Ukrajinským studentům usnadní studium 30 zrepasovaných notebooků

Ukrajinským studentům usnadní studium 30 zrepasovaných notebooků

Na ukrajinském velvyslanectví v Praze dnes zástupci projektu Počítače dětem předali 30 notebooků, které věnovala společnost Mironet. Využijí je žáci Střední odborné školy svářečské a elektrotechnické v Dnipru. V rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny se na dodání notebooků na Ukrajinu podílela také agentura na podporu obchodu CzechTrade, která pomohla se zprostředkováním kontaktu na ukrajinskou školu, propojila jednotlivé subjekty a oslovila další české firmy k poskytnutí starších přístrojů.

Do charitativního projektu Počítače dětem se agentura CzechTrade zapojila již v červnu tohoto roku. Její úlohou bylo oslovit firmy k poskytnutí vyřazených počítačů, které následně charitativní projekt Počítače dětem zdarma zrepasuje s tím, že část těchto počítačů bude odeslána na Ukrajinu. Nyní bude prvních 30 kusů repasovaných notebooků darováno studentům na Ukrajině.

„Bez váhání jsme se stali partnerem projektu, který podporuje moderní vzdělávání a pomáhá jak ukrajinským, tak i českým studentům. Kvalitní vzdělání je nutné podporovat napříč zeměmi,” říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade a dodává, „jedná se o další z aktivit, které realizujeme v rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny směrem k našim klientům, jako je například Krizové poradenství nebo program Export pro obnovu Ukrajiny. Jsme moc rádi, že touto formou můžeme pomoci ještě v předvánočním období, které bohužel pro ukrajinské občany není chvílemi míru a pohody, o čemž jsou tyto svátky především,“ dodává Radomil Doležal.

„Je to potřebný projekt, který má za cíl zkvalitnit výuku tam, kde ji z důvodu chybějící techniky není možné jinak realizovat. Na Ukrajinu posíláme 30 zrepasovaných a plně funkčních notebooků s procesorem intel i5, 8GB RAM, 256GB SSD HDD, Full HD displayem, a to včetně 13 nainstalovaných programů v ukrajinštině a angličtině, které studenti potřebují hlavně pro programování. Zareagovali jsme na prosincovou výzvu Evropské komise Laptops for Ukrajine a věnovali jsme notebooky žákům na Ukrajinu,“ říká Robert Novotný, majitel společnosti Mironet a zakladatel projektu Počítače dětem.

Projekt Počítače dětem pomáhal během covidu tisícům českým rodinám v nelehké životní situaci, kdy zajistil od dárců starší IT techniku pro dětské formální i neformální vzdělávání. „Teď od prosince organizujeme dvě charitativní sbírky. V první sbírce firmy a spoluobčané mohou tradičně v projektu Počítače dětem věnovat starší techniku českým rodinám, v druhé souběžné sbírce Počítače pro Ukrajinu mohou věnovat techniku do ukrajinských škol. Projekt má důležitý nejen sociální, ale i ekologický aspekt. Díky repasování techniky a pokročilému systému upcyklace dokážeme zvýšit množství funkční techniky o 57 %, která by jinak skončila jako elektroodpad. Podle výpočtu vycházející z vědecké studie německého Öko-Institut jsme v projektu Počítače dětem dokázali díky upcyklaci od roku 2020 zamezit vypuštění 657 tun CO2,“ uzavírá Robert Novotný.

Do projektu se významně zapojilo také Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které společně s agenturou CzechTrade a Oksanou Antonenko, ředitelkou zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě, vyhledalo a oslovilo školu v Dnipru s nabídkou pomoci. Chargé d'affaires a.i. Vitalij Usatyj a ukrajinští diplomaté ekonomického úseku Valerij Demianets a Andrij Kolesničenko pomáhali také v následné klíčové komunikaci spolupráce a zároveň zajistí převoz notebooků na Ukrajinu. „Spolupráce na tak užitečném projektu proběhla se všemi partnery včetně agentury CzechTrade výborně a moc se těším, až všechny počítače doputují do vybrané střední školy v Dnipru,“ říká Vitalij Usatyj, Chargé d'affaires a.i.
Online výuka požadovala řešení

Dle nařízení místní municipality výuka v mateřských, základních, středních a vysokých školách Dněpropetrovské oblasti a města Dnipro probíhá nyní výhradně v režimu online, neboť se město nachází 200 km od frontové linie. Na podporu výuky dostane tamější Střední škola svářečská a elektrotechnická celkem 30 notebooků. V rámci rekonstrukce Ukrajiny bude právě profese svářeče jedna z nejžádanějších, i přes fakt, že už i nyní jde o velice žádané řemeslo.

„Navzdory válce na Ukrajině se vzdělávací proces nezastavil, ale dostává nový rozměr související s online vzděláváním a zaváděním nejnovějších technologií do procesu získávání znalostí. Někteří studenti nemají k dispozici svoje počítače nebo notebooky a studují prostřednictvím chytrých telefonů, což jim nedovoluje plnit určité typy domácích úkolů, jako například počítačové modelování svarů nebo programování,“ říká Iryna Voronova, ředitelka Střední školy svářečské a elektronické v Dnipru s tím, že 8 notebooků škola daruje dětem z rodin, jejichž situace se v důsledku války zhoršila, nemohou si notebooky pořídit a zajistit kvalitní online vzdělávání samy.

Dalších 15 notebooků se stane vybavením nové počítačové učebny a 7 najde uplatnění v moderní výukové laboratoři, kde se snad v příštím semestru za dodržení bezpečnostních podmínek bude moct znovu uskutečňovat praktická výuka. Také dodala, že dříve studenti chodili vykonávat obdobné úkoly přímo do školy, kde mají stolní počítače. „Do školních laboratoří, kde vykonávali praktické úkoly, aktuálně nemohou studenti chodit, takže teď jejich kvalifikace záleží na možnosti udělat co nejvíce úkolů na počítači,“ uzavírá Iryna Voronova. Ve škole nyní studuje 970 studentů, z nichž 29 osob má status vnitřních uprchlíků, kteří pocházejí z okupovaných území a 35 osob jsou sirotci.

Zdroj informací

Czechtrade a NejBusiness.cz

Datum

23. prosince 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.312 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál