Společnost DIANA Biotechnologies dodala na trh už šest milionů PCR testů

Společnost DIANA Biotechnologies dodala na trh už šest milionů PCR testů

Již přes šest milionů PCR testů od začátku pandemie dodala na trh česká společnost DIANA Biotechnologies a jako největší výrobce dominuje českému trhu. Od počátku firma pohotově reaguje na epidemickou situaci a potvrdila, že biotechnologické obory jsou pro zvládání pandemie nepostradatelné. Aktuálně vyrábí až okolo milionu testů za měsíc, z nichž velkou část tvoří neinvazivní PCR testy ze slin a kapacity stále navyšuje. Zásobuje téměř 40 procent českého trhu s PCR testy a zajišťuje kapacity i na místech, kde donedávna nebylo PCR testování běžně dostupné.

Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies: ,,Na počátku pandemie české zdravotnictví trpělo nedostatkem PCR testů a dodávky ze zahraničí byly nedostatečné. Během několika měsíců jsme přišli s vlastními ultrapřesnými PCR testy, které stále inovujeme. Nyní vyrábíme zhruba milion testů měsíčně a jsme schopni dostat se až na čtyřnásobek. Přesto neustále slýcháme, že je testovací kapacita v Česku nedostatečná. To však nesouvisí s množstvím testovacích sad, ale spíš s nedostatkem laboratorních kapacit. Právě tyto kapacity chybí a potřebujeme je budovat systematicky v delším časovém horizontu. Na limity narážíme i na vrcholu omikronové vlny, kdy laboratoře dokázaly odhalit jen zlomek nově pozitivních.”

DIANA dodává testy do mnoha regionů

DIANA Biotechnologies ve spolupráci s partnery pomáhá budovat kapacity PCR testování v mnoha krajích ČR, a tím zvyšuje dostupnost kapacit PCR testů. Ubylo tak míst, kde lidé musí kvůli testu cestovat desítky kilometrů nebo dlouho čekat na výsledky. PCR testy ze slin Guardiana už jsou nyní nabízeny na více než 80 odběrných místech po celém Česku. Od ledna technologii Guardiana používají nově například i laboratoře v pěti jihočeských nemocnicích v Českých Budějovicích, Strakonicích, Táboře, Jindřichově Hradci a Písku. Šest nově otevřených odběrových míst je také v Brně.

Čtyřicet procent testů v Česku je od DIANA Biotechnologies

V roce 2020 dodala společnost na trh 800 tisíc testů. Během loňska podstatně navýšila kapacity a trh zásobila více než pěti miliony testovacích sad. ,,Podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví laboratoře v České republice od začátku pandemie provedly přes 20 milionů PCR testů. Naše společnost na tuzemském trhu neustále posiluje a nyní ho zásobujeme téměř ze 40 procent. Jako první jsme masově rozšířili PCR testy ze slin, kterých jsme na trh dodali přes 1,5 milionu. Většina vyhodnocování testování probíhá v naší i jiných plně automatizovaných laboratořích, které mohou mít kapacitu až 10 tisíc vzorků denně. Díky inovativním technologiím jsme také schopni spolehlivě rozeznávat různé varianty viru a předvídat tak epidemickou situaci,” říká Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies.

DIANA Biotechnologies v číslech

Vyrobených testů od srpna 2020 6 milionů

PCR testy ze slin Guardiana 1,5 milionu

PCR testy pro stěry z nosohltanu 4,5 milionu

Odběrová místa v ČR pro testy ze slin Guardiana 80

Aktuální podíl na tuzemském trhu 40 procent

Zdroj informací

DIANA Biotechnologies a NejBusiness.cz

Datum

27. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.0919 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál