Ženy při výběru práce řeší budoucnost, muži přítomnost

Ženy při výběru práce řeší budoucnost, muži přítomnost

Volných pracovních míst každý měsíc přibývá. V září jich bylo více než 316 tisíc, naopak zájemců bylo téměř o sto tisíc méně (konkrétně 224 tisíc). Mnozí lidé tak přemýšlejí o tom, zda by si jich zaměstnavatelé jinde necenili více. Při změně práce pak ženy zvažují budoucnost, muži naopak řeší aktuální situaci.

„Najde-li žena inzerát, který ji zaujme, začne přemýšlet, jestli je to práce, kterou chce dělat ještě za pět let. Je-li v ní potenciál a zda ji lze skloubit s jejími osobními rodinnými plány,“ říká Zuzana Maderová, jež se úspěšně věnuje startupům, a dodává: „Muži naopak řeší, zda si polepší finančně a jak se změní jejich současná situace.“

Dámy dále zvažují všechny požadavky zaměstnavatele a mnohdy se při tom projeví jejich nízké sebevědomí. „Pokud žena usoudí, že něco neumí, tak o místo nepožádá, ač jinak splňuje vše ostatní,“ popisuje zkušenosti z praxe Iryna Pavlienová z Barclays Investment Bank a dodává: „Naopak muži tohle neřeší. Pokud některý z bodů nesplňují, na inzerát přesto odpoví a věří, že to při pohovoru uhrají a zaměstnavatel nedostatek přehlédne.“

Firmy hledají, kde se dá

Praxe dokazuje, že se přístup mužů vyplácí. Zaměstnavatelé musí mnohdy slevit ze svých nároků. To dokazují i čísla. Podle nich mělo v loňském roce 29 % firem potíže sehnat lidi do svých IT oddělení. Situace se s klesající nezaměstnaností, v září byla jen 3 %, ještě zhoršuje.

Šance se tak otevírá všem, kteří přemýšlejí o rekvalifikaci a změně oboru. „Pokud lidé cítí, že potřebují změnu, pak by neměli váhat. Nyní je ideální doba a vysoká poptávka. Konkrétně v IT je situace už téměř kritická, chybí zde přes 20 tisíc odborníků a firmy jsou ochotny do svých týmů přijmout i úplné nováčky s tím, že si je zaškolí a vychovají,“ říká Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která pořádá kurzy programování a z úplných laiků za čtyři měsíce vyškolí junior programátory.

Diverzita na pracovišti zvyšuje výkonost týmů

Ač v současnosti v IT dominují muži, samotní zaměstnavatelé by to rádi změnili a své týmy rozšířili o ženy. Důvod je prostý. „Různorodost pracovních kolektivů zvyšuje jejich výkonnost. Muži a ženy pohlíží na problémy různě a díky této názorové rozmanitosti se rodí zajímavé nápady a řešení,“ vysvětluje přínos žen v kolektivech Dita Přikrylová, zakladatelka a ředitelka organizace Czechitas, která se snaží přivést ženy a děti k informačním technologiím.

Mnohé firmy mají dokonce v předpisech, kolik žen mají mít v odděleních a kvóty se snaží naplňovat. Jenže v případě IT odbornic není, kde brát. Ještě před 20 lety tvořily ženy třetinu „ajťáků“. Dnes jich je jen desetina a mezi programátory pouhopouhá tři procenta. „Na pohovor k nám na volnou pozici v IT přijde devět mužů a jedna žena,“ potvrzuje situaci Iryna Pavlienová z Barclays.

Je tak na ženách, aby se zamyslely nad svou budoucností a pracovní dráhou. „IT obor jim může nabídnout jedny z nejvyšších platů a nejlepších benefitů, mezi které patří například flexibilní pracovní doba, zkrácené úvazky či home office. Důležitá je i budoucnost, jelikož se jedná o odvětví s největším potenciálem,“ vyjmenovává výhody změny Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a uzavírá: „Změna je těžká, ale vyplatí se. Ženy si musí začít věřit, že ji zvládnou. I proto budeme pokračovat v pořádání setkání s předními dámami z IT, aby se zájemkyně s nimi mohly osobně potkat a poslechnout si jejich inspirativní příběhy, které jim mohou dodat odvahu. “

Zdroj informací

Green Fox Academy a NejBusiness.cz

Datum

12. listopadu 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.4596 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál