Stále více Čechů dává pod stromeček hotovost na útratu

Stále více Čechů dává pod stromeček hotovost na útratu

Podle údajů společnosti Ipsos z loňského roku dostává až 56 % Čechů pod stromeček hotovost. Z hlediska finančního zhodnocení se však nejedná o ideální možnost. Jak ukazuje průzkum provedený pro Fondee, zejména mezi mladými ve věku od 16 do 26 let je jednoznačný zájem o investice. Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee, říká, že mladí lidé se stále častěji obrací k investičním příležitostem na internetu a investiční účet může být právě tím, co s nadšením uvítají. K němu ale není potřeba vysokých obnosů nebo půjček, ke kterým se podle České bankovní asociace stále uchyluje zhruba desetina lidí.

„Nikomu bych nedoporučila brát si půjčku na vánoční dárky. Stačí darovat relativně malou částku, která má potenciál se v budoucnu zhodnotit, a přinést tak darovanému ještě víc. Minulý rok si chtěl půjčku na vánoční dárky podle České bankovní asociace vzít každý desátý dotázaný. To je příliš mnoho. Přitom i malá investice může přinést mnohem více než drahé dárky nebo u nás tak oblíbená nenápaditá hotovost,“ říká spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.

Podle průzkumu provedeného pro Fondee 35 % mladých lidí od 16 do 20 let investuje, zatímco v kategorii 21 až 26 let je to téměř 45 %. Hlavní motivací je pro ně ochrana před inflací, která v současnosti představuje akutnější problém pro spořitele než dříve. Téměř polovina dotázaných v průzkumu vnímá investice jako standardní způsob, jak se starat o své peníze. To poukazuje na jednoznačný zájem o takové zhodnocování peněz mezi mladými lidmi. Další motivací k investicím je pro ně skepse ohledně udržitelnosti současného důchodového systému.

Mladí chtějí investovat přes mobil, ale chybí jim peníze

Z průzkumu také vyplývá, že častou překážkou pro mladé je nedostatek kapitálu k investování. Nedostatek finančních prostředků jako překážku k investování uvedla více než polovina z nich. Co se způsobu investování týče, zdaleka nejvíce respondentů označilo jako ideální mobilní aplikace (45 % dotázaných).

„S nastupující generací se investiční chování mění. Neudivuje nás, že mladí nejčastěji investují přes internet a mobilní aplikace. V kontextu vánočních dárků se pak pro rodiče a ostatní jedná o skvělou příležitost, jak jim nadělit něco originálnějšího, ale potenciálně i hodnotnějšího než jen obálku s penězi na okamžitou útratu. I tisícovka může být startem do dlouhodobějšího investování,“ vysvětluje Hlavsová.

Právě platforma Fondee investiční účty nabízí. Výše minimální investice na platformě činí 1 000 korun a investor má možnost si svůj vklad rozdělit do několika portfolií dle účelu. Podkladovým aktivem jsou populární ETF (exchange traded fund), která kopírují hodnotu akcií specifických firem. Součástí je i kategorie ESG, která umožňuje investice výhradně do firem, jež ve svých aktivitách uplatňují zásady udržitelnosti. ETF jsou v poslední době oblíbenější i díky tomu, že představují pomyslný zlatý střed mezi konzervativním spořením a například investicemi do kryptoměn.

Zdroj informací

Fondee a NejBusiness.cz

Datum

26. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1341 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál