Přihlásili jste se k paušální dani? Letos ještě na půjčku dosáhnete

Přihlásili jste se k paušální dani? Letos ještě na půjčku dosáhnete

V roce 2023 se paušální daň poprvé může týkat živnostníků a podnikatelů s ročním příjmem do 2 milionů korun. A to s sebou nese zvýšenou pravděpodobnost, že o půjčky požádají i ty OSVČ, které nepodávají daňové přiznání.
Jenže právě daňové přiznání vždycky sloužilo jako věrohodný doklad o příjmech. Je paušální daň překážkou pro získání půjčky?


Paušální daň, to je jediná měsíční platba a žádné daňové přiznání

Maximální minimalizace. I tak by se dalo o paušální dani mluvit - alespoň z pohledu administrativy. OSVČ, která je přihlášena v tomto režimu daně, platí jedinou měsíční úhradu na všechny tři povinné odvody: daň z příjmů, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Platba putuje k finančnímu úřadu, a ten ji pak rozděluje mezi ČSSZ a odpovídající zdravotní pojišťovnu.

V následujícím roce tato OSVČ nepodává žádné daňové přiznání k dani z příjmů, vše je vyřešeno právě paušální daní. Extrémně pohodlné. Jenže když si v online srovnávačích půjček, kupříkladu FInbino.cz, projdete podmínky k jejich získání, vždycky tu najdete prokázání pravidelných příjmů. U OSVČ se vyžaduje ve formě kopie daňového přiznání. Co s tím?

 

100 tisíc OSVČ - tolik se jich přihlásilo k paušální dani pro rok 2023

Že se zdaleka nejedná o marginální počet OSVČ, dokazují data Finanční správy. Ta pro rok 2023 eviduje cirka sto tisíc OSVČ přihlášených k paušálnímu režimu. U takového čísla už je poměrně vysoká pravděpodobnost, že některé z OSVČ v režimu paušální daně budou letos či v dalších letech žádat o půjčku. Vyšší zájem o nový daňový režim přinesla zvýšena hranice pro vstup do něj.

 

Od ledna 2023 je paušální daň povolena i OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč

Původní hranice milionu korun, která pro paušální daň platila v letech 2021 a 2022, byla zdvojnásobena. Nešlo však jen o prosté zvýšení limitu, zavedena nově byla tři pásma paušální daně, a do nich zařazeny OSVČ podle toho, jaké doposud uplatňovaly paušální výdaje (v jakém oboru podnikají).

Dodejme, že lidem, kteří vedou plné účetnictví, by se paušální daň pravděpodobně nevyplatila (i proto doposud neuplatňovali paušální výdaje, které mohou být 40 %, 60 % nebo 80 %, podle oboru podnikání).

Tři pásma paušální daně byla novelizací zákonů o DPH a o daních z příjmů stanovena v následující podobě:

1. pásmo paušálního režimu - měsíční platba 6 208 Kč pro osoby s ročními příjmy ze samostatné činnosti do výše:

  • 1 000 000 Kč, a to bez ohledu na to, z jaké jsou činnosti
  • 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 % tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdajový paušál ve výši 80 % nebo 60 %
  • 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit 80% výdajový paušál.

2. pásmo paušálního režimu - měsíční platba 16 000 Kč pro osoby s ročními příjmy ze samostatné činnosti do výše:

  • 1 500 000 Kč, a to bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdajový paušál ve výši 80 % nebo 60 %.

3. pásmo paušálního režimu - měsíční platba 26 000 Kč pro osoby s ročními příjmy ze samostatné činnosti do výše 2 000 000 Kč, bez ohledu na to, z jakého druhu samostatné činnosti plynou.Jste v režimu paušální daně až od roku 2023? Zatím máte co předložit

Přiznání k dani z příjmu se nejen podávají zpětně, ale také se zpětně předkládají jako doklad o příjmu při žádosti o spotřební úvěr nebo hypotéku. Letos, a v první polovině roku 2024, tedy budete předkládat daňové přiznání za rok 2022, které ještě máte povinnost odevzdat finančnímu úřadu. Jestliže plánujete vzetí půjčky v roce 2023, vše proběhne standardně.

 

Ale co OSVČ, které odvádějí paušální daň již déle než rok?

Přestože je v české legislativě režim paušální daně zabudován již třetím rokem, poskytovatelé půjček si k němu zatím nenašli univerzální cestu. Někteří neuznávají paušální daň vůbec - a žádost o spotřební půjčku nebo kreditní kartu rovnou zamítnou. Jiní mají vypracovánu vlastní metodiku, jak s paušální daní v souvislosti s prokázáním příjmů OSVČ zacházet.

Společné mají snad jen to, že krátí žadatelem prokázané skutečné příjmy (ty se prokazují formou daňové evidence nebo výpisů z podnikatelského účtu). Krátí je buď koeficientem odvětví, nebo jinak stanoveným procentem. Lidem v paušálním režimu se proto vyplatí z online srovnávače požádat rovnou několik poskytovatelů. A tím zvýšit pravděpodobnost, že alespoň jeden z nich už umí s paušální daní pracovat.

A jak to mají banky s vyřizováním žádosti o hypotéku pro OSVČ v režimu paušální daně? Na postupy jednotlivých finančních domů se ptal server Podnikatel.cz.

Zdroj informací

Finbino.cz a NejBusiness.cz

 

Datum

28. února 2023

 

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3045 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál