Jaromír Gec: Trhy vyčkávají na rozhodnutí centrálních bank

Jaromír Gec: Trhy vyčkávají na rozhodnutí centrálních bank

V Evropě dnes byly zveřejněny finální PMI v eurozóně a Německu za duben. Oproti předběžným odhadům zde již k zásadním revizím nedošlo. Nadále tak platí, že sektor služeb si i v dubnu optikou těchto indikátorů udržel solidní růst. Mírné zklamání dnes přinesla americká data. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru byl dle ADP reportu v dubnu o 136 tis. nižší, než trhy očekávaly, když dosáhl 247 tis. To ale patrně odráží spíše nedostatek pracovní síly. Poptávka po práci totiž v USA zůstává podle ostatních statistik velmi silná. Mírně za očekáváním zaostal i dubnový ISM index aktivity ve službách.

Globální trhy dnes vyčkávaly na rozhodnutí Fedu. To bude zveřejněno ve 20 hodin našeho času. My stejně jako trh očekáváme zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. Neméně důležitá však bude podoba plánu na snižování bilance, kterou by měla americká centrální banka také představit. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3LDPUR5.

Výraznější pohyby dnes byly patrné u ropy, která v souvislosti se zprávami o plánu na ukončení dovozu této suroviny z Ruska do EU zdražila oproti včerejšku o necelé 4 dolary a pohybovala se lehce pod 109 USD/barel.

Obchodování na tuzemském devizovém trhu se od pondělního oslabení regionálních měn nese v poklidném duchu. Koruna se po celý den pohybovala v úzkém pásmu 24.62-24.68 CZK/EUR. Impuls tak přinese pravděpodobně až zítřejší rozhodnutí ČNB a její nová makroekonomická prognóza. My na zítřejším zasedání očekáváme stejně jako trh zvýšení základní úrokové sazby o 50 bb na 5,5 %. Dnešek také naznačil, že se může schylovat k brzkému oznámení jména nového guvernéra ČNB, který do funkce nastoupí od začátku července. Podle informací z médií v poslední době absolvovali schůzky na Hradě viceguvernéři Nidetzký a Mora, šéf Hospodářské komory Dlouhý a člen bankovní rady Michl. Poslední jmenovaný přitom prezidenta navštívil dnes, čímž pravděpodobně uzavřel závěrečné kolo rozhovorů Hradu s kandidáty.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

4. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.2975 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál