S plošnou cenou lze aktuálně tankovat nejlevnější Natural 95 na trhu

S plošnou cenou lze aktuálně tankovat nejlevnější Natural 95 na trhu

Dlouhodobý růst cen pohonných hmot se zřejmě zastavil. Analytici očekávají v příštích týdnech na čerpacích stanicích zlevňování. Tento vývoj již v průběhu listopadu předznamenaly tzv. plošné ceny paliv, které bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Plošná cena pro firmy sdružené v nákupní alianci Axigon klesla v tomto týdnu na čerpacích stanicích EuroOil o korunu a deset haléřů na 34,69 Kč/l. To je o 21 haléřů méně, než aktuálně nabízejí nejlevnější čerpací stanice na trhu.

Cena benzínu Natural 95 se na českých pumpách v současnosti vyšplhala nejvýše od roku 2012. Aktuálně se prodává v průměru za ceny okolo 37 Kč/l, nafta o korunu levněji. Pohonné hmoty nicméně po dlouhém zdražování oproti minulému týdnu mírně zlevnily a podle odborníků budou nadále klesat hlavně díky nižším cenám ropy.

Tento obrat indikovaly již v průběhu listopadu tzv. plošné ceny, které jsou každý týden vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky. „Plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Jakákoliv změna kurzu koruny nebo ceny ropy se zde promítne okamžitě, takže z jejich vývoje lze predikovat, kam se pohnou běžné ceny na stojanech čerpacích stanic. Ty totiž mají obvykle určitou setrvačnost,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

„Již v průběhu listopadu jsme zaznamenávali mírný pokles plošných cen benzínu i nafty. V tomto týdnu pak plošná cena pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet klesla u litru Naturalu 95 v síti Shell o korunu a na čerpacích stanicích EuroOil o korunu a deset haléřů,“ říká Damir Duraković s tím, že plošné ceny jsou dlouhodobě pod cenovým průměrem trhu. V době zlevňování dokonce atakují minimální ceny diskontních prodejců. „Plošná cena Naturalu 95 v síti EuroOil činí pro firmy sdružené v naší nákupní alianci aktuálně 34,69 Kč/l a je tak v tuto chvíli o 21 haléřů nižší než u nejlevnějších čerpaček,“ dodává Damir Duraković.

Plošná cena představuje jednotnou cenu platnou v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné ceny uvedené na stojanech čerpacích stanic a lokální cenové výkyvy. Jejich výhoda se tak naplno projevuje např. u dálničních čerpacích stanic, kde bývají ceny výrazně nadprůměrné, a ušetřit tak lze i několik korun na litru paliva. Zatímco dříve byly plošné ceny dostupné pouze velkým firmám a dopravcům, dnes je stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci, protože už se nemusí vázat k minimálním odběrům.

Zdroj informací

Axigon a NejBusiness.cz

Datum

5. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.3754 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál