Čtyři projekty z Česka mají šanci získat evropskou cenu za inovace v politice

Čtyři projekty z Česka mají šanci získat evropskou cenu za inovace v politice

Sedmý ročník prestižní soutěže Innovation in Politics Awards zná své finalisty. Z více než tří set přihlášených projektů z celé Evropy se do užšího výběru dostaly čtyři výjimečné projekty z České republiky – využití TrollWallu během prezidentské kampaně Petra Pavla k ochraně před nenávistnými projevy na internetu, projekt participativního rozpočtu Změň To! pro mladé lidi z Říčan, datový portál Královéhradeckého kraje a využití dronů v integrovaném záchranném systému v Plzni. Vítězové budou vyhlášeni v květnu 2024 na slavnostním ceremoniálu v Barceloně.

Institut pro inovace v politice uděluje prestižní Cenu za inovace v politice (Innovation in Politics Awards) jedinečným projektům a politikům, kteří se aktivně podílejí na vytváření demokratičtější, inkluzivnější a udržitelnější budoucnosti své komunity, regionu nebo země.

Inovativní projekty na místní, regionální a celostátní úrovni státní správy představují vizionářské snahy o zlepšení veřejného života a posouvají hranice politické činnosti. Projekty lze nominovat v 7 kategoriích: demokracie, technologie pro demokracii, ochrana klimatu, vzdělávání, zlepšování veřejné správy, sociální soudržnost a místní rozvoj. Letos se tisícihlavá občanská porota zabývala více než 300 přihlášenými projekty z 26 zemí Evropy. Mezi finalisty jsou čtyři české projekty.

Digitální štít proti nenávisti na internetu

Sociální sítě jsou dnes plné nenávistných a extremistických komentářů, zejména v souvislosti s politickými kampaněmi. Revoluci v online debatách přináší TrollWall, unikátní nástroj ze Slovenska, který pomocí neuronové sítě poháněné umělou inteligencí odhaluje a skrývá komentáře považované za nenávistné nebo vulgární.

Umožňuje uživatelům zobrazovat a rozhodovat o tom, zda budou komentáře viditelné, nebo skryté, a zároveň zajišťuje transparentnost. Přizpůsobuje se také různým jazykovým nuancím a moderuje komentáře s ohledem na kulturní kontext.

TrollWall byl použit také v kampani prezidenta Petra Pavla, za kterou byl nominován v kategorii technologie pro demokracii. Díky němu výrazně poklesla míra nenávisti a dezinformací na online platformách budoucího prezidenta.

V posledním měsíci kampaně nástroj odsunul na vedlejší kolej téměř 50 000 hanlivých komentářů a umlčel 20 % diskurzu. Tato demokratická technologie integrovaná do kampaně nejenže ochránila Petra Pavla před nekorektními komentáři, ale také ukázala transparentní, mobilizovaný a technologicky vyspělý přístup politické strany, který vedl k Pavlovu úspěchu.

Triumf kampaně s využitím technologie TrollWall je příkladem potenciálu revoluce v politickém diskurzu a představuje precedens pro politické strany po celém světě.

Mladí lidé mají možnost změnit tvář svého města

Město Říčany si dalo za cíl vzbudit zájem mladých lidí o věci veřejné. Pro občany ve věku 12 až 25 let vytvořilo platformu Změň To!, kde mohou podávat své návrhy na zlepšení veřejného prostoru. Za tuto iniciativu získalo nominaci v kategorii technologie pro demokracii.

Odborníci pomáhají mladým lidem analyzovat a rozvíjet nápady, navrhovat rozpočet a transformovat je do podoby návrhů projektů, které jsou následně prezentovány veřejnosti s cílem najít dostatečnou podporu pro jejich realizaci. V říjnu 2023 bylo předloženo 14 různých projektových nápadů. Na realizaci tří projektů s největším počtem hlasů vyčlenila radnice ze svého rozpočtu jeden milion korun.

Díky tomuto participativnímu projektu získávají mladí lidé reálné zkušenosti v různých oblastech: projektový management, finanční plánování, PR a marketing, veřejné vystupování a prezentační dovednosti, týmová práce a mnoho dalších. Dozvídají se o principech demokracie a volebním procesu, což je obzvláště důležité, protože mnozí z nich dosud nevolili.


Všechna data na jednom místě

Třetím českým projektem z kategorie technologie pro demokracii je datový portál Královéhradeckého kraje. Občané žijící v této části republiky tak nemusí trávit hodiny hledáním informací o svém regionu. Všechna volně dostupná regionální a statistická data či strategické dokumenty najdou na jednom místě - na portálu Data KHK.

Portál nabízí informace v podobě přehledných infografik, statistik, trendů, map, výročních zpráv nebo katalogu dat v podobě otevřených dat. Slouží také jako rozcestník ke všem portálům a aplikacím Královéhradeckého kraje. Webové stránky jsou snadno přístupné každému 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Modernizace integrovaného záchranného systému

Drony mají v dnešní době širokou škálu využití. V projektu, který získal nominaci v kategorii zlepšování veřejné správy, se město Plzeň rozhodlo zapojit drony do krizového řízení a výrazně tak modernizovat svůj systém reakce na mimořádné události.

Úspěšné nasazení dronů ve scénářích, jako je monitorování fotbalových zápasů, asistence při policejních operacích, pátracích a záchranných akcích nebo zásahy hasičů, nejen posílilo integrovaný záchranný systém, ale také etablovalo Plzeň jako lídra ve využívání nejmodernějších technologií pro zvýšení bezpečnosti veřejnosti.

Funkce živého vysílání z dronu poskytuje okamžité informace přímo z terénu, což pomáhá přijímat rychlá a efektivní rozhodnutí. Projekt rovněž zavedl inovativní metodu vytváření podrobných 3D modelů pro vyšetřování dopravních nehod, což zlepšuje situační analýzu a tvorbu strategií. Transformační přístup vedení města navíc přesáhl hranice Plzně. Cenné poznatky a zkušenosti z různých případů posloužily nejen místním záchranným složkám, ale i veřejnému a komerčnímu sektoru v celé zemi.

Výherci budou vyhlášeni v květnu

Nejlepší projekt v každé ze sedmi kategorií bude vyhlášen na slavnostním večeru 2. května v Barceloně. Více informací o ocenění Innovation in Politics Awards naleznete na webu www.innovationinpolitics.eu.

Zdroj informací

Seesame a NejBusiness.cz
Foto: Seesame

Datum

8. února 2024

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3644 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál