Ukrajinským studentům usnadní studium 30 zrepasovaných notebooků

Ukrajinským studentům usnadní studium 30 zrepasovaných notebooků

Na ukrajinském velvyslanectví v Praze dnes zástupci projektu Počítače dětem předali 30 notebooků, které věnovala společnost Mironet. Využijí je žáci Střední odborné školy svářečské a elektrotechnické v Dnipru. V rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny se na dodání notebooků na Ukrajinu podílela také agentura na podporu obchodu CzechTrade, která pomohla se zprostředkováním kontaktu na ukrajinskou školu, propojila jednotlivé subjekty a oslovila další české firmy k poskytnutí starších přístrojů.

Do charitativního projektu Počítače dětem se agentura CzechTrade zapojila již v červnu tohoto roku. Její úlohou bylo oslovit firmy k poskytnutí vyřazených počítačů, které následně charitativní projekt Počítače dětem zdarma zrepasuje s tím, že část těchto počítačů bude odeslána na Ukrajinu. Nyní bude prvních 30 kusů repasovaných notebooků darováno studentům na Ukrajině.

„Bez váhání jsme se stali partnerem projektu, který podporuje moderní vzdělávání a pomáhá jak ukrajinským, tak i českým studentům. Kvalitní vzdělání je nutné podporovat napříč zeměmi,” říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade a dodává, „jedná se o další z aktivit, které realizujeme v rámci celkové podpory obnovy Ukrajiny směrem k našim klientům, jako je například Krizové poradenství nebo program Export pro obnovu Ukrajiny. Jsme moc rádi, že touto formou můžeme pomoci ještě v předvánočním období, které bohužel pro ukrajinské občany není chvílemi míru a pohody, o čemž jsou tyto svátky především,“ dodává Radomil Doležal.

„Je to potřebný projekt, který má za cíl zkvalitnit výuku tam, kde ji z důvodu chybějící techniky není možné jinak realizovat. Na Ukrajinu posíláme 30 zrepasovaných a plně funkčních notebooků s procesorem intel i5, 8GB RAM, 256GB SSD HDD, Full HD displayem, a to včetně 13 nainstalovaných programů v ukrajinštině a angličtině, které studenti potřebují hlavně pro programování. Zareagovali jsme na prosincovou výzvu Evropské komise Laptops for Ukrajine a věnovali jsme notebooky žákům na Ukrajinu,“ říká Robert Novotný, majitel společnosti Mironet a zakladatel projektu Počítače dětem.

Projekt Počítače dětem pomáhal během covidu tisícům českým rodinám v nelehké životní situaci, kdy zajistil od dárců starší IT techniku pro dětské formální i neformální vzdělávání. „Teď od prosince organizujeme dvě charitativní sbírky. V první sbírce firmy a spoluobčané mohou tradičně v projektu Počítače dětem věnovat starší techniku českým rodinám, v druhé souběžné sbírce Počítače pro Ukrajinu mohou věnovat techniku do ukrajinských škol. Projekt má důležitý nejen sociální, ale i ekologický aspekt. Díky repasování techniky a pokročilému systému upcyklace dokážeme zvýšit množství funkční techniky o 57 %, která by jinak skončila jako elektroodpad. Podle výpočtu vycházející z vědecké studie německého Öko-Institut jsme v projektu Počítače dětem dokázali díky upcyklaci od roku 2020 zamezit vypuštění 657 tun CO2,“ uzavírá Robert Novotný.

Do projektu se významně zapojilo také Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které společně s agenturou CzechTrade a Oksanou Antonenko, ředitelkou zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě, vyhledalo a oslovilo školu v Dnipru s nabídkou pomoci. Chargé d'affaires a.i. Vitalij Usatyj a ukrajinští diplomaté ekonomického úseku Valerij Demianets a Andrij Kolesničenko pomáhali také v následné klíčové komunikaci spolupráce a zároveň zajistí převoz notebooků na Ukrajinu. „Spolupráce na tak užitečném projektu proběhla se všemi partnery včetně agentury CzechTrade výborně a moc se těším, až všechny počítače doputují do vybrané střední školy v Dnipru,“ říká Vitalij Usatyj, Chargé d'affaires a.i.
Online výuka požadovala řešení

Dle nařízení místní municipality výuka v mateřských, základních, středních a vysokých školách Dněpropetrovské oblasti a města Dnipro probíhá nyní výhradně v režimu online, neboť se město nachází 200 km od frontové linie. Na podporu výuky dostane tamější Střední škola svářečská a elektrotechnická celkem 30 notebooků. V rámci rekonstrukce Ukrajiny bude právě profese svářeče jedna z nejžádanějších, i přes fakt, že už i nyní jde o velice žádané řemeslo.

„Navzdory válce na Ukrajině se vzdělávací proces nezastavil, ale dostává nový rozměr související s online vzděláváním a zaváděním nejnovějších technologií do procesu získávání znalostí. Někteří studenti nemají k dispozici svoje počítače nebo notebooky a studují prostřednictvím chytrých telefonů, což jim nedovoluje plnit určité typy domácích úkolů, jako například počítačové modelování svarů nebo programování,“ říká Iryna Voronova, ředitelka Střední školy svářečské a elektronické v Dnipru s tím, že 8 notebooků škola daruje dětem z rodin, jejichž situace se v důsledku války zhoršila, nemohou si notebooky pořídit a zajistit kvalitní online vzdělávání samy.

Dalších 15 notebooků se stane vybavením nové počítačové učebny a 7 najde uplatnění v moderní výukové laboratoři, kde se snad v příštím semestru za dodržení bezpečnostních podmínek bude moct znovu uskutečňovat praktická výuka. Také dodala, že dříve studenti chodili vykonávat obdobné úkoly přímo do školy, kde mají stolní počítače. „Do školních laboratoří, kde vykonávali praktické úkoly, aktuálně nemohou studenti chodit, takže teď jejich kvalifikace záleží na možnosti udělat co nejvíce úkolů na počítači,“ uzavírá Iryna Voronova. Ve škole nyní studuje 970 studentů, z nichž 29 osob má status vnitřních uprchlíků, kteří pocházejí z okupovaných území a 35 osob jsou sirotci.

Zdroj informací

Czechtrade a NejBusiness.cz

Datum

23. prosince 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.3964 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál