Precizní zemědělství je již realitou

Precizní zemědělství je již realitou

Zemědělstvím aktuálně hýbou vlivy digitálních nástrojů a technologických inovací. Precizní zemědělství používá inovativní technologie, má schopnost řídit množství dat a informací přicházejících z terénu. Přináší tak úspory i vyšší efektivitu.

„Precizní zemědělství přináší zemědělcům větší kontrolu nad náklady a možnost plánovat všechny fáze kultivace, setí a sklizně s velkou přesností, což šetří čas i peníze. Pomáhá také předcházet zbytečnému plýtvání výpočtem přesných požadavků na hnojení či závlahu nebo detekcí propuknutí určitých chorob rostlin či napadení škůdci v předstihu,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex.

Zemědělství 4.0

Precizní zemědělství využívá činnosti, které jsou prováděny na základě přesné analýzy dat a informací shromážděných a přenášených prostřednictvím pokročilých nástrojů a technologií. To se týká nástrojů a strategií, které umožňují synergické využití řady digitálních technologií umožňujících automatický sběr a analýzu dat shromážděných v terénu, ze senzorů nebo z jiných zdrojů třetích stran.

A jak to funguje v praxi? Základem jsou data

„Práce začíná analýzou satelitních snímků několik let nazpět, která ukáže, jaká místa na poli jsou úrodná a která méně. Ve spolupráci s agronomem následně hledáme příčiny, analyzujeme výnosové mapy, které dávají informace o množství aplikovaných hnojiv nebo postřiků v čase. Dále reálný stav půdy včetně množství vody, odpadu a teploty měří půdní senzory, které využívají technologii internetu věcí,“ říká Vojtěch Malina, CEO CleverFarm a dodává: „Následně vyhodnotíme stav porostu, zpracujeme růstový potenciál na detailu parcely, rozbory půdních vzorků a výnosových map. Zhodnotíme také současné složení a stav zemědělské techniky z pohledu využitelnosti v precizním zemědělství a doporučíme případné investiční náklady.
Stejně tak dodáme další řešení na míru dané parcely a povahy zemědělské produkce, většina pozemků se totiž nechová homogenně, v ČR je to konkrétně okolo cca 70 % pozemků. Výnosy jsou pak v různých částech jiné.“

Dále v praxi probíhá vyhodnocení dopadů precizního zemědělství s ohledem na meteorologické podmínky, ekonomické dopady, výnos, bilanci živin a využití dusíku na úrovni zón a doporučení vhodných kroků pro následující sezónu. Konkrétní přínos hodnotí zástupce zemědělského podniku, které využívá řešení CleverFarm: „Po analýze dat a nastavení řešení jsme začali šetřit na hnojivech a osivu. To nám pomohlo uspořit značné množství finančních prostředků.
Na všech parcelách o celkové výměře téměř 2000 hektarů jsme aplikovali o 5 % méně hnojiva, což činí úsporu přibližně 350 000 Kč. Dalších 150 tisíc korun jsme díky preciznímu zemědělství ušetřili na osivu,“
dodává Jan Narancsík z Exata Group a dodává: „Ekologické doporučení říká snížit množství dusíku téměř na nulu. Do budoucna navíc plánujeme využít výhod regenerativního způsobu zemědělství s cílem zadržovat vodu u udržovat parcely maximálně zelené.“

Jaké jsou používané technologie?

Internet věcí (IoT) umožňuje vzájemné propojení různých nástrojů a následnou komunikaci za účelem výměny informací a také dat užitečných pro zlepšení podmínek vývoje plodin. Mezi oblasti, kde se nejvíce prosazuje IoT patří sledování vlhkosti půdy, teploty či vlhkosti vzduchu, osvětlení a dalších faktorů ovlivňujících růst rostlin. Tyto kategorie sledují senzory, které jsou propojeny s počítačem nebo chytrým zařízením a umožňují zemědělcům sledovat stav svých polí v reálném čase a optimalizovat péči o úrodu.

„Nejdůležitějšími nástroji zemědělství 4.0 jsou Internet věcí (IoT) a Big data. Roste také používání technologií umělé inteligence, protože tyto systémy jsou stále více integrovány do současných zemědělských strojů. Při současném vývoji je monitorování zemědělství pomocí IoT rychle rostoucím segmentem zemědělských technologií,“ říká Jakub Hurta obchodní ředitel společnosti Agromex, předního českého dovozce a distributora nejmodernější zemědělské techniky, která nedávno uzavřela partnerství se společností Cleverfarm.

„Zemědělství stále skýtá obrovský prostor pro změny, které mohou vést k výraznému vylepšení efektivity. Například jak a kdy zasít nebo jak hnojit či zavlažovat méně, ale zároveň pak sklidit více. A také jak efektivně řídit a využívat vozový park. Jsem velice rád, že naše zkušenosti a know-how s prací s daty a technologiemi, můžeme díky spolupráci s Agromexem ještě dále rozvíjet,“ říká Vojtěch Malina, CEO CleverFarm.  

Zdroj informací

Agromex a NejBusiness.cz
Foto: Agromex

Datum

1. listopadu 2023

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.2939 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál