CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP, největší evropský developer zalistovaný na burze, vlastník a správce průmyslových a logistických nemovitostí dle hrubé pronajímatelné plochy (GLA), v roce 2023 dosud uzavřel smlouvy na pronájem prostor v průmyslových nemovitostech o celkové rozloze přes 400 tisíc metrů čtverečních, z toho více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 tisíc metrů čtverečních.
Největší transakcí se stala smlouva na prodloužení pronájmu prostor o velikosti téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor. Developer pokračuje ve výstavbě nových průmyslových prostor napříč Českou republikou a je přesvědčen, že český trh s průmyslovými nemovitostmi nadále poroste.

CTP pokračuje v budování nových projektů, čímž reaguje na dlouhotrvající velmi nízkou míru obsazenosti a vysokou poptávku. Tyto dva faktory zároveň vedou k růstu nájemného v průmyslových prostorech, přičemž společnost Colliers uvedla, že nájemné v České republice za poslední tři roky prudce vzrostlo.
Míra neobsazenosti v České republice zůstává pod 1,5 %, což umožňuje zrychlení tempa výstavby. V celé republice je ve výstavbě přes 1,5 milionu metrů čtverečních nových průmyslových prostor a nájemné v nejlepších lokalitách v pražském regionu se pohybuje kolem 7,5 eur za metr čtvereční za měsíc.

Navzdory některým předpovědím, že realitní trh letos ochladne, developer CTP uzavřel více než 10 smluv na pronájem nových prostor přesahujících rozlohu 10 tisíc metrů čtverečních se stávajícími i novými klienty po celé republice. Podtrhuje tím fakt, že Česká republika zůstává klíčovou lokalitou v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) pro výstavbu průmyslových nemovitostí a že tento typ nemovitostí nadále představuje zajímavou investici.
CEE region nabízí stále mnoho nevyužitých tržních příležitostí včetně nearshoringu a růstu e-commerce, jehož rozšíření rychle dohání západoevropské trhy. Region má také kvalifikovanou pracovní sílu, propojené trhy a silné základy realitního sektoru. Kromě toho má region střední a východní Evropy silný potenciál růstu HDP, což je hnací silou domácí spotřeby. Očekává se, že český HDP vzroste v roce 2024 o 1,4 % a v roce 2025 o 3,0 %, přičemž evropský průměr se odhaduje na 1,3 %, resp. 1,7 %.

Největší transakcí byl pronájem v CTParku Bor

Největší transakcí se stal pronájem haly o rozloze téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor pro IT distributora. Podobně velké prostory, téměř 53 tisíc metrů čtverečních, brzy obsadí společnost Inventec (Czech) v CTParku Blučina. Do CTParku Ostrava Hrušov (přes 26 tisíc metrů čtverečních) se chystá společnost, která vyvíjí a vyrábí elektrifikační technologie pro automotive.
CTPark Bor přivítá společnost zajišťující komplexní automatizované systémy pro omnichannel a balíkovou distribuci, a to v prostorech o celkové výměře téměř 33 tisíc metrů čtverečních ve dvou budovách. Dopravně-logistická firma Geis (téměř 17 000 metrů čtverečních) a farmaceutická společnost ViaPharma (přes 11 tisíc metrů čtverečních) zavítají do CTParku Ostrava Poruba.
Přes 16 tisíc metrů čtverečních si pronajala logistická společnost v CTParku Žatec a 15 tisíc metrů čtverečních obsadí ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, pod kterou spadá síť lékáren Dr.Max. Výrobní společnost s vlastním vývojem a výzkumem Kollmorgen si pronajala 10 tisíc metrů čtverečních v CTParku Modřice. Nejnovější transakcí je pronájem na téměř 10 tisíc metrů čtverečních potravinářské společnosti Foodish v CTParku Cerhovice.

„Naše spolupráce s CTP začala v roce 2017 v Brně a postupně se rozšířila do dalších měst v rámci regionu CEE. A to konkrétně do Hradce Králové, Košic, Budapešti a naposledy to byla Ostrava. CTP vnímáme jako silného partnera, který má proklientský přístup, kombinovaný s rychlou reakcí na naše požadavky. Pozitivně hodnotíme, že CTP nestaví ‚pouze‘ nové objekty, ale převážně si je nechává ve svém portfoliu. Tím máme zaručenou kvalitu služeb, která byla slíbena na počátku našeho smluvního vztahu. Velice oceňujeme důraz CTP na udržitelnost a hospodárnost svých objektů,” vysvětlil Pavel Křížek, ředitel logistiky Geis CZ.

Za novými kontrakty stojí dlouholeté zkušenosti CTP v oblasti průmyslového developmentu s důrazem na udržitelnost a dlouhodobé vztahy s klienty. Budovy společnosti CTP se vyznačují standardizovaným designem, který však lze flexibilně přizpůsobit potřebám klientů.
CTParky jsou budovány s vysokým důrazem na udržitelnost, která začíná již při výstavbě využíváním ekologických a recyklovaných materiálů. Střechy hal CTP osazuje fotovoltaikami a prostory disponují chytrými technologiemi pro šetrné zacházení s energiemi i vodou. Díky komplexnímu přístupu k budování parků pomáhá společnost CTP klientům zefektivnit jejich provoz, snížit náklady a šetřit životní prostředí.

„Očekáváme, že v příštím roce bude trh průmyslových nemovitostí svědkem stabilního růstu. Po období, kdy e-commerce firmy poháněly vysokou poptávku v době covidu, nyní pozorujeme rozvoj nových trendů. Jedním z klíčových faktorů je nearshoring, tedy decentralizace dodavatelských řetězců a přesun výroby blíže ke koncovým trhům, což zvyšuje zájem o tento typ budov v našem regionu ze strany výrobních a high-tech společností.
Stejně tak rozmach elektromobility představuje další nové faktory podporující trh,“
řekl Jakub Kodr, jednatel a obchodní ředitel CTP v České republice, a dodal: „Naše vedoucí postavení na trhu a vlastní odborné znalosti nám umožňují stanovovat nové standardy udržitelnosti na trhu a podporovat inovace. Naše udržitelné budovy poskytují vysoce kvalitní zázemí, které splňují současné i budoucí potřeby našich klientů a přispívají k rozvoji moderní průmyslové infrastruktury v České republice.“

Zdroj informací

CTP a NejBusiness.cz

Datum

6. prosince 2023

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.4994 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál