Více než polovině dotázaných vadí spolupráce s lidmi se zdravotním postižením

Více než polovině dotázaných vadí spolupráce s lidmi se zdravotním postižením

Až 58 % zaměstnanců z nejrůznějších firem v celé České republice vadí u kolegů v týmu zdravotní postižení. Vyplývá to z průzkumu o zaměstnávání zdravotně postižených, který si nechala u agentury IPSOS zpracovat společnost ExxonMobil ve spolupráci s neziskovou organizací Revenium. ExxonMobil se snaží zvýšit obecné povědomí o této tematice a odbourat s ní spojené stigma projektem, který je mezi českými zaměstnavateli ojedinělý.

Cílem průzkumu společnosti ExxonMobil bylo zjistit, jak čeští zaměstnanci napříč firmami a věkovými kategoriemi vnímají spolupráci s lidmi se zdravotním postižením v pracovním kolektivu a jak hodnotí jejich pracovní nasazení. „Přestože 70 % z 1100 dotázaných zaměstnanců věří, nebo se alespoň přiklání k názoru, že zdravotně postižení mohou být stejně výkonní jako jejich zdraví kolegové, pouze 42 % z nich uvedlo, že by jim u kolegy v týmu nevadilo žádné zdravotní omezení,“ komentovala průzkum Dagmar Císařovská, která vede komunikaci ExxonMobil v ČR.

ExxonMobil jde příkladem

V polovině roku 2019 pražská centrála mezinárodní firmy odstartovala projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance se zdravotním postižením. „Začali jsme se postupně vrývat do paměti zaměstnanců různými aktivitami. Vytvořili jsme interní webové stránky s naší problematikou, natočili jsme videa, ve kterých zaměstnanci odkryli své příběhy, pojmenovali svá znevýhodnění a prozradili, co vylepšilo jejich pracovní prostředí,“ přibližuje počáteční fáze vedoucí projektu Lukáš Kozák.

Zaměstnanci měli možnost setkat  se s lidmi s omezeními a nahlédnout do života vozíčkářů, nevidomých lidí či těch, kteří prošli léčbou rakoviny nebo žijí s duševním onemocněním. Vyzkoušeli si například jízdu na vozíku nebo simulaci různých forem zrakových postižení, a mohli se tak na chvíli částečně vcítit do jejich kůže. Za podpory vedení společnosti se od roku 2020 podařilo zřídit pozici, která se zabývá inkluzí zaměstnanců se zdravotním postižením do pracovního života. „Jakýkoliv náš zaměstnanec se zdravotním problémem se na mě může obrátit, sdílet svůj příběh, obavy i otázky, které se vztahují k legislativě, invalidnímu důchodu nebo jakékoliv jiné oblasti,“ dodává Kozák.

Podle Revenia má jen několik společností v Česku specializovaný program na podporu zaměstnanců se zdravotním postižením. Mezi tuto hrstku zaměstnavatelů patří právě i ExxonMobil. „Péče, respekt, inkluze a diverzita představují klíčové hodnoty naší společnosti. Bylo tudíž přirozené odstartovat tento projekt. Zužitkovali jsme zkušenosti ExxonMobil jakožto globální společnosti a vybudovali tak projekt, jehož cílem je unikátním způsobem zvýšit povědomí o tomto tématu nejen našich zaměstnanců, ale i společnosti obecně. Naše firma má celosvětově dlouhou tradici podpory inkluze, což v praxi znamená, že jsme měli možnost se inspirovat u jiných poboček ExxonMobil a požádat o asistenci,“ vysvětluje Císařovská.

Strašákem jsou duševní poruchy a mentální postižení, celiaci ani astmatici nevadí

Předsedkyně představenstva Revenia Hana Potměšilová upozorňuje, že ne všechna zdravotní postižení jsou viditelná: „Řada z nás si pod pojmem člověk se zdravotním postižením představí viditelně postiženého člověka, třeba vozíčkáře. Viditelná postižení ale tvoří velmi malé procento. Mezi postižení, která nemusí být na první pohled patrná, patří těžší forma alergie, lupénka, celiakie, astma, či například rakovina prostaty nebo prsu. Je důležité vnímat práci s lidmi se znevýhodněním jako něco, co je úplně normální. Podobně jako když rodič na rodičovské dovolené pracuje, nebo poživatel starobního důchodu podniká.“

ExxonMobil se snaží svým projektem napravit postoj zaměstnanců k jakékoliv formě postižení. Z průzkumu totiž vyplývá, že existují nemoci, ze kterých mají lidé obavy a ve svém kolektivu by se jim raději vyhnuli. „V první řadě jde o duševní onemocnění, kam se řadí různé poruchy chování, schizofrenie, ale i deprese a syndrom vyhoření. Narazit na kolegu s těmito potížemi by nechtělo 37 % lidí,“ doplnila Císařovská. Rezervovaněji by čeští zaměstnanci pohlíželi i na spolupracovníky s mentálním postižením, těch se obává 36 % zaměstnanců. Nejvíce pochopení pak mají lidé pro celiaky, astmatiky nebo diabetiky.

„Většina zaměstnanců, v tomto případě až 75 %, si nemyslí, že by jejich nadřízení měli předsudky vůči lidem se zdravotním postižením. Svěřit se svému zaměstnavateli se závažnou diagnózou, jakou je třeba onkologické onemocnění, by nemělo problém celých 90 % dotázaných,“ podotkla Císařovská. Respondenti ve svých odpovědích nejčastěji uváděli, že by jim v takových případech zaměstnavatel vyšel vstříc.

Průzkum k zaměstnávání zdravotně postižených si česká pobočka ExxonMobil nechala vypracovat u společnosti Ipsos. Na dotazy během ledna 2020 odpovědělo 1100 zaměstnanců napříč firmami a věkovými kategoriemi z celé České republiky.

Osobní příběhy

Výjimečnost projektu potvrzuje i Lukáš Kozák: „Když jsem se poprvé dozvěděl o tomto projektu, byl jsem celkem překvapený. Nemohl jsem uvěřit, že by nějaká společnost chtěla nabídnout jednotné pracovní podmínky všem zaměstnancům. Něco takového není v České republice běžné. Myslím si, že tento projekt může mít dopad na celou společnost.“ Kozákův život se zcela změnil v roce 2007, kdy si při skoku do bazénu zlomil páteř. Od té doby je na vozíčku. „Stalo se to během dovolené v Turecku s mými rodiči. Když jsem se vzbudil po operaci v turecké nemocnici, mohl jsem hýbat pouze hlavou. Naštěstí se můj stav začal zlepšovat a po několika týdnech jsem začal hýbat alespoň rukama,“ vypráví Kozák. Práci, kolegy i podporu ExxonMobil si Kozák chválí a dodává, že i budova společnosti je bezproblémově uzpůsobena pro vozíčkáře.

Jedním ze zaměstnanců ExxonMobil, kteří v rámci projektu sdíleli své osobní příběhy, je i Adam Krumnikl, jenž pro společnost pracuje již devátým rokem. „Během dovolené v Indonésii jsem dostal bakteriální infekci a téměř dva týdny jsem byl v kómatu. Díky tomu ovšem doktoři objevili, že jsem měl nádor na mozku. Podstoupil jsem tři operace mozku a prošel dlouhou chemoterapií a radioterapií. Přišel jsem tak o část mozku, což má dopad na můj každodenní život,“ vysvětluje Krumnikl. Po dohodě s vedením si Krumnikl upravil práci tak, aby vyhovovala jeho osobním potřebám a zároveň aby mohl fungovat v rámci svého týmu.

ExxonMobil

ExxonMobil je jedna z nějvětších veřejně obchodovaných ropných a plynárenských společností. Využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. Společnost ExxonMobil vlastní důležité zdroje, rozsáhlé rafinerie a je největším obchodníkem s ropnými produkty. Chemická společnost ExxonMobil je jednou z největších na světě. V Praze sídlí ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o., klíčové centrum pro obchod, logistiku i péči o zákazníky. Ve dvou budovách na pražské Floře pracuje 1250 lidí – více než 80 národností, kteří obsluhují 150 zemí a mluví 27 jazyky.

Zdroj informací

ExxonMobil a NejBusiness.cz

Datum

13. listopadu 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.2375 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál