Časování akciového trhu je riskantní, investujte spíše rovnoměrně, radí Fondee

Časování akciového trhu je riskantní, investujte spíše rovnoměrně, radí Fondee

Celý akciový trh je postaven na neustálém kolísání mezi obdobím propadu a obdobím růstu, které reaguje na mnoho světových faktorů, od inflace a finanční situace země až po zvyšování cen a dokonce i předpovědi budoucího propadu trhu. Jak radí společnost Fondee, která se specializuje na chytré investování i pro nezkušené uživatele, se vším lze úspěšně bojovat dlouhodobým a vyváženým investováním například do burzovně obchodovaných fondů skrze diverzifikované portfolio. Naopak se nedoporučuje časování trhu, které spoléhá na umění předpovědět budoucí vývoj akciového trhu a podle toho jednat.

„Časování trhu by se dalo označit za aktivní investování, které se soustředí především na krátké časové úseky. Cíl je jednoduchý – nakoupit akcie co nejlevněji, prodat co nejdráž a maximalizovat tak výnos. Je to jako na horské dráze. Bohužel současná situace ve světě je v mnoha ohledech značně nestabilní a časování je obecně mnohem těžší disciplína, než se na první pohled může zdát. Nejde nijak obejít a i mnohé profesionálně řízené fondy mají z časování trhu menší výnosnost, než je index S&P 500. Následujících několik let by se mělo nést především ve znamení diverzifikace a vyváženého investování s dlouhodobým horizontem,“ říká Jan Hlavsa, zakladatel investiční platformy Fondee.

Klíčovým faktorem v rozhodování mezi „pomalým“ investováním a časováním trhu je tedy si uvědomit přímo samotné cíle investování, od kterých se odvíjí, zda uživatel nakonec půjde cestou zhodnocování peněz skrze burzovně obchodované fondy, nebo aktivní správu podílových fondů. Společně s cíli je třeba zhodnotit také vlastní limitace, schopnosti i časovou náročnost. I přes veškeré přípravy je tu nakonec stále možnost, že se časování trhu jednoduše nepovede.

Akciové dno je třeba trefit, v opačném případě hrozí ztráta

Jedním z nejtěžších aspektů časování je dle Fondee snaha předpovědět vývoj trhu dostatečně dopředu a schopnost trefit takzvané investiční dno, tedy moment, kdy je hodnota dané akcie na své nejnižší hranici. V případě úspěchu může investor počítat také s největším výnosem ze své investice. Stačí ale netrefit dno jen o několik dní a zhodnocení se v dlouhodobém výhledu rapidně propadne.

Pokud jste například dle klasického akciového indexu S&P 500 před 25 lety zainvestovali 1 000 dolarů, třeba formou burzovně obchodovaných fondů, v současné době by se investice zhodnotila až o 400 %. Pokud se ale během 25 let rozhodnete časovat trh, stačí prošvihnout 10 nejvýnosnějších dní za dobu celé investice a vaše potenciální zhodnocení klesne o více než polovinu celkové částky.

„Koupit levně a prodat draho je snem každého investora. Bohužel i při těch nejstabilnějších obdobích akciového trhu je složité přesně předpovědět dno a nejbližší vývoj, a to i pro profesionální správce fondů a zkušené investory v oboru. Pokud tedy vaším cílem není aktivní investování a trading na profesionální úrovni, časování trhu raději vynechte úplně,“ dodává Jan Hlavsa.

Zdroj informací

Fondee a NejBusiness.cz

Datum

11. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.2468 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál