FertigHy zahájil činnost s cílem urychlit dekarbonizaci potravinového hodnotového řetězce

FertigHy zahájil činnost s cílem urychlit dekarbonizaci potravinového hodnotového řetězce

FertigHy, společnost založená společnostmi EIT InnoEnergy, RIC Energy, MAIRE, Siemens Financial Services, InVivo a HEINEKEN, dnes zahajuje činnost jako průkopník nízkouhlíkového přechodu evropského průmyslu hnojiv. Cílem společnosti FertigHy je vyrábět cenově dostupná a nízkouhlíková hnojiva pro evropské zemědělce a přímo tak reagovat na nedávné výzvy EU a globální potravinové bezpečnosti v důsledku narušení dodavatelského řetězce a globální nejistoty v dodávkách zemního plynu.

Společnost FertigHy, která plánuje vybudovat a provozovat několik rozsáhlých projektů na výrobu nízkouhlíkových hnojiv, postaví, bude vlastnit a provozovat svůj první závod ve Španělsku a následně jej zopakuje v dalších evropských zemích. Závod bude vyrábět více než milion tun nízkouhlíkových dusíkatých hnojiv ročně ze 100% obnovitelné elektřiny a zeleného vodíku a jeho výstavba má být zahájena v roce 2025. José Antonio de las Heras povede společnost FertigHy a přináší více než 25 let zkušeností na úrovni výkonných ředitelů a vedoucích pozicí v oblasti venture společností, z nichž mnohé byly v oblasti zeleného vodíku, obnovitelných zdrojů energie a zemního plynu.

Samotné odvětví zemědělství je zodpovědné za 13 % celkových emisí skleníkových plynů v EU a evropští zemědělci každoročně použijí více než 11 milionů tun dusíkatých hnojiv (na základě živin). Evropská komise ve svém „Sdělení o zajištění dostupnosti a cenové dostupnosti hnojiv“ z října 2022 označila odvětví hnojiv za kriticky důležité a podporuje přechod na nízkouhlíkové hnojiva. FertigHy je příkladem toho, že se evropští průmysloví hráči rozhodli investovat v Evropě do kontinuální dekarbonizace ekonomiky, v tomto případě do hnojiv. Prvotní reakce Evropské komise na IRA USA byla pro rozhodnutí založit provoz v Evropě relevantní, protože FertigHy přímo odpovídá na výzvy, kterým EU čelí, a usiluje o to, aby se stala evropským lídrem v oblasti nízkouhlíkových hnojiv. Společnost FertigHy bude pracovat na rozšíření svých provozů po celé Evropě s cílem snížit emise až o dva miliony tun CO2 na závod a rok.

José Antonio de las Heras, generální ředitel společnosti FertigHy, řekl: „Nikdy nebylo tak naléhavé dekarbonizovat a kolektivně obnovit výrobu hnojiv. Vzhledem k množství faktorů, které budou v Evropě působit v roce 2023, je nyní čas vytvořit ekologičtější a soběstačnější průmysl pro všechny. FertigHy obnoví odolnost vůči narušeným dodavatelským řetězcům a zároveň podpoří suverenitu zemědělského průmyslu a bezpečnost dodávek urychlením dekarbonizace potravinového hodnotového řetězce.“

Společnost FertigHy byla založena globálním konsorciem a její počáteční investoři jsou spojeni napříč hodnotovým řetězcem. EIT InnoEnergy, inovační motor pro udržitelnou energetiku podporovaný Evropským inovačním a technologickým institutem, orgánem Evropské unie (EU) je iniciátorem nové nízkouhlíkové hnojivářské společnosti a díky svým výsledkům při zakládání nových průmyslových společností bude poskytovat služby akcelerace podnikání prostřednictvím svého Evropského centra pro akceleraci zeleného vodíku (EGHAC). Společnost RIC Energy, přední vývojář energie z obnovitelných zdrojů, přinese své klíčové znalosti v oblasti fotovoltaiky (PV) a trhu s elektřinou.

Společnost MAIRE poskytne své jedinečné zkušenosti s vývojem projektů, jako poskytovatel technologií a dodavatel EPC zařízení na výrobu čpavku a hnojiv. Společnost Siemens Financial Services, která se stala akcionářem EIT InnoEnergy koncem roku 2021, se připojí ke konsorciu, aby přinesla své zkušenosti s financováním velkých průmyslových projektů zaměřených na udržitelnost a usnadnila sladění s celým ekosystémem Siemens, s řešeními od digitalizace a automatizace továren až po řešení elektrifikace.

InViVo, bude podporovat jako odběratel a distributor hnojiva 300 000 zemědělců, což představuje více než 200 družstev. A konečně HEINEKEN, jednička mezi výrobci piva v Evropě, si stanovil cíl fungovat do roku 2040 v hodnotovém řetězci s nulovou čistou produkcí. Bude stimulovat poptávku po nízkouhlíkových hnojivech, aby snížil uhlíkovou stopu ječmene a dalších plodin. Společnost HEINEKEN zkoumá různá řešení pro dekarbonizaci ve velkém měřítku a toto je jedna z mnoha jejích iniciativ v oblasti udržitelného zemědělství, které bude pilotovat.

Jacob Ruiter, generální ředitel společnosti EGHAC, k tomu uvedl: „Ambice společnosti FertigHy jsou plně v souladu s balíčkem EU Fit-for-55 nebo s nedávným průmyslovým plánem REPowerEU a Green Deal a ukazují naši schopnost umožnit konkurenceschopnost evropského průmyslu s nulovou spotřebou energie. Tato investice je také dalším signálem závazku společnosti EIT InnoEnergy vůči těžko vyčerpatelným průmyslovým odvětvím a známkou našeho dalšího úspěchu ve spolupráci s EGHAC.“

Zdroj informací

FertigHy a NejBusiness.cz

Datum

7. července 2023

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2181 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál