Jan Vejmělek: Ozvěny trhu: Když je jednooký králem

Jan Vejmělek: Ozvěny trhu: Když je jednooký králem

Naše měna se v posledních dnech dostala pod výprodejní tlak, když od svých nejsilnějších hodnot v blízkosti hladiny 25,20 CZK/EUR, které opanovala ještě na počátku minulého týdne, ztrácí více než procento. Zejména v mediálním prostoru vyvolala tato situace téměř zděšení z toho, jak domácí měna dramaticky oslabuje a je v nemilosti investorů navzdory tomu, že centrální banka rychle zvyšuje úrokové sazby a korunu vůči euru z toho pohledu výnosově zvýhodňuje.

Nečiňme ale silné závěry z kurzového pohybu za posledních pár dní. Koruna je volně plovoucí měna, kurzové pohyby jsou naprosto normální. Ještě před týdnem se kurz naší měny nacházel vůči euru na nejsilnější úrovni od března 2020. Po „dramatickém“ oslabení během posledního týdne je koruna stále silnější, než byla na počátku listopadu.

Při pohledu na dosavadní celkovou výkonnost od počátku letošního roku budeme v regionu těžko hledat úspěšnější měnu. Dosud totiž vykazuje zhodnocení téměř tři procenta. Naopak maďarský forint letos zatím ztrácí více než procento, polský zlotý jako nejhůře se vyvíjející měna regionu dokonce letos odepisuje téměř dvě a půl procenta. A při pohledu na koš měn rozvíjejících se trhů jako celku je rozdíl ještě markantnější – JPM EM Currency Index letos ztrácí téměř devět procent.

Hlavním faktorem, který letos hýbe trhy, je posilování amerického dolaru. Tamní centrální banka ustupuje od programů odkupu aktiv a podle tržních očekávání se již v příštím roce začnou měnověpolitické sazby zvyšovat. Zveřejňované ekonomické indikátory z USA v posledních týdnech překvapují spíše pozitivně, naopak je tomu u těch evropských. A samostatnou kapitolou je extrémně nepříznivá pandemická situace v Evropě a hrozba totálních uzavírek po vzoru Rakouska.

Úrokový diferenciál tedy funguje, vyšší zúročení české měny brání aktuálně v jejím mnohem výraznějším oslabením. Pokud se pandemická situace dále zhorší a/nebo dolar dále posílí, tlaky na oslabování koruny v dalších týdnech a měsících samozřejmě vyloučit nemůžeme. To ale bude mít významné konsekvence pro ČNB, které ve své inflační prognóze počítá s poměrně rychlým posilováním české měny. Ve výsledku pak může být zvyšování sazeb ještě rychlejší a agresivnější.

Každopádně koruna se v pandemii chová stabilizačně. Na zhoršení epidemické situace typicky reaguje oslabením, na zlepšení posílením. Teď si tedy musíme počkat, až se pandemická situace zlepší. Jestli to bude ještě letos, to ale zřejmě netuší ani epidemiologové.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

25. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.1743 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál