ÚOHS uložil rekordní pokutu 125 milionů korun společnosti ELECTROLUX

ÚOHS uložil rekordní pokutu 125 milionů korun společnosti ELECTROLUX

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal společnost ELECTROLUX, s.r.o., pokutou ve výši 125 404 000 korun za dlouholeté protisoutěžní jednání.
Společnost ELECTROLUX se k porušení českého i unijního soutěžního práva přiznala a proti rozhodnutí Úřadu nepodala rozklad. Rozhodnutí je již pravomocné.

„Jednání spočívající v určování cen pro další prodej, jinými slovy zákaz zlevnit zboží spotřebitelům pod stanovenou hranici, mělo dopad na velké množství českých domácností, které mohly v jeho důsledku nakupovat např. lednice, pračky nebo vysavače značek ELECTROLUX,AEG a Zanussi za ceny vyšší, než kdyby mezi prodejci mohla probíhat volná cenová soutěž.

Naši vyšetřovatelé odvedli perfektní práci, když zajistili natolik přesvědčivé důkazy, že účastník řízení s Úřadem spolupracoval, ke všemu se přiznal a v rámci narovnání nerozporoval rekordní pokutu. Je třeba ovšem vyzdvihnout, že právě tato spolupráce umožnila rozkrýt komplexnější jednání a velmi výrazně urychlila celý průběh řízení. Přesto se jedná o nejvyšší sankci za vertikální cenové dohody a současně nejvyšší, u níž proběhlo narovnání a státu tedy nehrozí mnoho let soudních sporů,“ uvedl k případu místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb, který vyšetřování vedl.

Společnost ELECTROLUX je součástí švédské podnikatelské skupiny a působí zejména v oblasti dodávek velkých a malých domácích elektrospotřebičů značek Electrolux, AEG a Zanussi, přičemž v některých segmentech ovládá na území Česka nezanedbatelnou část trhu a je významným hráčem.

Soutěžitel ELECTROLUX nejméně od konce roku 2012 do podzimu 2021 stanovoval svým odběratelům, za jaké nejnižší ceny mohou zboží prodávat konečným spotřebitelům. Pokud prodejce nastavil cenu pod stanovenou hranici, vyzýval jej ELECTROLUX k navýšení cen, a to i pod hrozbou sankcí, které také reálně uplatňoval. Jednalo se tedy o zakázané vertikální dohody o určování cen pro další prodej.

Jeden z několika případů

Soutěžitel ELECTROLUX jakožto výhradní dodavatel výrobků výše uvedených značek byl schopen prostřednictvím distributorů a dalšími metodami zjistit složení celého dodavatelského řetězce. Byl schopen si tak vynutit dodržování jím stanovených maloobchodních cen i u prodejců, s nimiž neměl přímou dohodu. Ke kontrole cen využíval i cenové srovnávače, jako např. heureka.cz.
Soutěžitel ELECTROLUX byl tedy schopný ovlivnit cenovou hladinu dotčeného zboží na relevantních trzích a uzavřením dohod o určení cen dotčeného zboží pro další prodej s těmi maloobchodními prodejci, kteří se původně snažili nabízet dotčené zboží za nejnižší ceny, ji skutečně ovlivnil.

Úřad kromě toho prokázal, že ELECTROLUX znemožňoval některým odběratelům, aby velkoobchodním způsobem dále prodávali jeho výrobky dalším prodejcům. Tím se dopustil zakázaných dohod o omezení okruhu zákazníků.

Na výši uložené pokuty se projevila závažnost a doba trvání protisoutěžního jednání, z polehčujících okolností to pak bylo dobrovolné ukončení protisoutěžního jednání, nadstandardní spolupráce ze strany účastníka řízení a rozšíření a posílení soutěžního compliance programu, jakož i narovnání s Úřadem.

Jedná se v krátké době o druhý odhalený a potrestaný vertikální kartel v segmentu domácích elektrospotřebičů, přičemž Úřad řeší dalších pět řízení v této oblasti. Z dosavadních zjištění Úřadu vyplývá, že zakázané praktiky, které omezují cenovou soutěž mezi prodejci, a navyšují tak cenovou hladinu pro spotřebitele, využívá nezanedbatelná část distributorů, dovozců a výrobců. Nejedná se tedy o žádná bagatelní pochybení, ale o opakující se typové jednání, které pokrývá značnou část trhu a má reálné negativní dopady na peněženky českých spotřebitelů.

Zdroj informací

ÚOHS a NejBusiness.cz
Foto: 123rf.com

Datum

15. února 2024

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 2.0583 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál