S novým fondem budou Zero One Hundred pomáhat startupům z rychle rostoucích trhů

S novým fondem budou Zero One Hundred pomáhat startupům z rychle rostoucích trhů

Podpořit mladé technologické firmy v rámci Emerging Europe a stejně tak hledat synergie mezi regionem CEE, zbytkem Evropy a také Blízkým východem. To je hlavní vize středoevropského investičního fondu Zero One Hundred, který sídlí v Bratislavě, Praze a na Kypru, kde již řadu let pomáhá budovat startupový ekosystém. Založení fondu Zero One Hundred, který plánuje v následujících letech proinvestovat 60 milionů eur (necelých 1,5 miliardy korun), je výsledkem dlouholetých aktivit předních osobností slovenské startupové scény.

Fond navazuje na venture building aktivity započaté v roce 2014, mezi které patří například jedno z prvních coworkingových center Campus Cowork, finanční startup Vestberry, série eventů 0100 Conferences nebo kyperská technologická konference Reflect Festival. Od roku 2019 společnost své působení rozšířila taktéž o vlastní investiční fond Zero Gravity Capital.

„Za poslední roky se nám povedlo vybudovat rozsáhlý network čítající startupisty i investory od pobaltských zemí přes střední Evropu a Balkán až po Řecko a Kypr. A právě na tento region, vedle Slovenska a Česka, se chceme primárně soustředit. Vidíme na těchto rychle rostoucích trzích extrémní potenciál, přitom většina fondů tento region zatím neobjevila,“ říká Dušan Duffek, managing partner Zero One Hundred, který většinu roku žije a vytváří strategická partnerství na Kypru.

Startupy, ale taky fund of funds

Strategií fondu je investovat do mladých technologických firem – od pre-seedu až po Series A – s důrazem na schopnost firem rychle růst a působit také globálně. Vedle přímých investic do startupů bude část peněz investovat do spřátelených venture kapitálových fondů operujících v tomto regionu. Ten partneři fondu nazývají Emerging Europe. „Věříme, že naší schopností je pomoci firmám v jejich růstu a dostat je z nuly až na vrchol. Všichni partneři fondu mají zkušenosti z podnikání, zahraničních trhů nebo z práce pro nadnárodní společnosti. Sami z prostředí dynamických a technologických firem pocházíme, což nám dává zásadní výhodu a schopnost být plnohodnotným partnerem pro další růst,“ říká další partner fondu Vít Hanuš. Ten roky působil v přední konzultační společnosti BCG, kde se zaměřoval na fúze, akvizice či privátní kapitál.

Investiční aktivity Zero One Hundred odstartovalo v roce 2019 založení fondu Zero Gravity Capital, který se s 23 miliony eur zaměřuje především na startupový ekosystém. Fondu se povedlo investovat do předních hvězd slovenské scény: Powerful Medical, CulturePulse nebo populární aplikace Readmio. V čele fondu stojí tři partneři, kteří za své největší přednosti považují osobní zkušenost s podnikáním, rozvinutý zahraniční network a také analytický přístup k hodnocení možných investičních příležitostí.

„Věříme, že rozvoji startupového ekosystému pomůže, když se do investičních aktivit pustí bývalí startupisti a podnikatelé. V posledních letech se podařilo postavit silné základní pilíře lokálního startupového ekosystému. Abychom jej ještě o krok posunuli, potřebujeme, aby do komunity šlo co nejvíce know-how od lidí z byznysu a aby pomohli startupům globálně růst. Jsem přesvědčen, že v Česku, Slovensku a celé Emerging Europe se skrývá jeden z nejlepších technologických talentů na světě. My jsme připraveni těmto startupistům a vývojářům pomoci růst a získat si pozornost zbytku světa,“ doplňuje Michal Csonga, třetí partner fondu. Ten studoval a následně pracoval patnáct let v zahraničí, především ve Velké Británii a východní Asii.

Za Zero One Hundred původně stáli čtyři zakladatelé: Slováci Dušan Duffek, Marek Zámečník, Michal Paško a Nor Martin Hauge. V roce 2020 čtveřici doplnili Slovák Michal Csonga a Čech Vít Hanuš. Hlavními partnery fondu jsou dnes Duffek, Csonga a Hanuš. Zámečník se plně věnuje budování startupu Vestberry, zbylí zakladatelé se pak vydali na vlastní investorskou dráhu, ovšem jsou i nadále společníky a rádci.

Zdroj informací

Zero One Hundred a NejBusiness.cz

Datum

26. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.2847 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál