Stav, ve kterém se finanční trhy v současnosti nacházejí, není pro většinu investorů jednoduchý. Tento týden jsme oficiálně vstoupili do medvědího trhu, index S&P 500 opět klesl a obchodníci se opět drbou na hlavě. Trh s kryptoměnami, který měl být jako aktivum odolný vůči globálním vlivům, také zaznamenal rekordní poklesy. Jak se v takové situaci zachovat a kam investovat?
Americký akciový trh krvácí, pondělní pokles indexu S&P 500 poprvé od března 2020 potvrdil medvědí trh. Důvody jsou jasné, vysoká inflace, obavy z budoucího hospodářského vývoje a v neposlední řadě pokračující konflikt na Ukrajině. Referenční index S&P 500 zaznamenal na začátku týdne pokles o 3,9 %, čímž se dostal na úroveň 21,8 % pod své rekordní závěrečné maximum z 3. ledna. Tento rychlý pokles o 20 % z maxima je potvrzením, že medvědí trh je tady.
Právě v takových chvílích měly být kryptoměny záchranou, ale nejsou. Loď s tímto typem aktiv se v současnosti potápí rychleji, než se očekávalo. Je však otázkou, zda se kryptoměny opět vrátí na své předchozí hodnoty. V minulosti jsme byli svědky velkých výkyvů u bitcoinu, který se následně zotavil, ale všem musí být jasné, že kryptoměny jsou skutečně rizikovou a volatilní investicí. Proto dnes přicházejí na řadu i investice do nemovitostí a i u této alternativy bychom měli být obezřetní, protože ceny by mohly začít klesat. V Kalifornii již začala hodnota luxusních nemovitostí klesat. Prodej luxusních nemovitostí v USA se za tři měsíce do 30. dubna meziročně snížil o 17,8 %. Jedná se o největší pokles od pandemie koronaviru a panují obavy, zda se pokles postupně nepřesune na levnější nemovitosti a zda se pak tento trend nerozšíří i do Evropy.
Po dvou letech pandemií je cestovní ruch na vzestupu a mnoho destinací očekává zvýšený příliv turistů. Letecké společnosti by se tak mohly dostat do centra pozornosti a hodnoty akcií by mohly mít alespoň přes léto rostoucí tendenci. Například letecká společnost United Airlines zaznamenala skokový nárůst poptávky po cestování po celém světě. Přispělo k tomu zrušení 17měsíční povinnosti USA testovat cestující leteckých společností přilétající do země na přítomnost COVID-19. Akcie leteckých společností tak mohou být zajímavou volbou v době nástupu medvědí nálady na trhu.
Zdá se, že energetické komodity zažívají vysokou expanzi a energetický sektor je jediný, který si udržuje růstový trend. Navzdory prvním příčkám v růstu je otázkou, zda je správný čas investovat finance do tohoto sektoru, protože mnozí odborníci varují, že trh s komoditami je již nadhodnocený, zatímco jiní tvrdí, že v příštích měsících bude například ropa ještě růst.
V celosvětovém měřítku je opravdu obtížné předpovědět, které aktivum během medvědího trendu poroste. Z historického hlediska však můžeme říci, že v dlouhodobém horizontu, tj. 10 až 20 let, se většina akcií společností vždy vrátila na vyšší úrovně.
Lucia Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel
20. června 2022