Richard Bechník: Trhy spasila vakcína i Biden

Richard Bechník: Trhy spasila vakcína i Biden

Včerejší vývoj na finančních trzích se nesl ve znamení vykřesání velké naděje na úspěšné dokončení vývoje vakcíny proti covidu-19. Trhy danou informaci ocenily s tím, že vakcína značně oddaluje nejhorší scénář, kdy by se mohla situace v USA vymknout kontrole a nasměrovat zemi k lockdownu.

 

Pfizer a BioNTech hlásí úspěch

Americký výrobce léčiv Pfizer a jeho německá partnerská společnost BioNTech uvedly, že experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy.

„Naděje přitom přichází v pravý čas, když pondělní čísla v USA překonala hranici 10 milionů pozitivních testů. To představuje v globálním pohledu pětinu z celkových 50 milionů. Akcie Pfizer tak pod přívalem pozitivních zpráv posílily o 7,7 %. Pokud bude vakcína schválena, analytici odhadují, že v letošním roce je společnost schopná realizovat až 50 milionů dávek. V roce 2021 může vyrobit až 1,3 miliardy dávek. Vakcína umožní generovat, v roce 2020–2021, společnosti Pfizer tržby v hodnotě přesahující 8,5 miliardy USD,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Společnost Pfizer v tuto chvíli nevidí důvody pro obavy o bezpečnost. Očekává, že v tomto měsíci požádá o povolení nouzového použití pro osoby ve věku 16 až 85 let. Odhaduje se, že vakcína bude k dispozici třetí listopadový týden. V reakci na oznámení o úspěších ve vývoji německý ministr zdravotnictví uvedl, že bude muset být očkováno 55 až 65 % populace, aby se přerušila dynamika šíření COVID-19.

Na tento předpoklad však navazují další výzvy jako pomoc méně rozvinutým zemím. Světová zdravotnická organizace sice označila výsledky za velmi pozitivní, ale varovala, že existuje mezera ve financování ve výši 4,5 miliardy USD, která by mohla zkomplikovat přístup k testům, lékům a vakcínám v zemích s nízkými a středními příjmy. Vakcína Pfizer musí být navíc přepravována a skladována při extrémně nízké teplotě, což vyžaduje nezbytnou infrastrukturu. I zde se tak objevují možné komplikace při distribuci do daných zemí.

Pozitivní dopad na finančních trhy

„Informace se projevila globálně na finančních trzích napříč všemi třídami aktiv. Samotný americký akciový index S&P 500 přidal v pondělí 1,17 % Z největších procentních zisků se mohly těšit sektory jako energetika, cestování a finance. Dané sektory přitom patřily mezi nejvíce zasažené přijatými opatřeními zaměřenými na potlačení viru. Pozitivní očekávání tak katapultovala například akcie United Airlines o 19,15 % nebo společnost s výletními loděmi Carnival o 39,29 %. Americká ropa vzrostla o více než 8 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Pozitivně na vývoj vakcíny reagovala i konkurence, která se nachází v závěrečné fázi testování vakcíny. Posílily tak akcie společnosti Johnson & Johnson se zhodnocením o téměř 4 % nebo společnosti Moderna s více než 8% nárůstem.

Kde ceny naopak padaly?

Oslabil bezpečný přístav v podobě amerických státních dluhopisů, kdy výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o bezmála 0,11 % na 0,927 %. Rovněž cenově padaly i cenné kovy jako zlato s -4,5 % a stříbro s -5,2 %. „Situace především ublížila velkým technologickým titulům. Společnosti, které během pandemie překonávaly globální výkonnost díky přechodu na tzv. „stay-at-home-economy“, nyní prudce poklesly. Netflix klesl o 8,5 %, Amazon odepsal 5 % a Zoom Video dosáhlo ztráty 17,3 %. Výraznými propady si prošel sektor zbytné spotřeby. Ztrátové akcie pak poskytovaly investorům možnost uzavření předchozích zisků a získání financování pro nákup procyklických akcií, které by mohly těžit z ekonomického znovuotevření,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Pozitivní vývoj i mimo USA

Vesměs pozitivní vývoj se odehrával i za hranicemi USA. Na zahraničních trzích byla znatelná optimistická nálada, kterou nešlo přehlédnout například na posilování německého akciového indexu DAX. Ten si za pondělí připsal kolem 5 %. Z německého indexu se nejlépe vedlo finančnímu sektoru s růstem 8,54 %, sektoru materiálů a zdravotní péči se zhodnocením 6,39 %. Širší evropský index STOXX Europe 600 pak v pondělí vzrostl o 3,98 %.

„Investoři ale v růstu cen zohledňovali i uklidnění po amerických volbách, kdy Joe Biden získal dostatečný počet hlasů potřebný k vítězství. S&P však na konci relace některé zisky zredukovaly. Vůdce amerického senátního senátu Mitch McConnell v pondělí totiž uvedl, že prezident Donald Trump je se žalobami zcela v právu. Soudní spory tak mohou akcie ještě trochu potrápit,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 254 mld. CHF, zaměstnává přibližně 8 600 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.

Zdroj informací

Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select

Datum

10. listopadu 2020

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Facebook

Page generated in 1.719 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál