Transformaci trhu s kancelářskými prostory současná epidemie ještě zesílí

Transformaci trhu s kancelářskými prostory současná epidemie ještě zesílí

Na pražském trhu s kancelářskými prostory přetrvává rostoucí trend. Podle průzkumu Skanska, Colliers a Dentons dnes zahrnuje více než 3,5 milionu m², které se do roku 2021 mají rozrůst o dalších více než 200 tisíc m². Podle prvních odhadů se situace výrazně nezmění ani po uklidnění současné koronavirové krize. Stále větší část kanceláří připadá na coworkingové a flexibilní prostory. Jejich význam v rámci trhu komerčních nemovitostí podle odborníků ze společnosti Business Link v blízké budoucnosti ještě posílí.

Podle zprávy Skanska, Colliers International a Dentons bylo české hlavní město před nástupem koronavirové krize druhým nejrychleji rostoucím v EU. To bylo způsobeno především rapidním nárůstem kapacit služeb, mobility i HDP. V rychlosti rozvoje v těchto oblastech je Praha již delší dobu srovnatelná s předními evropskými metropolemi jako je Berlín či Madrid. To se odráží i na trhu s kancelářskými prostory, který se má i přes nejistou budoucnost do roka rozšířit o více než 200 000 m².

Proměna kancelářských prostor před i po pandemii

Kromě nárůstu kancelářských ploch v Praze přichází také nový způsob, jak k nim přistupovat a jak je využívat. Představa práce v klasické korporátní kanceláři v posledních letech už tolik neláká. „Nelehké období ukazuje, že existuje celá řada profesí, které nemusí každý den docházet do stálé kanceláře. Očekáváme, že vzroste poptávka po možnosti fungovat částečně z domova nebo při práci dostat prostor na networking a sdílení zkušeností s pracovníky jiných firem v oboru. Pravděpodobně se tak rozvine smíšená koncepce využití prostoru ve formě standardní kanceláře doplněné o flexibilní kanceláře a home office, a to jako efektivní ekonomický a sociální model budoucí práce,“ uvádí za společnost Business Link Visionary Jana Gerhátová.

Podle průzkumu Colliers International odpracovali před vypuknutím pandemie zaměstnanci v některých segmentech až 30 % hodin mimo kancelář. Polovina dotázaných si přitom mohla vybrat, zda práci odvede z kanceláře či odjinud. Proto mají o flexibilní kanceláře zájem i firmy – mnoho z nich prostory sdílených kanceláří využívá k jednorázovým projektům a thinktankům, nebo při přípravě na převzetí vlastních prostor. „Očekáváme, že firmy budou hledat úspory na všech úrovních, na straně nájmů nevyjímaje. V tu chvíli budou flexibilní kanceláře, kde se mohou pracovníci střídat, vhodným řešením,“ nastiňuje na závěr možný budoucí vývoj Jana Gerhátová.

O Business Link

Business Link Visionary v pražských Holešovicích nabízí flexibilní řešení pronájmu kanceláří. Vytváří profesionální zázemí jak pro korporátní týmy, malé a střední firmy, tak i pro freelancery. Nabízí 4 500 m2 a 600 pracovních míst, zasedací místnosti a prostor pro konání akcí. Business Link si pro své kanceláře vybírá kvalitní a zajímavé lokality, jež se nachází v rozvíjejících se čtvrtích a na důležitých dopravních uzlech, které jsou dobře dostupné nejen autem, ale i veřejnou dopravou. Za sítí prémiových kanceláří stojí společnost Skanska. Více informací naleznete na https://business.link/cz.

Zdroj informací

Business Link Visionary a NejBusiness.cz

Datum

6. května 2020Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Facebook

Page generated in 1.1792 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál