Nedílnou součástí agendy Státního úřadu inspekce práce, kromě kontrolní činnosti, je rovněž poskytování bezplatného pracovněprávního poradenství veřejnosti. S nejrůznějšími dotazy se na jednotlivé oblastní inspektoráty práce obracejí jak zaměstnanci, ale také zaměstnavatelé. Jen v letošním roce už využilo této možnosti 9 821 tazatelů, kteří se potřebovali poradit v oblasti pracovněprávních vztahů či bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti.
Nejvíce záznamů o poskytnutém poradenství eviduje Oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj (1 692) a Oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj (1 526). Naopak nejméně (694 dotazů) si vyžádali poradenství v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina.
Poradenství, konzultační a osvětová činnost patří, vedle samotné kontrolní činnosti, k základním úkolům orgánů inspekce práce. Státní úřad inspekce práce společně s jednotlivými oblastními inspektoráty poskytují bezúplatně základní informace a poradenství v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, pracovněprávních vztahů a zaměstnanosti, a to jak zaměstnancům, tak rovněž i zaměstnavatelům.
Role poradenství výrazně vzrostla v časech pandemie, kdy podniky omezovaly provoz, případně rovnou končily svou činnost, a docházelo k celé řadě do té doby neobvyklých situací, v důsledku čehož se s žádostí o radu na jednotlivé oblastní inspektoráty obraceli zaměstnavatelé a také zaměstnanci. V tomto období byly zřízeny bezplatné poradenské linky, které fungovaly v sídle každého oblastního inspektorátu. S koncem pandemie sice poptávka po poskytování poradenství trochu poklesla, nicméně stále zůstává nadstandardně vysoká a množství zodpovězených dotazů je výrazně vyšší než v letech před covidem-19.
Dotazy při poradenství nejčastěji směřují na problematiku ukončení pracovního poměru, pracovní doby, příplatků za práci přesčas a v noci, přestávek v práci a v týdnu, splatnosti mzdy a cestovních náhrad. V oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti se odborná veřejnost především zajímala o praktickou aplikaci zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení, a jeho prováděcích předpisů.
Poradenství mohou občané využít osobně na jednotlivých oblastních inspektorátech práce či kontaktních místech, telefonicky, případně prostřednictvím elektronické pošty. V provoze zůstává i nadále bezplatná linka (808 60 60 70; pondělí, středa 8:00–17:00, úterý, čtvrtek a pátek 8:00–14:00).
Pro zvýšení informovanosti široké veřejnosti zpracoval Státní úřad inspekce práce informační materiály, které naleznete na webu Státního úřadu inspekce práce (www.suip.cz), v sekci Informační letáky (ZDE). Nejčastěji kladené otázky jsou rovněž zodpovězeny na webu Státního úřadu inspekce práce, a to v rubrice Otázky a odpovědi (ZDE).
Státní úřad inspekce práce a NejBusiness.cz
30. prosince 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....