Jana Steckerová: ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv

Jana Steckerová: ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv

K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Ta podle našeho názoru začne trhy připravovat na to, že program nákupů aktiv skončí již v polovině letošního roku. To by jí umožnilo zvednout úrokové sazby ve druhé polovině letošního roku. Vzhledem k inflaci výrazně nad cílem ECB jsme k prosincovému 25bodovému zvýšení sazeb přidali ještě jedno zářijové ve stejném rozsahu. Klíčová depozitní sazba by se tak na konci roku měla dostat na nulu. V příštím roce pak očekáváme zvýšení všech tří základních sazeb o 75 bb.

Evropská ekonomika se s válkou na Ukrajině zatím vypořádává relativně dobře. To by mělo Evropské centrální bance umožnit plně se orientovat na kotvení inflačních očekávání a dosažení inflačního cíle. Inflace v eurozóně v březnu zdolala další rekord, když stoupla na 7,5 %. Svého vrcholu by podle naší prognózy měla dosáhnout v dubnu (kolem 8 %). V následujících měsících se bude sice snižovat, v závěru letošního roku však bude její průměr stále přesahovat 5 %. ECB tak bude muset zabojovat s rostoucími inflačními očekáváními a pokusit se inflaci ukotvit.

Vzhledem k tomu, že ECB zvyšování úrokových sazeb podmiňuje koncem programu QE, bude se muset vypořádat nejprve s ním. Pandemický program byl již ukončen. Stále ale zbývá standartní program APP, v jehož rámci by ECB měla v dubnu nakoupit cenné papíry za 40 mld. USD, v květnu za 30 mld. USD a v červnu za 20 mld. USD tím by ale mohl podle našeho názoru program skončit. Konečné rozhodnutí může padnou až v červnu, nicméně i tak by na tuto možnost mohla ECB začít trhy připravovat již na čtvrtečním zasedání. V červnu také končí výhodné podmínky pro financování bank v rámci programu TLRTO. Předpokládáme, že s dalšími kroky ECB vyčká, až bude zřejmé, kolik peněz z tohoto programu banky vrátily a jak se to odrazí na finančních trzích. První zvýšení depozitní sazby o 25 bb tak očekáváme v září, další by mělo následovat v prosinci. V příštím roce by ECB měla zvýšit již všechny sazby, a to o 75 bb.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Komerční banka, a.s.

Datum

12. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.6058 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál