Bohumil Trampota: Evropské akciové trhy tlačí dolů další vlna nákazy

Bohumil Trampota: Evropské akciové trhy tlačí dolů další vlna nákazy

Obchodování na starém kontinentě i za mořem mělo v tomto týdnu podobný průběh. První a poslední (Po a Pá) obchodní seance týdne byly pozitivní, samozřejmě ne na covid J. Střed týdne ovšem nikoli, indexy byly pod prodejním tlakem. Bez pochyby za to může další vlna onemocnění covid-19. Navíc nepomohla ani horší makrodata a obava o (ne)schválení pomocného balíčku v USA.

Hlavně v USA nám opět začala výsledková sezóna a povzbudivé je, že výsledky jsou v drtivé většině lepší než odhady. To by mělo být pro akciové trhy příznivé. ALE, bohužel tradičně je tu ale, v meziročním srovnání to až taková krása není. Ano, jedná se o další pokles kvartálních výsledků/reportů, a to již několikátý v řadě. Prostě výsledky firem zůstávají nižší, tedy horší než před rokem. 

Pokud jde o jediné dva zelené dny tohoto týdne, kdy akciové trhy rostly, tak pondělí se ještě vezlo na pozitivní vlně předchozího týdne, dnes pomohla lepší makrodata.

Evropské akciové trhy uzavírají krátce před koncem pátečního obchodování přesvědčivě v plusu, kolem +1,5 %. V součtu celého týdne to ale bude propad o půl procenta (index Stoxx Europe 600).

Americké trhy otevřely v pátek kolem půl procenta v plusu a vypadá to, že zisky dále rozšíří. Týdenní hodnocené je na rozdíl od Evropy daleko lepší, když týdenní zisk by měl být více než procento.

Pražská burza 

Po minulém růstovém týdnu, prvním po pěti záporných týdnech, své zisky v tomto týdnu burza nerozšířila. 3:2 takové je skóre klesajících a rostoucích dnů obchodování na pražské burze. Za celý týden hlavní index PX klesl o 0,6 %.

V samotný pátek akcie na pražské burze slušně rostly. Index si připsal solidních +1,1 %. Nejlépe na tom byla Komerční banka (+3,3 %) a Avast (+3,0 %). Na opačném konci se krčily operátor O2 (-0,46 %) a pojišťovna VIG (-1,5 %).

Připomínáme, že tento týden už se neobchodovalo emisí mediální skupiny CME (poslední obchodní den byl ve čtvrtek 8. 10. 2020). Akcie zanikly po dokončení fúze s PPF (13. 10. 2020) a investoři dostali za své akcie 4,58 USD/akcie (cca 106,5 CZK).

Vítězem tohoto týdne jsou na pražském parketu akcie Stock Spirits se ziskem +8,2 %, když prakticky celý týden neznaly jiný směr než vzhůru. Bez podstatných kurzotvorných operací titul odolal i přísnějším restriktivním opatřením. Slušně se předvedl také Avast (+2,4 % t/t) a potvrzuje tak, že technologické akcie jsou nyní brány jako bezpečný přístav. Nejvíce během tohoto týdne ztratily finanční instituce, a to od -2 do -4 %.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Equity Analyst, Investment Banking

Datum

18. října 2020

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

O platformě Trh firem
Reklama

Facebook

Page generated in 1.7409 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál