Podle společnosti Savills zůstávají investice do evropského logistického sektoru i v roce 2022 silné a v prvním čtvrtletí dosáhly 14,3 miliardy eur po rekordních 11,5 miliardy eur v roce 2021. Největší objem investic byl zaznamenán v Německu (4,1 mld. eur), které překonalo Velkou Británii (2,9 mld. eur) a v prvním čtvrtletí se na celkové evropské aktivitě podílelo téměř 50 %. Silný objem investic v prvním čtvrtletí roku 2022 zaznamenalo také Nizozemsko (2,0 mld. eur) a Francie (1,1 mld. eur).
Marcus de Minckwitz, vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí pro region EMEA, Savills, k tomu říká: „Hlavními hnacími silami hvězdného růstu v tomto odvětví je i nadále postpandemický boom e-commerce na celém kontinentu a v poslední době, ve světle geopolitických krizí, honba za dalšími skladovacími prostory pro zajištění dodavatelských řetězců mezinárodních společností.“
V prvním čtvrtletí bylo v Evropě pronajato 10 milionů metrů čtverečních skladových prostor, což představuje nárůst o 28 % nad pětiletým průměrem, přičemž většina nájemních aktivit v tomto roce byla realizována v Německu (2,4 mil.m2), Nizozemsku (2,2 mil.m2), Polsku (1,5 mil.m2) a Velké Británii (1,3 mil.m2).
Podle průzkumu Savills European Logistics Census 2021 je největší změnou, kterou nájemci v důsledku pandemie očekávají, zkrácení nebo přesunutí dodavatelských řetězců za účelem zmírnění rizika. Problémy v dodavatelském řetězci vyplývající z války na Ukrajině a nejnovějších lockdownů v Číně dále zvýšily poptávku na rekordní úroveň například v Polsku, kde v tomto čtvrtletí dosáhla nájemní aktivita historického maxima.
Po rekordním poklesu míry neobsazenosti v roce 2021 bude nedostatečná nabídka na celém kontinentu i nadále posilovat zájem investorů o průmyslová aktiva, uvádí Savills. Dublin (1,1 %), Dánsko (1,5 %), Barcelona (1,7 %), Česká republika (2,0 %), Velká Británie (2,7 %) a Nizozemsko (3,2 %) nadále patří mezi trhy s největším nedostatkem volných prostor.
Chris LaRue, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí, Savills ČR a SR, dodává: „Vzhledem k extrémně nízké úrovni neobsazenosti bude i nadále rovnováhu na trhu určovat rychlost výstavby a dostupnost pozemků. Probíhající narušení dodavatelských řetězců a nedostatek klíčových materiálů však již ovlivňují novou výstavbu a termíny dodávek se ve většině případů zpožďují o 3-6 měsíců. Nájemcům, kteří mají zájem o novou výstavbu doporučujeme, aby začali vybírat lokalitu alespoň 16-24 měsíců před požadovaným datem nastěhování.“
Stejně jako v roce 2021 tento bezprecedentní nedostatek prvotřídních průmyslových prostor vytváří tlak na růst nájemného v této třídě aktiv, které za posledních 12 měsíců vzrostlo v průměru o 5,9 %.
Váha kapitálu, který stále směřuje do evropské logistiky, stlačila průměrné výnosy z prvotřídních nemovitostí za posledních šest měsíců o 23 bazických bodů (bps) na 4,08 %, uvádí Savills. Švédsko posílilo o 65 bps, Finsko a Itálie o 40 bps a 35 bps. Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie a Norsko posílily o 25 bps. Německo posílilo o 20 bps a Nizozemsko o 10 bps. Velká Británie, Irsko a Portugalsko byly jedinými trhy, které zůstaly stabilní.
„Jak již bylo řečeno, rostoucí náklady na dluh znamenají, že výnosy z prvotřídních nemovitostí na klíčových trzích dosáhly svého nejnižšího bodu a lze očekávat určité zmírnění, protože kupující se snaží zvládnout dopad vyšších nákladů,“ říká Marcus de Minckwitz. „Silně výkonné nájemní trhy však pomáhají tyto problémy částečně kompenzovat a ve skutečnosti množství kapitálu, které je stále alokováno do tohoto sektoru, stejně jako nově získané prostředky, pravděpodobně zajistí, že jakýkoli vnější tlak na výnosy bude udržován pod kontrolou úrovní poptávky.“
Pro investory, kteří stále hledají produkt na klíčových trzích, Savills zaznamenala, že v prvním čtvrtletí roku 2022 došlo v Evropě k vysoké úrovni výstavby, přičemž v Polsku se nabídka nových prostor meziročně zvýšila o 16,5 % a v Madridu (11,6 %), Nizozemsku (8,8 %) a Velké Británií (5,5 %) byla oproti předchozímu roku také zaznamenána vysokou úroveň dodávek nových průmyslových prostor.
Kevin Mofid, vedoucí oddělení průzkumu trhu pro průmysl a logistiku pro region EMEA, Savills, uzavírá: „Náš výhled na nadcházející rok je stále velmi pozitivní. Všechny ukazatele, které se zaměřují na trh s pronájmy, zůstávají silné, přičemž neobsazenost má klesající trend a poptávka vzestupný trend. Ve srovnání s jinými sektory zůstávají fundamenty logistiky silné. S ohledem na tuto skutečnost očekáváme, že v letošním roce budou realizovány logistické investiční transakce v objemu 60 miliard eur, což je srovnatelné s loňským rekordním rokem, který dosáhl 62 miliard eur.“
Savills CZ s.r.o. a NejBusiness.cz
20. června 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....