Ondřej Šmakal: Nová regulace na finančním trhu míří na investiční crowdfunding

Ondřej Šmakal: Nová regulace na finančním trhu míří na investiční crowdfunding

Některé české fintech firmy čeká v příštích měsících zajímavá situace. Hlavní roli v ní bude hrát nová evropská regulace, jež začala platit ve středu 10. listopadu a míří na platformy poskytující takzvaný investiční crowdfunding - obdobu známějšího online půjčování peněz od lidí lidem. V tomto případě se ale jedná o skupinové financování firem a jejich projektů.

Internetové platformy umožňující drobným investorům složit se na nákup dluhopisů, akcií, majetkových podílů či jiných obdobných aktiv zajišťujících firmám kapitál budou muset nově zažádat u České národní banky o licenci. Každý, kdo svolení regulátora do roka neobdrží, bude muset z kola ven.

Na to, že nová regulace obvykle přináší přísnější pravidla a dodatečné povinnosti, jsou na finančním trhu zvyklí všichni. A platí to i tentokrát. Platformy budou muset nově poskytovat více informací centrální bance i investorům. Povinnému zveřejnění bude podléhat například míra selhání i další předem definované údaje o jednotlivých projektech. Na stole jsou i požadavky na kapitál či pojištění v adekvátní výši. Samotné účastníky crowdfundingu pak čekají vstupní testy znalostí a vyplňování investičních dotazníků.

Kromě větší administrativní zátěže a dodatečných nákladů ale tentokrát spolu s novou regulací přicházejí také byznysové příležitosti. Nově vyžadované licence budou platit po celé EU. Jakmile tak od ČNB digitální crowdfundingová platforma povolení získá, může začít nabízet svoje služby ve všech členských zemích. Každý, kdo měl co dočinění se startupy v oblasti financí přitom ví, že aby byly opravdu úspěšné, musí chtě nechtě překročit hranice České republiky a zacílit na mnohem širší trh.

Pro český fintech je to další šance jak dokázat, že má na to být světový. Nebylo by to poprvé ani naposledy. Že klíčový impuls vzejde z regulace, se ale často nestává. Teď už zbývá jen doufat, že ČNB brzy zveřejní požadavky na přidělení licence či metodiku, podle které bude povolení poskytovat. Zatím se tak bohužel nestalo a Sněmovna navíc nestihla před volbami přijmout potřebnou úpravu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Čas přitom běží všem crowfundigovým platformám v EU stejně. Nechat si ujet vlak v oblasti, která má potenciál posunout Česko opět o kousek dál od montovny směrem k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou, by byla škoda.

Ondřej Šmakal je předním českým manažerem s mnohaletými zkušenostmi z oblasti marketingu, financí a pojišťovnictví. V minulosti pracoval mimo jiné jako manažer direct marketingu penzijních fondů v ČSOB Pojišťovně či pojišťovně Aegon. Posledních 10 let se pak pohybuje na vysokých řídících pozicích ve společnostech poskytujících nebankovní půjčky. Od roku 2017 je generálním ředitelem islandsko-česko-britské fintech skupiny Orka Ventures, jež se zaměřuje na on-line poskytování hotovostních spotřebitelských úvěrů a předplacených debetních karet na několika trzích střední a severní Evropy.

Orka Ventures

Orka Ventures je mezinárodní fintech skupina zaměřená na poskytování spotřebitelských úvěrů a dalších finančních produktů. Od konkurence se liší především sofistikovaným skóringovým modelem, který díky využití velkých dat dokáže minimalizovat rizika spojená s podvody a úvěry v selhání. Jakožto původem česká skupina sídlí Orka v Praze, jádro jejího podnikání ale v současnosti leží v Dánsku a na Islandu. Ve druhé jmenované zemi je se 125 tisíci klienty ve svém oboru dokonce lídrem trhu. Celkový objem úvěrů poskytnutých ze strany Orka Ventures klientům dosáhl za 11 let existence skupiny již téměř 3,3 miliardy korun.

Zdroj informací

Ondřej Šmakal, CEO mezinárodní fintech skupiny Orka Ventures

Datum

11. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

O platformě Trh firem




Reklama

Page generated in 2.6659 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál