Jana Steckerová: Fed připraví trhy na rychlejší omezování nákupů aktiv

Jana Steckerová: Fed připraví trhy na rychlejší omezování nákupů aktiv

Americká centrální banka na dnešním zasedání ze svého slovníku v souvislosti s inflací pravděpodobně vypustí slovíčko dočasná, zároveň trhy připraví na to, že by program QE mohl skončit již v březnu. Z tohoto důvodu jsme očekávání prvního zvýšení úrokových sazeb v USA posunuli z prosince na červen příštího roku. Poté předpokládáme utahování měnových podmínek o 25 bb každého čtvrt roku, a to až do výše 2,00-2,25 %. Z dat dnes stojí za zmínku americké maloobchodní tržby. Jejich růst bude ve srovnání s říjnovým výsledkem zhruba čtvrtinový. Za slabším výsledkem stojí nižší prodeje automobilů.

Americké maloobchodní tržby mírně vzrostou

Inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupala na nejvyšší úroveň za posledních téměř čtyřicet let. Předpokládáme tedy, že na dnešním zasedání Fed při jejím hodnocení vypustí ze své rétoriky slovíčko dočasná, což již v jednom ze svých vystoupení avizoval Jerome Powell. Fed také zároveň zřejmě naznačí nebo rovnou oznámí, že nákupy aktiv skončí již v březnu 2022. Očekávání prvního zvýšení úrokových sazeb jsme tak posunuli z původního prosince na červen příštího roku. Utahování měnových podmínek by pak podle našeho názoru mělo pokračovat na každém zasedání, kdy by Fed měl k dispozici novou prognózu (ta je projednávána vždy v měsících březen, červen, září a prosinec), a to až do té doby, než by klíčová sazba dosáhla úrovně 2,00-2,25 %. Že by měla jít přes tuto úroveň, to si zatím nemyslíme. Důvodem je jednak naše inflační prognóza (v roce 2023 očekáváme inflaci v průměru na 2,5 %, v roce 2024 na 2,2 %) a jednak i vývoj dlouhodobých inflačních očekávání, která se pohybují kolem 2,5 % a naznačují, že je zde vysoká důvěra, že Fed inflaci zkrotí a ta se vrátí k jeho cíli.

U amerických maloobchodních tržeb očekáváme po výrazných říjnových 1,7 % m/m jen mírný nárůst o 0,4 %. To je dáno prodeji aut, které dle reportů výrobců poklesly z 12,96 milionů v říjnu na 12,86 milionů v listopadu. Zatím není možné říci, zda se jedná o důsledek nedostatku výrobních komponent anebo poptávky, na kterou mohou dopadat vyšší ceny prodávaných automobilů. V každém případě ve srovnání s předchozími očekáváními, že by se prodeje aut mohly vracet k 16 milionům, představuje listopad podstatné zklamání.

Jiří Rusnok pomohl koruně na silnější úrovně

Koruna si včera připisovala další zisky. Na silnější úrovně jí pomohlo vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, podle kterého sazby v příštím roce budou spíše poblíž 4 % než 3 %. Naznačil, že centrální banka může zvýšit sazby ještě nejméně o jeden procentní bod, než klíčová úroková sazba dosáhne v příštím roce svého vrcholu. Zároveň dodal, že je možné, že na prosincovém zasedání bude třeba zvednout sazby o více než 50 bb. K názoru, že centrální banka na zasedání 22. prosince utáhne měnovou politiku o 75 bb, se začínáme přiklánět i my. Zároveň je to i v souladu s tím, co ve svých cenách nyní zahrnuje trh. Koruna na vyjádření Jiřího Rusnoka reagovala posílením z úrovní okolo 25,37 CZK/EUR k hladině 25,30 CZK/EUR. Později se probojovala i pod tuto úroveň.

Zveřejněn byl včera i vývoj deficitu bilance běžného účtu. Ten byl výrazně nižší, než s čím jsme počítali. Na tento údaj však kurz koruny nereagoval.

Během úterního obchodování posilovala nejen česká koruna, ale i ostatní regionální měny. Maďarský forint zpevňoval díky očekávání dalšího zpřísňování domácí měnové politiky, náladu regionálním měnám vylepšovalo i sílící euro. Maďarská centrální banka nakonec zvýšila klíčovou tříměsíční depozitní sazbu o 30 bb na 2,4 %, tedy o 10 bb méně, než s čím počítal trh. Zároveň ale oznámila ukončení programu QE. Forint byl tak ve srovnání s předchozím dnem o 0,5 % silnější, když se v odpoledních hodinách obchodoval za 366 HUF/EUR. Polský zlotý si na své konto během úterního obchodování připsal 0,2 % (na 4,623 PLN/EUR).

Společná evropská měna včera vyšplhala až na 1,132 USD/EUR. V odpoledních hodinách ale o část svých zisků přišla a spadla zpět pod 1,13 USD/EUR.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

15. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.1907 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál