chce pracovat na Štědrý den, jiný dává přednost noční směně a někomu vyhovuje pracovat na Boží hod vánoční nebo na Štěpána. Vzhledem k tomu, že je Uničov malé středisko, vycházejí si vstříc a problémy s obsazením směn nemají.

Podobné je to i v Bohunicích. „Harmonogram služeb je daný, ovšem zaměstnanci si můžou služby měnit. Záleží na kolegialitě. Pokud má zdravotník malé děti, může mu bezdětný kolega vyjít vstříc a vyměnit si službu,“ říká Michaela Bothová, mluvčí jihomoravské záchranky.

Tradice i na záchrance

Prioritou je samozřejmě péče o pacienty. I zdravotníci se ale snaží dodržovat vánoční tradice, pokud k tomu mají prostor. „Kdo chce, nazdobí stromeček, pokud nejsou zdravotníci na výjezdu, můžou společně povečeřet slavnostní jídlo, a zvykem je i to, že si navzájem přinesou ochutnat cukroví. Někde se i zpívají koledy u kytary,“ vyjmenovává mluvčí jihomoravské záchranky. Milé podle ní je, že se někdy na základně zastaví i jednotlivci, aby popřáli záchranářům, a často přinesou i něco dobrého.

I na základně v Uničově každoročně strojí stromeček. „Aby se i v práci zdravotníci cítili svátečně a uvědomovali si ten vzácný čas,“ vysvětluje Andrea Rakovičová. Pro menší děti zorganizoval zaměstnavatel v Olomouci mikulášskou nadílku s prohlídkou sanitky a vrtulníku, v Uničově si kolegové k utužení vztahů uspořádali vánoční večírek s bowlingem.

Investice do zdravotnictví mají smysl

Uničovská výjezdovka funguje teprve od března, na základě tísňové výzvy už vyjela sanitka ke 1451 případům (podle stavu v prvním týdnu prosince). Koncem listopadu jeli za zvlášť naléhavým případem, kdy přímo ve městě zkolaboval muž v důsledku náhlé zástavy oběhu při srdečním infarktu. Rychlá záchranná pomoc dorazila za tři minuty, po třinácti minutách byl mužův stav stabilní.

Bohunickým výcvikovým střediskem už prošly tisíce lidí. V době covidu tady organizovali online výuku. „Centrum se za dobu existence stalo pojmem, jezdí se k nám inspirovat i z ostatních záchranky, včetně zahraničních,“ uzavírá mluvčí Michaela Bothová.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

24. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2059 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál