Bohumil Trampota: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném

Bohumil Trampota: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném

Vojáci se stahují nebo eskalace situace – to je ve zkratce vše, co potřebujete vědět, abyste odhadli směr akciových trhů.

Dění na akciových trzích se v současné době jednoznačně řídí zprávami o vývoji situace na Ukrajině, kdy sem tam to vypadá, že by mohlo vyjít slunce, jindy na pořádné krupobití.

Co se týká makrodat, tak ta byla tento týden pozitivní. Průmysl v Eurozóně i USA dopadl výrazně nad očekáváním a stejně tak americké maloobchodní tržby. Německý ZEW index sice o něco za odhady trhu zaostal, ale rozdíl byl malý. U nás byla vyšší inflace.

Pozitivní ale nebyly jestřábí komentáře představitelů Fedu s výhledem na rychle rostoucí úrokové sazby.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka si index S&P500 odepsal 0,87 % (4 380,26 b.). Pěkné zisky si připsal jen v úterý, kdy reagoval na zprávy o stahování ruských vojsk. Dnes otevírá asi dvě desetiny v mínusu. Volatilita je bohužel vysoká, odhadovat, jak to dnes skončí, je pouze pro věštce. Za celý týden to vypadá na ztrátu nad 1 %.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600, dnes je krátce před koncem obchodování slabší o asi 0,6 % (461,57 b.).

Stejně jako v USA posílil jen v úterý. Za celý týden by to pak vypadá na ztrátu kolem 1,7 %.

Pražská burza

Pátek

Dnes hlavní index PX pražské burzy oslabil o 0,27 % (1 434,72 b.).

Dnes bez podstatných zpráv posilovaly jen Philip Morris ČR (+0,60 %, 16 800 CZK) a Avast (+0,14 %, 180,25 CZK).

Nejvíce zaostala Kofola (-2,25 %, 304 CZK), následovaly pojišťovna VIG (-0,80 %, 621,50 CZK), která dnes zveřejnila lepší než očekávané výsledky, a banky Erste (-0,62 %, 992,80 CZK) a Komerční banka (-0,56 %, 970 CZK).

Týdenní výkon

Za celý týden není výkon indexu PX nijak oslnivý, právě naopak. Ztratil 2,29 % (1 434,72 b.), což je ve srovnání s evropskými i zámořskými indexy bohužel nejhorší.

Pohled na tabulku níže jasně ukazuje tvrdou realitu, kdy žádný z titulů obchodujících se v Praze nedokázal uzavřít týdenní seanci v plusu. Všechny akcie oslabily.

Velké ztráty zaznamenala Erste Group (-6,52 %, 992,80 CZK), která citlivě reaguje na geopolitické zprávy (posílila jako všichni jen v úterý po zprávách o stahování ruské armády). Citelně korigovaly také Kofola (-4,10 %, 304 CZK) a VIG (-3,57 %, 621,50 CZK). Tyto společnosti zveřejnily silné výsledky nad odhady, přesto za celý týden skončily hluboko v poli poražených.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Vybrané provozní ukazatele za 4Q21 představila Kofola. Výsledky jsou lepší v meziročním srovnání. Překonaly jak konsensus trhu tak i náš odhad a jsou nad cílem Kofoly.

Norton oznámil, že dokončení fúze s Avastem se posune na 4. dubna. Stále se čeká na schválení regulátory Španělska a Velké Británie. Avast, ale vyplatí dividendu 1,2 centu (2,40 CZK nebo 1,3 % hrubý výnos). Poslední den obchodování s právem na tuto dividendu bude 23. únor.

Vybraná čísla za minulý rok oznámila také pojišťovna VIG. Výsledky překonaly očekávání trhu.

Co se dá čekat příští týden?

Avast se bude ve středu 23. února naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 11,2 centu (viz výše).

A samozřejmě rozhodujícím faktorem pro akciové trhy bude vývoj situace na Ukrajině. To je nyní faktor, který ovlivňuje trhy nejvíce.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

18. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.3391 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál