Michal Brožka: Inflace opět v hledáčku trhů

Michal Brožka: Inflace opět v hledáčku trhů

Od dnešního kalendáře čekáme především o trochu umírněnější cenový růst v USA i v ČR. V obou případech ale platí, že nejistota je zvýšená a šance na překvapení tedy také. V případě naplnění našeho odhadu by meziroční inflace v ČR zpomalila na 2,6 % tedy mírně pod prognózu ČNB, což by ale nemělo centrální banku odvrátit od dalšího zvyšování úrokových sazeb již na příštím zasedání na začátku srpna.

 

Inflace v USA ukáže mírné zpomalení

Dnes budou finanční trhy sledovat především nová data o vývoji inflace zejména v USA ale také v ČR za červen. Vývoj spotřebitelských cen bude zveřejněn i v Německu, nicméně zde je již znám předběžný výsledek a prostor pro překvapení je tedy výrazně menší. V případě USA by zdražování mohlo zpomalovat, nicméně riziko překvapení pod vlivem rozvolnění protipandemických opatření a zdražování na straně výrobců je nemalé, a to i v případě ČR. Zde v případě spotřebitelských cen počítáme po nečekaně mírnějším zdražení v květnu v průměru o 0,2 % meziměsíčně s opětovným mírným zrychlením cenového růstu na 0,4 %. Důvodem je mírné zdražení potravin, další nárůst cen u čerpacích stanic ale také jádrová inflace. Pro celý spotřebitelský koš očekáváme za červen zpomalení meziročního růstu cen na 2,6 % z předchozího tempa 2,9 %. Oproti prognóze ČNB by to znamenalo nižší výsledek o 10bp, což není podstatná odchylka, která by sama o sobě odradila ČNB od dalšího zvyšování úrokových sazeb. Analytici v průměru čekají inflaci 2,7 %.

ECB napíná trhy před příštím zasedáním

Obchodování na akciových trzích včera bylo smíšené, ale nakonec převážil mírný optimismus. Chyběly výraznější impulsy. Schůze euroskupiny nic podstatného nepřinesla. Trh vstřebával předchozí vyjádření šéfky ECB Christine Lagarde, která uvedla, že příští zasedání ECB, které proběhne již 22. července „bude důležité“ a přinese změnu ve výhledu měnové politiky. Poté, co minulý týden ECB představila revidovanou strategii, má centrální banka přece jen volnější ruce pro další kroky. Na červencovém zasedání ECB se původně nic podstatného nečekalo, ale výroky její prezidentky trh navnadily na možnost nějakého posunu. Euro proti dolaru mírně oslabilo k 1,185 USD/EUR. Česká koruna vůči euru umazala část ztrát z minulého týdne posílením k 25,66 CZK/EUR. Maďarský forint vůči euru posílil jen zanedbatelně a polský zlotý naopak ztrácel.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

13. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 2.0301 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál