Škoda Auto dodala v roce 2023 celosvětově 866 800 vozů

Škoda Auto dodala v roce 2023 celosvětově 866 800 vozů

Škoda Auto v roce 2023 výrazně zvýšila své dodávky zákazníkům. Celkem se jedná o 866 800 vozů, což odpovídá nárůstu o 18,5 procenta. Největším trhem zůstává Německo se 157 800 vozy (+17,6 %), solidní výsledek však Škoda Auto zaznamenala i na českém trhu: 87 800 dodaných automobilů (+23,4 %).
Nejvýraznější meziroční nárůst prodejů vozů Škoda připadl na Německo, Spojené království a Českou republiku. Modelová řada plně elektrického modelu Enyaq dosáhla s 81 700 dodávkami (+52,1 %) absolutního rekordu od svého uvedení na trh a v roce 2023 se Enyaq na mnoha evropských trzích stal jedním z nejprodávanějších elektromobilů. Podzimním vstupem na vietnamský a kazachstánský trh automobilka systematicky pokračuje v rozvoji internacionalizace.

Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto, říká: „Naši zákazníci dali jasně najevo svůj názor a já jsem jim opravdu vděčný za jejich důvěru ve značku Škoda. Tvrdá práce a nasazení lidí, kteří naše vozy navrhují, vyrábějí a prodávají, zajistily v roce 2023 působivý výsledek, a to navzdory všem ekonomickým a tržním nesnázím uplynulého období. Rostoucí poptávka napříč našimi modelovými řadami nahrává naší strategii nabízet zákazníkům při přechodu k elektrické mobilitě možnost volby mezi spalovacím, čistě elektrickým a hybridním pohonem.
Již letos přitom zahájíme uvedení šesti nových elektromobilů modelem Elroq. Náš obchodní model je stabilní, i když zůstáváme ostražití vůči novým výzvám na nepředvídatelném globálním trhu. I nadále se soustředíme na to, co zákazníci vyžadují, a na neustálé zvyšování naší schopnosti rychle reagovat na vývoj trhu, včetně investic do soustavného rozvoje našich zaměstnanců, abychom společnosti Škoda Auto zajistili perspektivní budoucnost.“

Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Prodej a marketing, dodává: „Loni jsme u celosvětových dodávek zákazníkům dosáhli výrazného meziročního nárůstu o 18,5 %, což představuje 135 500 vozidel. Naším nejdůležitějším trhem zůstává Evropa, v Západní Evropě jsme posílili o 27,4 % a zajistili jsme si sedmou pozici mezi nejúspěšnějšími značkami na kontinentu.
K vynikajícími výsledku výrazně přispělo Německo, náš největší trh, kde jsme zaznamenali meziroční navýšení dodávek o 23 600 vozů, dále Spojené království s odbytem zvýšeným o 20 700 vozů a Česká republika s nárůstem o 16 600 vozů. Enyaq se stal nejprodávanějším elektrickým vozem v České republice a na Slovensku a dostal se mezi nejžádanější elektromobily v dalších klíčových evropských trzích, například v Německu byl v listopadu a prosinci vůbec nejprodávanějším elektromobilem.
Mimo Evropu jsme dosáhli významného milníku v Indii, kde jsme překonali hranici 100 000 dodaných vozů za poslední dva roky, a byli jsme také úspěšní na dalších trzích, jako je Turecko nebo Tchaj-wan. Navíc jsme vstoupili na vietnamský trh a zahájili novou strategickou spolupráci v Kazachstánu.“

Holger Peters, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Finance, IT a právo, uvádí: „Dodávky 866 800 vozů po celém světě v uplynulém roce dokazují, že i v ekonomicky náročných dobách naše modelové portfolio přitahuje velký zájem díky vynikajícímu poměru ceny a kvality. Naším závazkem pro následujících dvanáct měsíců bude v takto nastaveném kurzu setrvat.
Zvýšením efektivity a produktivity můžeme ve střednědobém horizontu dosáhnout ještě vyšší ziskovosti. S pomocí úsporného programu Next Level Efficiency+, přísné nákladové disciplíny a prostřednictvím výhod nabízených umělou inteligencí a robotickou automatizací procesů vytváříme nezbytný manévrovací prostor pro další investice v budoucnosti a elektrifikaci naší modelové nabídky.“

Na cestě do elektrické budoucnosti

Rodina plně elektrických vozů Škoda Enyaq zaznamenala v uplynulém roce nárůst dodávek o více než 50 procent. Tento úspěch znovu potvrzuje, že strategie elektrifikace je správná. Škoda Enyaq byla v roce 2023 nejprodávanějším elektromobilem v České republice a také na Slovensku.

V dalších evropských zemích, jako je Švýcarsko, Německo, Finsko, Norsko nebo Nizozemsko, se umístila mezi pěti nejprodávanějšími elektromobily. Ve snaze oslovit ještě více zájemců o elektrifikovaný pohon nabízí Škoda u nedávno představených nových generací oblíbeného SUV Kodiaq a modelu Superb také plug-in hybridní verze s dojezdem na elektřinu více než 100 km.

Překonání důležitých milníků internacionalizace

Pro využití potenciálu, jaký nabízí celý region ASEAN, vstoupila Škoda Auto v září na vietnamský trh. Tato země má předpoklady pro největší růst v oblasti a očekávaný roční objem prodeje vozů Škoda po roce 2030 přesahuje 40 000 automobilů. Vietnam rovněž poskytuje významné synergie s aktivitami společnosti v Indii.

V nedávno otevřeném logistickém centru v Púně se budou indické modely Slavia a Kushaq připravovat ve formě kompletně rozložených sad (CKD – Completely Knocked Down) na export do Vietnamu ke konečné montáži. V Indii oslavila Škoda Auto významný milník: během posledních dvou let zde dodala zákazníkům 100 000 vozů. Automobilka také navázala strategickou spolupráci s novým partnerem v Kazachstánu, kde brzy znovu vstoupí na trh a bude lokálně montovat modely Octavia, Kamiq, Karoq a Kodiaq.

Zdroj informací

Škoda Auto a NejBusiness.cz
Foto: Škoda Auto

Datum

14. ledna 2024

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.4207 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál