Český CorLab vyvinul samotestovací PCR sadu pro firmy, je nejlevnější na trhu

Český CorLab vyvinul samotestovací PCR sadu pro firmy, je nejlevnější na trhu

Pro firmy aktuálně platí povinnost testování zaměstnanců na infekci virem SARS-CoV-2. Česká laboratoř CorLab vyvinula vlastní sadu pro komfortní a hygienický odběr vzorku slin bez nutnosti odborné asistence. Jednotlivé komponenty jsou opatřeny identifikačními kódy s přímou vazbou do informačního systému. CorLab tak poskytuje firmám komplex služeb včetně PCR testů zaměřený na potřeby řízení covidového rizika. Testy jsou navíc nyní nejlevnější na trhu, cena při velkoodběru klesá až na 460 korun za kus.

Zaměstnavatelé, kteří chtějí nejen splnit povinnost testování, ale chtějí skutečně minimalizovat rizika spojená s šířením infekce, musí pravidelně a efektivně testovat a zavést související opatření do firemní praxe. Jen tak lze ochránit zdraví zaměstnanců a firmu před finančními ztrátami a jinými negativními dopady.

Na trhu jsou nyní dostupné dva typy testů – antigenní a PCR. Antigenní testování je levnější, jednodušší a poskytne výsledky za 15 minut. Antigenní testy jsou ale mnohem méně citlivé než PCR testy a odhalí proto infekční osobu pozdě, kdy už ohrožuje své okolí. Negativní výsledek antigenního testu má také mnohem kratší dobu platnosti, den po negativním výsledku už může být člověk infekční. S antigenně-pozitivní osobou by tak do karantény měly jít i osoby, s nimiž přišla do styku, a to i kdyby měly negativní antigenní testy. Antigenní testy jsou proto vhodné pouze jako bariérové opatření na vstupu, kdy je potřeba znát okamžitý výsledek bez dlouhodobé platnosti. Například pro testování bezprostředně před návštěvou nebo jako doplňkové řešení.

PCR testy jsou mnohem citlivější a detekují přítomnost viru již v minimálním množství. Jsou ale dražší, vyžadují laboratorní zpracování a poskytují výsledky v řádu hodin. Při správně nastaveném testování pomocí PCR metody dojde k odhalení infikované osoby několik dní před tím, než bude infekční pro své okolí. Navíc při vhodném provedení PCR testy umožňují stanovit množství viru a při opakovaném odběru tak určit trend vývoje infekce.

Testy od CorLab jsou založeny na samoodběrech ze slin, na spolehlivé a citlivé PCR metodě se stanovením množství viru a na vysoké míře robotizace a využití IT. CorLab pomáhá s vhodným nastavením vnitřních pravidel a logistikou. Provozuje vlastní laboratoř, pro kterou vyvinul robotické prvky umožňující rychlé navyšování kapacity a standardizaci kvality. V každém kroku zpracování je zajištěna přímá online vazba na informační systém. Výsledky jsou firmě předány v den odběru včetně konzultací k interpretaci.

Laboratoř CorLab využívá vlastní informační systém, který kromě zobrazení laboratorních výsledků podporuje i plánování testů, objednávky odběrových sad, evidenci vydaných odběrových sad, evidenci vzorků a poskytuje reporty prokazující splnění zákonných povinností firem. Systém přitom respektuje požadavky GDPR a pro CorLab jsou proto testy anonymní.

Firmám poskytuje CorLab také konzultace k řízení rizika v případě šíření infekce mezi zaměstnanci. Zaměstnavatelé tak mají možnost nastavit pravidla řízení rizika na základě odborných doporučení vycházejících z podmínek v jejich firmě. Odbornou úroveň CorLabu garantuje RNDr. Karel Drbal, Ph.D., imunolog a vysokoškolský pedagog působící na Přírodovědecké fakultě UK.

„V CorLabu jsem našel partnery pro zpřístupnění výsledků akademického výzkumu širší veřejnosti. Když jsme začínali, byly testy ze slin nedostupné a ani pro ně nebyly vytvořeny prakticky využitelné podmínky. Ve výzkumu byly přitom testy ze slin zcela běžně používané jako plnohodnotná alternativa testům z nosohltanu. S CorLabem jsme ve velmi krátké době dokázali mé výzkumné zkušenosti přenést do použitelné praxe,“ říká RNDr. Karel Drbal, PhD.

S testováním od CorLabu firmy splní zákonnou povinnost. CorLab nabízí nejlevnější PCR test na trhu za 700 Kč. Množstevními slevami cena klesá až k 460 Kč za test.

CorLab

Laboratoř CorLab byla zřízena v roce 2020 jako pracoviště IT společnosti ve spolupráci s výzkumným akademickým pracovištěm. Cílem je poskytovat dostupné testování infekce virem SARS-CoV-2 metodou PCR jako komplexní službu pro organizace a firmy včetně logistiky a návazných opatření. Součástí služby je i přístup k informačnímu systému sloužícímu k bezpečnému předávání výsledků, k organizaci testování a přímé komunikaci s laboratoří. Odbornou úroveň CorLabu garantuje RNDr. Karel Drbal, Ph.D., imunolog a vysokoškolský pedagog působící na Přírodovědecké fakultě UK.

Zdroj informací

CorLab a NejBusiness.cz

Datum

22. dubna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.1158 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál