S novým fondem budou Zero One Hundred pomáhat startupům z rychle rostoucích trhů

S novým fondem budou Zero One Hundred pomáhat startupům z rychle rostoucích trhů

Podpořit mladé technologické firmy v rámci Emerging Europe a stejně tak hledat synergie mezi regionem CEE, zbytkem Evropy a také Blízkým východem. To je hlavní vize středoevropského investičního fondu Zero One Hundred, který sídlí v Bratislavě, Praze a na Kypru, kde již řadu let pomáhá budovat startupový ekosystém. Založení fondu Zero One Hundred, který plánuje v následujících letech proinvestovat 60 milionů eur (necelých 1,5 miliardy korun), je výsledkem dlouholetých aktivit předních osobností slovenské startupové scény.

Fond navazuje na venture building aktivity započaté v roce 2014, mezi které patří například jedno z prvních coworkingových center Campus Cowork, finanční startup Vestberry, série eventů 0100 Conferences nebo kyperská technologická konference Reflect Festival. Od roku 2019 společnost své působení rozšířila taktéž o vlastní investiční fond Zero Gravity Capital.

„Za poslední roky se nám povedlo vybudovat rozsáhlý network čítající startupisty i investory od pobaltských zemí přes střední Evropu a Balkán až po Řecko a Kypr. A právě na tento region, vedle Slovenska a Česka, se chceme primárně soustředit. Vidíme na těchto rychle rostoucích trzích extrémní potenciál, přitom většina fondů tento region zatím neobjevila,“ říká Dušan Duffek, managing partner Zero One Hundred, který většinu roku žije a vytváří strategická partnerství na Kypru.

Startupy, ale taky fund of funds

Strategií fondu je investovat do mladých technologických firem – od pre-seedu až po Series A – s důrazem na schopnost firem rychle růst a působit také globálně. Vedle přímých investic do startupů bude část peněz investovat do spřátelených venture kapitálových fondů operujících v tomto regionu. Ten partneři fondu nazývají Emerging Europe. „Věříme, že naší schopností je pomoci firmám v jejich růstu a dostat je z nuly až na vrchol. Všichni partneři fondu mají zkušenosti z podnikání, zahraničních trhů nebo z práce pro nadnárodní společnosti. Sami z prostředí dynamických a technologických firem pocházíme, což nám dává zásadní výhodu a schopnost být plnohodnotným partnerem pro další růst,“ říká další partner fondu Vít Hanuš. Ten roky působil v přední konzultační společnosti BCG, kde se zaměřoval na fúze, akvizice či privátní kapitál.

Investiční aktivity Zero One Hundred odstartovalo v roce 2019 založení fondu Zero Gravity Capital, který se s 23 miliony eur zaměřuje především na startupový ekosystém. Fondu se povedlo investovat do předních hvězd slovenské scény: Powerful Medical, CulturePulse nebo populární aplikace Readmio. V čele fondu stojí tři partneři, kteří za své největší přednosti považují osobní zkušenost s podnikáním, rozvinutý zahraniční network a také analytický přístup k hodnocení možných investičních příležitostí.

„Věříme, že rozvoji startupového ekosystému pomůže, když se do investičních aktivit pustí bývalí startupisti a podnikatelé. V posledních letech se podařilo postavit silné základní pilíře lokálního startupového ekosystému. Abychom jej ještě o krok posunuli, potřebujeme, aby do komunity šlo co nejvíce know-how od lidí z byznysu a aby pomohli startupům globálně růst. Jsem přesvědčen, že v Česku, Slovensku a celé Emerging Europe se skrývá jeden z nejlepších technologických talentů na světě. My jsme připraveni těmto startupistům a vývojářům pomoci růst a získat si pozornost zbytku světa,“ doplňuje Michal Csonga, třetí partner fondu. Ten studoval a následně pracoval patnáct let v zahraničí, především ve Velké Británii a východní Asii.

Za Zero One Hundred původně stáli čtyři zakladatelé: Slováci Dušan Duffek, Marek Zámečník, Michal Paško a Nor Martin Hauge. V roce 2020 čtveřici doplnili Slovák Michal Csonga a Čech Vít Hanuš. Hlavními partnery fondu jsou dnes Duffek, Csonga a Hanuš. Zámečník se plně věnuje budování startupu Vestberry, zbylí zakladatelé se pak vydali na vlastní investorskou dráhu, ovšem jsou i nadále společníky a rádci.

Zdroj informací

Zero One Hundred a NejBusiness.cz

Datum

26. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.0387 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál