Více než polovině dotázaných vadí spolupráce s lidmi se zdravotním postižením

Více než polovině dotázaných vadí spolupráce s lidmi se zdravotním postižením

Až 58 % zaměstnanců z nejrůznějších firem v celé České republice vadí u kolegů v týmu zdravotní postižení. Vyplývá to z průzkumu o zaměstnávání zdravotně postižených, který si nechala u agentury IPSOS zpracovat společnost ExxonMobil ve spolupráci s neziskovou organizací Revenium. ExxonMobil se snaží zvýšit obecné povědomí o této tematice a odbourat s ní spojené stigma projektem, který je mezi českými zaměstnavateli ojedinělý.

Cílem průzkumu společnosti ExxonMobil bylo zjistit, jak čeští zaměstnanci napříč firmami a věkovými kategoriemi vnímají spolupráci s lidmi se zdravotním postižením v pracovním kolektivu a jak hodnotí jejich pracovní nasazení. „Přestože 70 % z 1100 dotázaných zaměstnanců věří, nebo se alespoň přiklání k názoru, že zdravotně postižení mohou být stejně výkonní jako jejich zdraví kolegové, pouze 42 % z nich uvedlo, že by jim u kolegy v týmu nevadilo žádné zdravotní omezení,“ komentovala průzkum Dagmar Císařovská, která vede komunikaci ExxonMobil v ČR.

ExxonMobil jde příkladem

V polovině roku 2019 pražská centrála mezinárodní firmy odstartovala projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance se zdravotním postižením. „Začali jsme se postupně vrývat do paměti zaměstnanců různými aktivitami. Vytvořili jsme interní webové stránky s naší problematikou, natočili jsme videa, ve kterých zaměstnanci odkryli své příběhy, pojmenovali svá znevýhodnění a prozradili, co vylepšilo jejich pracovní prostředí,“ přibližuje počáteční fáze vedoucí projektu Lukáš Kozák.

Zaměstnanci měli možnost setkat  se s lidmi s omezeními a nahlédnout do života vozíčkářů, nevidomých lidí či těch, kteří prošli léčbou rakoviny nebo žijí s duševním onemocněním. Vyzkoušeli si například jízdu na vozíku nebo simulaci různých forem zrakových postižení, a mohli se tak na chvíli částečně vcítit do jejich kůže. Za podpory vedení společnosti se od roku 2020 podařilo zřídit pozici, která se zabývá inkluzí zaměstnanců se zdravotním postižením do pracovního života. „Jakýkoliv náš zaměstnanec se zdravotním problémem se na mě může obrátit, sdílet svůj příběh, obavy i otázky, které se vztahují k legislativě, invalidnímu důchodu nebo jakékoliv jiné oblasti,“ dodává Kozák.

Podle Revenia má jen několik společností v Česku specializovaný program na podporu zaměstnanců se zdravotním postižením. Mezi tuto hrstku zaměstnavatelů patří právě i ExxonMobil. „Péče, respekt, inkluze a diverzita představují klíčové hodnoty naší společnosti. Bylo tudíž přirozené odstartovat tento projekt. Zužitkovali jsme zkušenosti ExxonMobil jakožto globální společnosti a vybudovali tak projekt, jehož cílem je unikátním způsobem zvýšit povědomí o tomto tématu nejen našich zaměstnanců, ale i společnosti obecně. Naše firma má celosvětově dlouhou tradici podpory inkluze, což v praxi znamená, že jsme měli možnost se inspirovat u jiných poboček ExxonMobil a požádat o asistenci,“ vysvětluje Císařovská.

Strašákem jsou duševní poruchy a mentální postižení, celiaci ani astmatici nevadí

Předsedkyně představenstva Revenia Hana Potměšilová upozorňuje, že ne všechna zdravotní postižení jsou viditelná: „Řada z nás si pod pojmem člověk se zdravotním postižením představí viditelně postiženého člověka, třeba vozíčkáře. Viditelná postižení ale tvoří velmi malé procento. Mezi postižení, která nemusí být na první pohled patrná, patří těžší forma alergie, lupénka, celiakie, astma, či například rakovina prostaty nebo prsu. Je důležité vnímat práci s lidmi se znevýhodněním jako něco, co je úplně normální. Podobně jako když rodič na rodičovské dovolené pracuje, nebo poživatel starobního důchodu podniká.“

ExxonMobil se snaží svým projektem napravit postoj zaměstnanců k jakékoliv formě postižení. Z průzkumu totiž vyplývá, že existují nemoci, ze kterých mají lidé obavy a ve svém kolektivu by se jim raději vyhnuli. „V první řadě jde o duševní onemocnění, kam se řadí různé poruchy chování, schizofrenie, ale i deprese a syndrom vyhoření. Narazit na kolegu s těmito potížemi by nechtělo 37 % lidí,“ doplnila Císařovská. Rezervovaněji by čeští zaměstnanci pohlíželi i na spolupracovníky s mentálním postižením, těch se obává 36 % zaměstnanců. Nejvíce pochopení pak mají lidé pro celiaky, astmatiky nebo diabetiky.

„Většina zaměstnanců, v tomto případě až 75 %, si nemyslí, že by jejich nadřízení měli předsudky vůči lidem se zdravotním postižením. Svěřit se svému zaměstnavateli se závažnou diagnózou, jakou je třeba onkologické onemocnění, by nemělo problém celých 90 % dotázaných,“ podotkla Císařovská. Respondenti ve svých odpovědích nejčastěji uváděli, že by jim v takových případech zaměstnavatel vyšel vstříc.

Průzkum k zaměstnávání zdravotně postižených si česká pobočka ExxonMobil nechala vypracovat u společnosti Ipsos. Na dotazy během ledna 2020 odpovědělo 1100 zaměstnanců napříč firmami a věkovými kategoriemi z celé České republiky.

Osobní příběhy

Výjimečnost projektu potvrzuje i Lukáš Kozák: „Když jsem se poprvé dozvěděl o tomto projektu, byl jsem celkem překvapený. Nemohl jsem uvěřit, že by nějaká společnost chtěla nabídnout jednotné pracovní podmínky všem zaměstnancům. Něco takového není v České republice běžné. Myslím si, že tento projekt může mít dopad na celou společnost.“ Kozákův život se zcela změnil v roce 2007, kdy si při skoku do bazénu zlomil páteř. Od té doby je na vozíčku. „Stalo se to během dovolené v Turecku s mými rodiči. Když jsem se vzbudil po operaci v turecké nemocnici, mohl jsem hýbat pouze hlavou. Naštěstí se můj stav začal zlepšovat a po několika týdnech jsem začal hýbat alespoň rukama,“ vypráví Kozák. Práci, kolegy i podporu ExxonMobil si Kozák chválí a dodává, že i budova společnosti je bezproblémově uzpůsobena pro vozíčkáře.

Jedním ze zaměstnanců ExxonMobil, kteří v rámci projektu sdíleli své osobní příběhy, je i Adam Krumnikl, jenž pro společnost pracuje již devátým rokem. „Během dovolené v Indonésii jsem dostal bakteriální infekci a téměř dva týdny jsem byl v kómatu. Díky tomu ovšem doktoři objevili, že jsem měl nádor na mozku. Podstoupil jsem tři operace mozku a prošel dlouhou chemoterapií a radioterapií. Přišel jsem tak o část mozku, což má dopad na můj každodenní život,“ vysvětluje Krumnikl. Po dohodě s vedením si Krumnikl upravil práci tak, aby vyhovovala jeho osobním potřebám a zároveň aby mohl fungovat v rámci svého týmu.

ExxonMobil

ExxonMobil je jedna z nějvětších veřejně obchodovaných ropných a plynárenských společností. Využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. Společnost ExxonMobil vlastní důležité zdroje, rozsáhlé rafinerie a je největším obchodníkem s ropnými produkty. Chemická společnost ExxonMobil je jednou z největších na světě. V Praze sídlí ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o., klíčové centrum pro obchod, logistiku i péči o zákazníky. Ve dvou budovách na pražské Floře pracuje 1250 lidí – více než 80 národností, kteří obsluhují 150 zemí a mluví 27 jazyky.

Zdroj informací

ExxonMobil a NejBusiness.cz

Datum

13. listopadu 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.545 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál