František Táborský: Finanční trhy končí týden negativně, koruna prozatím odolává

František Táborský: Finanční trhy končí týden negativně, koruna prozatím odolává

Tento týden uzavírají finanční trhy na negativní vlně. Americké maloobchodní tržby za prosinec skončily výrazně pod očekáváním trhu. Navíc akciové trhy nepotěšily slabší výsledky hlavních amerických bank ani fiskální vyhlídky nastupujícího prezidenta Joe Bidena. Výsledkem tak jsou ztráty akciových trhů na obou stranách Atlantiku. Dolů zamířily i výnosy amerických státních dluhopisů, které ještě v úvodu týdne atakovaly nejvyšší hodnoty za několik let.

I přesto však americký dolar dokázal pokračovat ve svém trendu a týden uzavírá lehce pod 1,21 USD/EUR a je tak nejsilnější od začátku prosince. Slabší euro i tentokrát znamenalo negativní zprávu pro region. Maďarský forint během pátku ztratil 0,4 %, koruna zhruba 0,2 %. Polský zlotý sice stagnoval, ale jako jediný v regionu končí na nejslabších hodnotách tohoto týdne.

Koruna většinu týdne balancovala mezi stále optimistickým sentimentem na globálních trzích a zhoršujícími se domácími podmínkami. Zejména středeční statistiky inflace a maloobchodu poslaly korunové sazby dolů. Tuzemská inflace v prosinci zpomalila nad očekávání rychle dyž klesla na 2,3 % z předchozích 2,7 %. To bylo jak pod tržním odhadem (2,6 %), tak především pod prognózou ČNB (3,0 %). Listopadové maloobchodní prodeje v ČR propadly vlivem obnovené uzávěry ekonomiky meziměsíčně o 4,6 %. Dnešní zhoršení nálady na globálních trzích tak podle nás může korunu v příštím týdnu poslat ke slabším hodnotám nad 26,20 za euro.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

15. ledna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Page generated in 1.7818 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál