Jak ušetřit za topení a drahé energie?

Jak ušetřit za topení a drahé energie?

Ze všech stran se na nás hrnou nabídky instalace fotovoltaiky a tepelných čerpadel, avšak čekací doby jsou díky nebývalému zájmu velice dlouhé a v mnohých případech instalace těchto systémů příliš neřeší. Ne každý má totiž dostatečné finanční rezervy, aby si drahé tepelné čerpadlo mohl pořídit a problém nevyřeší ani dotace od státu. Veškerá úspora pak padne na splátky půjčky a po mnoha letech, kdy je čerpadlo splacené, mnohdy vyžaduje další nemalou investici do výměny opotřebovaných částí. Proto se vyplatí instalaci tepelného čerpadla dobře naplánovat a konzultovat s různými odborníky. Nicméně letos už asi instalaci čerpadla nestihnete a řešení je třeba hledat okamžitě. Jak za topení a energie co nejvíce ušetřit?

Udržte teplo doma

„Prvním krokem je zamezení úniku tepla. Zkontrolujte okna, zda dobře těsní. Moderní plastová okna nechte seřídit, u starších okem pomůže těsnění. Zatěsnění oken však může, zejména ve starých objektech, přinášet problémy s vysokou vlhkostí a vznikem plísní. V takovém případě nezapomínejte pravidelně větrat. Větrání by mělo být vždy rychlé a intenzívní. Na pár minut otevřete okna dokořán, aby se vyměnil rychle vzduch. Vyhřátý interiér pak nestačí vychladnout a po vyvětrání teplota čerstvého vzduchu v místnosti během chvilky opět stoupne,“ doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.

Okna můžete ještě více zateplit termoizolační fólií. Skleněná výplň oken je největším tunelem pro únik tepla. Správná fólie může tento únik snížit až o 30 %. V létě může naopak udržet horko venku a doma bude příjemný chládek.

Schovat nevzhledný radiátor za záclonu nebo závěs je dnes drahý luxus

Upravte záclony a závěsy nad radiátory. Pokud máte radiátor schovaný za záclonou, topíte zbytečně. Teplý vzduch od radiátoru se rovnou ochlazuje od studeného okna. Jenže záclonu nestačí jen zkrátit, aby končila nad radiátorem. I v takovém případě velká část stoupajícího teplého vzduchu putuje za záclonu ke studenému oknu. Ideální proto je, připevnit záclonu přímo na okenní rám, podobně jak to měly naše prababičky. Při troše fantazie a šikovnosti může být takové umístění záclony i pěkné. Takto umístěná záclona pak slouží jako další izolační vrstva.

Kombinujte způsob topení

„Provoz elektrického nebo plynového topení se dnes může značně prodražit. Jednou z nejlevnějších alternativ je stále topení dřevem. Jestliže máte doma kamna, krb, nebo krbovou vložku, snažte se je využívat jak jen to je možné. Termostat na kotli nastavte tak, aby v době vaší nepřítomnosti udržoval teplotu mezi 18 – 19 °C. Nastavení nižší teploty by nemělo smysl, protože na vytopení vychladlého domu byste spotřebovali zbytečně moc energie,“ doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.

Naučte se topit správně. Rozpálit kamna na nejvyšší výkon ihned po příchodu domů sice dům během krátké chvíle vyhřeje, ale teploměr vzápětí vystřelí nahoru tak vysoko, že budete muset vyvětrat. Vaše tělo si rychle zvykne na vyšší teplotu a budete mít nutkání zbytečně přetápět. Ideální proto je, nechat kamna rozhořet a pak je přiškrtit na požadovaný výkon. Teplota doma sice bude stoupat pomaleji, ale nebudete mít přetopeno a ušetříte i hodně dřeva.

Dostaňte teplo od kamen nebo krbu do všech místností

Nejjednodušší je nechat doma otevřené všechny dveře. Chcete li však mít například klid na práci v pracovně, zvažte instalaci tepelného ventilátoru. Je-li místnost s kamny a pracovna oddělena jen zdí, stačí ve zdi pod stropem (teplý vzduch se drží nahoře) nechat udělat otvor, do kterého zabudujete například koupelnový ventilátor. Ten můžete spínat buď ručně vypínačem, nebo pomocí termostatu. Takováto instalace je poměrně snadná a levná. Ventilátor nažene teplý vzduch do pracovny. Výkon výměny vzduchu zvýšíte tím, když další průduch ve zdi uděláte i nad podlahou, aby se mohl studený vzduch z pracovny vracet zpět do místnosti s kamny.

„Máte-li krbovou vložku bez výměníku, i tou je poměrně snadné vytápět celý dům. Nad krbovou vložkou se mezi obezděným kouřovodem hromadí spousta horkého vzduchu, který je obvykle pomocí okénka s mřížkou pouštěn do místnosti. Ten je však v mnoha případech poměrně snadné rozvést do celého domu. Řešením může být instalace tepelně spínaného ventilátoru. Ideální je jeho umístění například na půdě. Horký vzduch od obezděného kouřovodu přivedete do ventilátoru a od něj jej můžete na půdě stropem rozvádět do všech místností. Pro rozvod použijete například tepelně izolované flexibilní hadice. Vše pak funguje zcela automaticky. Jakmile horký vzduch vystoupá do ventilátoru, sepne v něm termostat a začne teplo rozhánět do všech místností. Když oheň vyhasne, termostat se rozpojí a ventilátor vypne. Oproti tepelnému výměníku má rozvod horkého vzduchu jednu podstatnou výhodu – zatímco při výpadku elektřiny může dojít k poškození tepelného výměníku a vy tak musíte přestat topit, nebo mít záložní zdroj elektřiny, u ventilátoru poškození nehrozí. Můžete klidně topit dál, jen s tím, že teplo nebude rozváděno po celém domě,“ říká Petr Tichý, Hecht.

A ušetřit můžete i při vaření

Máte elektrickou troubu? A víte, že průměrný příkon elektrické trouby je 3000 W? Současná zastropovaná sazba elektřiny je 6 Kč za spotřebovanou kWh. V praxi to znamená, že zařízení, které spotřebovává 1000 W vás každou hodinu provozu vyjde na 6 Kč. Upéct si v troubě k obědu 2 kuřecí stehna je tedy velké plýtvání, když stejně dobře je lze upéct v malé elektrické remosce, která má příkon často i nižší než 500 W. Tedy minimálně 6x nižší než elektrická trouba.

Naučte se používat tlakový hrnec – tzv. „papiňák“. Vaření také spotřebuje mnoho energie. Nezáleží na tom, jestli vaříte na elektřině nebo plynu, cena energie dnes jistě činí kromě spotřebovaných surovin celkem poměrnou část nákladů na vaření. Například takové maso na dobrý guláš by se mělo dusit až 2 hodiny, aby bylo měkké. Víte, že v tlakovém hrnci bude stejně měkké už za 30 minut? Ušetříte tak čas, ale i spoustu energie.

Zdroj informací

Hecht a NejBusiness.cz

Datum

27. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.1483 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál