Jan Vejmělek: Trh se připravuje na zítřejší zasedání ECB

Jan Vejmělek: Trh se připravuje na zítřejší zasedání ECB

Z pohledu ekonomického kalendáře je dnešní den pro většinu hráčů na finančních trzích nezajímavý. Ti se tak budou především připravovat na zítřejší zasedání ECB. Z regionu zaujmou pouze polská data maloobchodních tržeb a stavební produkce. Statistiky budou ovlivněny z meziročního pohledu stále nízkou statistickou základnou.

 

Solidní polská data tamní centrální bankéře k akci nepřimějí

Euro se vůči dolaru po červnovém sestupném trendu během července stabilizovalo v okolí hladiny 1,18 USD/EUR a hledá impulsy pro další pohyb. Ty mu dnešní ekonomický kalendář nenabídne. Zajímavější z tohoto pohledu může být zítřejší zasedání ECB, na které udělala reklamu samotná prezidentka Christine Lagardeová. My ale máme pochybnosti, že by se mělo jednat o nějaké zlomové zasedání,

Relativně silnější dolar drží středoevropské měny spíše slabší. Z regionu se dnes dočkáme polských dat maloobchodních tržeb a stavebnictví za červen a červencové spotřebitelské důvěry. I polská data jsou v meziročním pohledu podporována nízkou statistickou základnou. Na rozdíl od Česka či Maďarska ale polští centrální bankéři ignorují aktuální inflační vzestup a hrozbu přelití do vyšších inflačních očekávání a měnovou politiku nadále ponechávají extrémně uvolněnou. To samozřejmě polskému zlotému příliš nesvědčí.

Inflace cen v průmyslu na mnohaletých maximech

Na devizových trzích včera panoval vesměs klid. Euro vůči dolaru lehce ztrácelo, regionální měny po pondělním výprodeji část těchto ztrát umazávaly. Koruna se z ranních kotací poblíž 25,70 CZK/EUR posunovala směrem k 25,60 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách opět vrátila nad 25,65 CZK/EUR.

Mnohem zajímavější bylo včera dění na tržních úrokových sazbách, které ve světě i u nás padaly. Nezabránila tomu ani zveřejněná vysoká data cen průmyslových výrobců z Německa, Polska či tuzemska. Trhy totiž trápí šířící se mutace delta.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

21. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.3911 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál