Stejně jako v minulých dnech budou zraky finančních trhů i dnes upřeny především na Ukrajinu. Nad ránem Rusko spustilo invazi do celé země, což by mělo odstartovat i vysoce rizikový sentiment na trzích. Zisky si již začal připisovat dolar, naopak středoevropské měny dále oslabují. Západní politici plánují na dnešek řadu setkání, na kterých by měli přijmout odvetná opatření. Dnes zveřejněné makroekonomické statistiky tak budou mít na trhy patrně zanedbatelný vliv.
Hlavním hybatelem zůstane konflikt na Ukrajině. Nad ránem Rusko spustilo ozbrojený útok na celou zemi, což jistě dále vyhrotí celou situaci a odstartuje sérii odvetných kroků západních zemí. Trhy dnes ráno reagují výrazným zvýšením rizikové averze. Dolar jako „bezpečný přístav“ viditelně posiloval a výnosy amerických dluhopisů klesaly. Naopak skokově oslabily měny středoevropského regionu, ale i ostatních rozvíjejících se trhů. Na komoditních trzích se barel ropy brent dostal poprvé od roku 2014 nad 100 USD, což s sebou přineslo i skokové zdražení zemního plynu. Viditelný byl i příklon k drahým kovům. První ochutnávku dopadů na akciové trhy přinesla asijská seance, kde indexy krátce před uzavřením odepisovaly 2-3,5 %. Futures na evropské akcie dnes ráno indikovaly ještě větší propad (např. německý DAX přes 4 %) a ve výrazně červených číslech se ráno držely i americké futures.
Makroekonomický kalendář dnes nabídne spíše druhořadé údaje, které navíc zůstanou ve stínu geopolitiky. V ČR bude zveřejněn únorový konjunkturální průzkum, který patrně stejně jako v lednu ukáže setrvání ekonomické důvěry pod dlouhodobým průměrem, což bude odrážet zejména přetrvávající obavy tuzemských spotřebitelů ohledně jejich finanční situace a zvýšeného růstu cen. V USA bude zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden a lednová statistika prodejů nových domů. V případě dat z trhu práce je očekáván mírný pokles počtu žádostí o podporu s tím, jak se začala ihned po překonání vrcholu poslední pandemické vlny v USA rychle obnovovat ekonomická aktivita. Mírné oslabení pak očekáváme u prodejů nových domů, což by mělo být dáno jak poklesem nabídky dokončených domů, tak i ochlazením poptávky v důsledku růstu úroků z hypotečních úvěrů v průběhu ledna.
Tempo zdražování českých průmyslových výrobců v lednu drtivě překonalo odhady. Meziměsíčně tuzemští výrobci zvýšili ceny o 6,9 %, což je nejvíce od února 1991. Za posledních dvanáct měsíců tak ceny vzrostly již o 19,4 %(oček. 13,2 %). Výrazně v lednu rostly i ceny v ostatních primárních okruzích (tj. u výrobců v zemědělství, stavebnictví a v oblasti tržních služeb). Lze očekávat, že inflační tlaky z výrobní sféry budou v letošním roce do značné míry prosakovat i do spotřebitelských cen, což by mělo za normálních okolností vést k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Značně nejisté dopady vojenského konfliktu na Ukrajině by však mohly nahrávat opatrnějšímu přístupu ČNB.
Guvernér Rusnok připustil pomalejší odeznívání zvýšené inflace a nevyloučil další nárůst sazeb. V rozhovoru pro ČRo Plus uvedl, že eskalace geopolitické situace na Ukrajině by mohla vést k vyšším cenám energií, pomalejšímu odeznívání tuzemské inflace a zároveň nižšímu ekonomickému růstu, než ČNB dosud očekávala. V interview pro Rádio Z potom nevyloučil další zvýšení úrokových sazeb, neočekává však již jejich skokový nárůst jako na posledních zasedáních.
Výrazně proinflační překvapení z tuzemských výrobních cen i prohlášení guvernéra Rusnoka včera pomohlo krátkým sazbám i koruně. Ta tak včera ve srovnání s ostatními měnami středoevropského regionu oslabila méně výrazně a den uzavřela poblíž 24,60 CZK/EUR, což je oproti úterku hodnota slabší o zhruba 0,1 %. Polský zlotý přitom včera k euru ztratil 0,5 % a maďarský forint odepsal dokonce 1,1 %. Regionální měny tak zůstaly pod tlakem vlivem eskalace konfliktu na Ukrajině. Po zprávách o zahájení útoku na celou Ukrajinu však dnes ráno začaly prudce ztrácet.
Globální akciové trhy včera viditelně ztrácely. Akciové burzy v Evropě i USA přinesly známky odklonu investorů od rizikových aktiv, když uzavřely v červených číslech. Představený „první balíček“ sankcí proti Rusku ze strany západních zemí však včera příliš výraznou reakci globálních trhů nepřinesl. Tu zahájí až dnes oznámený ruský útok.
Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
24. února 2022