František Táborský: Trhy uzavírají týden na pozitivní vlně

František Táborský: Trhy uzavírají týden na pozitivní vlně

Finanční trhy zakončují týden optimistickou náladou. Americké maloobchodní tržby výrazně pozitivně překvapily svým zářijovým růstem. K tomu se přidaly i velmi dobré výsledky hlavních jmen na amerických akciových trzích. Americký prezident pak podepsal zákon zvyšující dluhový limit do 3. prosince a SEC dala zelenou prvnímu ETF future na bitcoin. Evropské akciové trhy si tak jen během dneška připsaly téměř celé procento a od začátku týdne jsou ve většině případů přes dvě procenta výš a obdobný obrázek nabízí i Amerika.

Na devizovém trhu tak po delší době tento týden zvítězilo euro nad americkým dolarem a měnový pár se obchoduje o půl procenta výše na úrovni 1,160 USD/EUR. V regionu však zůstává vše při starém. Maďarský forint a česká koruna skončily téměř beze změny. Pozornost tak při celotýdenním zhodnocení přiláká polský zlotý, který posílil o 0,65 %, a končí týden na úrovni 4,562 PLN/EUR, nejsilnější za posledních šest dní.

Se zlepšující se náladou na globálních trzích a silnějšími úrovněmi eura vůči americkému dolaru roste i potenciál pro korunu do příštího týdne. Navíc se jenom během pátku opět zlepšil úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám zhruba o 5bps, čímž opět posunul své rekordní úrovně. Podle nás je tak stále větší šance, že by koruna v následujících dnech mohla prolomit klíčovou úroveň 25,30 za euro. K tomu by ji mohly pomoct i vyjádření centrální bankéřů, kterým se blíží začátek mediální karantény před listopadovým zasedáním. Hned v pondělí bychom tak měli vidět rozhovor s Tomášem Holubem, který patří k nejvíce jestřábím členům rady.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

15. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.518 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál