Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nemůže při rozdělování dotací z programu IV postupovat dle řešení navrženého Českou unií sportu. Sportovní svazy a střešní sportovní organizace, které mají nárok na dotaci z programu IV na údržbu a provoz sportovních zařízení, nemohou tuto dotaci dále přerozdělovat dalším spolkům.
Toto přeposílání dotace dalším příjemcům je výslovně zakázáno v Zásadách vlády pro poskytování dotací. Také dle rozpočtových pravidel mohou být pouze jedinému příjemci dotace ukládány další povinnosti.
Pokud by MŠMT umožnilo postup navržený ČUS, nemohlo by u koncových příjemců, tedy sportovních spolků a klubů, dostatečně efektivně kontrolovat využití poskytnutých peněz ze státního rozpočtu. MŠMT by tak jednalo nehospodárně a především v rozporu se zákonem.
Zákon o podpoře sportu sice opravňuje MŠMT ke kontrole konečných příjemců, ale tato kontrola by nemohla vést k odebrání neoprávněně použité dotace. Podle zákona o rozpočtových pravidlech se porušení rozpočtové kázně vztahuje pouze k penězům ze státního rozpočtu, nikoliv poskytnutým z „rozpočtu“ spolku. „Řešení, které navrhl ČUS, tedy přeposílat část obdržené dotace dalším příjemcům, by pro stát znamenalo vzdát se možnosti účinně kontrolovat využití poskytnutých prostředků u koncového příjemce,“ doplňuje náměstek pro sport Karel Kovář.
ČUS dále navrhuje uzavírání soukromoprávních smluv mezi střešní organizací a jejími členy, na jejichž základě by byly rozdělovány prostředky původně poskytnuté střešní organizaci. V tom případě by ale bylo nutné řešit také daňové aspekty této transakce. Z podkladů poskytnutých ČUS není ani zřejmé, na základě čeho vybíral spolky, kterým mají být finance přeposílány. Není tedy jasné, zda by byl zajištěn princip rovného zacházení pro všechny dotčené spolky.
Po problémech první poloviny roku 2017 došlo k zásadní personální obměně na odboru sportu MŠMT. Přesto v průběhu čtyř měsíců tento odbor zvládl v kritické situaci s podporou celého ministerstva distribuovat sportovnímu prostředí k 30. 9. 2017 o 1,1 mld. Kč více než v roce 2016.
MŠMT a NejBusiness.cz
2.11.2017
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...