Robert Istenič: Jak hlavní akciové trhy vstoupily do nového roku

Robert Istenič: Jak hlavní akciové trhy vstoupily do nového roku

Nový rok přinesl další rekordní hodnoty indexů, jako tomu je již posledních několik let. Výjimkou nebyl ani loňský rok, kdy index S&P 500 několikrát dosáhl nebo překonal své historické rekordy. Nejvýše se v grafu dostal na 4818,80 USD, a to navzdory světové pandemii. ProfitLevel analyzuje, jak největší akciové trhy vstoupily do nového roku a jaké jsou předpovědi.

Než budeme pokračovat, připomeňme si, co je to index a co představuje. Index sleduje pohyb cen akcií společností, které se obchodují na určitých burzách v daných zemích. S&P 500 tedy sleduje 500 amerických společností, DAX sleduje 40 společností v Německu atd. Je to také ukazatel ekonomického zdraví v dané zemi. Čím vyšší je cena indexu, tím větší je pravděpodobnost, že země má stabilní a dobrou ekonomiku. Důležité je také zmínit – pokud má společnost větší tržní kapitalizaci, bude mít větší vliv i na samotný index.

S&P 500

Jak již bylo zmíněno, index sleduje pohyb cen 500 amerických společností, jako jsou Apple, Tesla, Amazon... Jedná se o největší index na světě, protože americké akciové trhy jsou nejlikvidnější, nebo jinými slovy – nejvíce lidí obchoduje s akciemi, které jsou kótované v USA. V USA existují dvě burzy – NYSE (New York Stock Exchange) a Nasdaq. Index sleduje společnosti bez ohledu na to, na které burze jsou kótovány.

Začátek roku nebyl zrovna nejlepší, protože třetího ledna byla cena 4767 USD, poté se zvýšila na 4797 USD a hned poté klesla na 4662,85 USD, na které se nacházíme v současnosti. I když jsme u tohoto indexu zaznamenali růst ceny o 26,9 %, prognózy pro letošní rok očekávají růst o 9,6 %.

DAX

DAX, který sleduje 40 společností obchodovaných na německých burzách, je nejdůležitějším indexem v Evropě, neboť Německo je vedoucí ekonomickou silou a hlavním ukazatelem ekonomického zdraví na tomto kontinentu. V Německu existuje více burz, největší z nich jsou: Frankfurtská burza cenných papírů, Stuttgartská burza cenných papírů a Mnichovská burza cenných papírů. Pokud hovoříme o největších společnostech v indexu, jsou to Adidas, Bayer, BMW, ... Také DAX má za sebou velmi úspěšný rok, přičemž začátek toho letošního vypadá také dobře a slibně. Cena indexu dosáhla pátého ledna svého historického maxima na úrovni 16 285 EUR.

Index vstoupil do nového roku s cenou 16 000 EUR a neustále rostl až na svůj nejvyšší bod. Poté následoval mírný pokles, ale našel podporu na současné ceně 15.883,24 EUR. Předpovědi a prognózy pro DAX v letošním roce hovoří o růstu o zhruba 10,3 % na cenu 17.534 EUR.

HANG SENG INDEX

Nebo jinak řečeno hongkongský index, sleduje 50 společností kótovaných na hongkongské burze. Je to třetí největší index na světě (hned po USA na prvním místě a Číně na druhém).

Jak je možné vidět z grafu, hned po začátku nového roku došlo k mírnému poklesu ceny na 750 HKD (hongkongský dolar), ale brzy poté se vyšplhala až na současnou cenu 24,218 HKD. Pohyb ceny v časovém rozpětí jednoho roku se pohyboval mezi 22,665 a 31,183 HKD, což znamená, že se aktuálně blížíme nejnižší ceně za posledních 52 týdnů. Podle předpovědi společnosti "Trading Economics" cena do konce roku klesne na 21,233 HKD.

UK 100

A poslední index ze seznamu nejzajímavějších, Velká Británie. Údaje z minulého týdne odhalily, že Velká Británie má navzdory covid pandemii 10,9% růst HDP a růst ekonomiky na rekordní úrovni.

To je patrné i z grafu, protože cena začala stoupat již před novým rokem a nadále stoupala až do současné ceny 7,590 GBP (britských liber). Cílová cena a predikce pro tento index jsou do konce roku stanoveny na 7,900 GBP.

Zdroj informací

Robert Istenič, analytik společnosti ProfitLevel

Datum

20. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.3692 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál