Ole Hansen: Konečně dobré zprávy, ceny potravin klesají

Ole Hansen: Konečně dobré zprávy, ceny potravin klesají

Globální cenová inflace v oblasti potravin dosáhla v březnu vrcholu a nyní vykazuje známky oslabení. Tento měsíc se zatím futures na většinu hlavních komodit obchodují níž. Pokud to vydrží, bude to znamenat vítanou úlevu pro spotřebitele po celém světě, z nichž mnozí kvůli prudkému vzestupu životních nákladů v poslední době strádají. Poklesu cen vévodí pšenice a jedlé oleje, tedy dvě potravinové kategorie, na nichž se ruská válka na Ukrajině podepisuje nejvíc. Vzhledem k přetrvávajícímu nedostatku a obavám ohledně vývoje na Ukrajině se však zdá dlouhodobější propad nepravděpodobný, dokud nebude jasnější představa o objemu letošní produkce.

Globální cenová inflace v oblasti potravin, která podle organizace FAO v současnosti dosahuje meziročně téměř 23 %, vykazuje oproti svému březnovému vrcholu známky slábnutí. Globální index cen potravin sestavovaný touto organizací každý měsíc dosáhl rekordního maxima v březnu. Tehdy přispěl ruský útok na Ukrajinu, jednoho z klíčových světových dodavatelů kvalitní pšenice a největšího exportéra slunečnicového oleje, k prudkému zvýšení cen na úroveň, která vyvolala obavy z celosvětové potravinové krize.

Od té doby se již začaly tyto obavy částečně uklidňovat. Ceny palmového oleje šly prudce dolů, neboť se očekává zvýšení dodávek z Indonésie, významného exportéra, který v březnu dočasně zavedl vývozní omezení. Obavy z nedostatku potravin kvůli zastavení dodávek ukrajinské pšenice přes Černé moře mezitím částečně zmírnila evropská i severoamerická sklizeň pšenice ozimé.

O prudším poklesu cen se však dá i nadále pochybovat. V zemích, jako je Indie, a klíčových pěstitelských regionech, jako je Francie, stále panují obavy z vývoje počasí. Navíc, což je důležité z pohledu zajištění potravin na příští zimu, nikam nepostoupila ani vyjednávání ohledně vývozu ukrajinského obilí chráněným koridorem v Černém moři, a pokud se Ukrajině nepodaří vyprázdnit sýpky před příští (i když výrazně nižší) sklizní, lze dál počítat s nečekaně nízkou dostupností potravin.

Míru nedostatku na jednotlivých trzích zjišťujeme průběžným sledováním 12měsíčního rozdílu mezi spotovým futures kontraktem a kontraktem, jehož platnost končí právě ode dneška za rok. Níže uvedený graf zcela jasně ukazuje, jak se zemědělský trh v posledních letech proměnil. Během šesti let od roku 2014 panoval na tomto trhu dostatek, způsobený příznivým počasím a nízkými vstupními náklady. Během tohoto období byl trh ve stavu contango, což znamená, že byly spotové ceny nižší než ceny v budoucím období.

Tuto klidnou a příznivou dobu pak náhle počátkem roku 2020 narušila pandemie, která způsobila dočasné přerušení dodavatelských kanálů. Navíc začala pěstování plodin komplikovat La Niña, klimatický jev spojený s abnormálně chladnými teplotami v rovníkových oblastech Tichého oceánu. Ta zasáhla zejména Jižní Ameriku, ale také Spojené státy a Austrálii. Tento vývoj, který již tehdy tlačil ceny vzhůru, byl počátkem roku 2022 značně urychlen rychle rostoucími cenami nafty a hnojiv, ale i ruským útokem na Ukrajinu, významného světového dodavatele klíčových potravin od pšenice a kukuřice až po slunečnicový olej.

Díky zlepšujícím se podmínkám se však roční spread pšenice na CBOT od březnového maxima změnil z téměř 15% backwardace na mírné contango. V Evropě ovšem roční spread pšenice Paris Milling zůstává dál ve stavu téměř 15% backwardace, což jenom potvrzuje problematické očekávání ohledně evropské sklizně a nejistotu ohledně nové úrody z Ukrajiny letos na podzim.

Investiční fondy, které lze označit za spekulanty vzhledem ke způsobu, jak zúročují své pozice na trzích s futures kontrakty, byly čistými prodejci devíti zde sledovaných futures kontraktů na potravinářské komodity již od konce dubna. Tedy téměř měsíc předtím, než se začaly ceny snižovat. Zda šlo o překoupený trh, nebo o pokušení vykázat po výrazném zvýšení cen nějaký zisk, zatím není jasné. Avšak pozice v dubnu 2022 poklesly z rekordního 1 112 000 lotů v nominální hodnotě 51,6 miliard dolarů na 750 000 lotů v hodnotě 35 miliard dolarů v zatím posledním vykázaném týdnu končícím 14. červnem.

Od dubna se na grafech pšenice na CBOT objevují formace hlava a rameno, a to jak v případě aktuálního prvního měsíce splatnosti, září, tak u kontraktu na prosinec, což nejlépe odráží konečnou dostupnost této plodiny po nadcházející sklizni. Pokud má ale aktuální pokles cen vydržet, bude nutné u zářijového kontraktu rozhodným způsobem prolomit neckline na úrovni 10,37 USD (naposledy 10,36 USD) a u prosincového kontraktu neckline v okolí 10,48 USD (naposledy 10,52 USD).

Zdroj informací

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Datum

30. června 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1713 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál