Jan Vejmělek: Trh se čtvrtečním zvýšením sazeb ČNB přestává počítat

Jan Vejmělek: Trh se čtvrtečním zvýšením sazeb ČNB přestává počítat

Dnešní ekonomický kalendář kromě amerických dat z trhu práce nic dalšího nepřináší. Hráči na korunovém trhu vyhlíží první jednání bankovní rady ČNB pod novým guvernérem. Sázky na zvýšení sazeb na čtvrtečním zasedání se vytrácí, tržní aktivita klesá.

 

 

Americký trh práce zůstává utažený

Dnešní dílčí data z amerického trhu práce za července v podobě JOLTS statistiky potvrdí jeho dobrou kondici a budou předzvěstí solidních statistik o tvorbě nových pracovních míst a míře nezaměstnanosti, které budou publikovány v pátek. Právě robustní trh práce je příslibem pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a jedním z důvodů, proč dolar drží své relativně silné úrovně.

Na korunovém trhu budou obchodníci nadále s napětím čekat na výsledek čtvrtečního jednání bankovní rady ČNB. Do té doby lze předpokládat pokračující minimální aktivitu. Riziko vidíme na straně slabší koruny s tím, jak se trhy budou obávat holubičího vyznění pod vedením nového guvernéra. Kolem hladiny 24,75 CZK/EUR ale stále vidíme strop díky intervenční aktivitě centrální banky.

Nálada průmyslníků v regionu padá

První srpnový den byl na finančních trzích relativně klidný. Euro vůči dolaru včera oscilovalo kolem 1,025 EUR/USD, minimální aktivita byla patrná i na korunovém trhu. S jeho otevřením tuzemská měna vůči euru ztratila zhruba tři haléře, když oslabila k 24,63 CZK/EUR a na této hodnotě se držela v podstatě celý včerejšek.

Tuzemský ekonomický kalendář včera příliš povzbudivý nebyl, když jenom rozvířil spekulace na ochlazováním české ekonomiky. PMI průmyslové aktivity se propadl hlouběji, než s čím počítal trh, a spadl na nejnižší hodnotu za poslední dva roky. České výrobce drtí zejména vysoká inflace, a to na obou stranách. Na straně vstupů se musí vypořádat zejména s dopadem cen pohonných hmot, energií a vstupních materiálů pro výrobu. Bohužel vysoká inflace, a tedy snižující se kupní síla domácností již navíc neumožňuje plné přenesení vyšších nákladů na výrobu na finální spotřebitele. Poptávka slábne, a to jak ta tuzemská, tak ze zahraniční, což dokumentují výrazné poklesy zakázek. Průmyslová aktivita klesá v celém regionu. Na drahé energetické vstupy a globální nejistotu doplácí němečtí producenti, pro které jsme významnými dodavateli. Nejhorší náladu v regionu vykazují polští průmyslníci.

Výsledek hospodaření v českém státním rozpočtu ukázal za červenec na prohloubení schodku na 192,7 mld. Kč ve srovnání s červnovými -183,0 mld. Kč. Na příjmové straně vidíme pozitivní dopad rostoucích mezd, vysoké zaměstnanosti i zvýšené inflace. Ta se ale projevuje i Na výdajové straně, primárně v podobě valorizace důchodů a sociálních dávek. Patrný je nárůst kapitálových výdajů. Vláda aktuálně posazuje novelu, která pro letošní rok počítá s celkovým deficitem 330 mld. Kč. Podle nás bude výsledek o 10 mld. Kč lepší.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

2. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.2764 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál