V logistice je stále nedostatek skladníků

V logistice je stále nedostatek skladníků

Prosinec tradičně patří vánočnímu nákupnímu šílenství. I přes horší letošní finanční situaci obyvatel obchodníci, logistici i dopravci registrují masivní nálet na kamenné i internetové prodejny. V logistice je největší poptávka po skladnících. A to nejenom v tomto období, ale celoročně. V retailu tradičně je největší poptávka po prodavačích, inzeráty na tuto pozici tvoří na Profesia.cz v segmentu retailu téměř polovinu nabídek.

V oblasti dopravy a logistiky je aktuálně největší poptávka po skladnících (64 % všech inzerovaných pozic na Profesia.cz), pracovnících logistiky (26 %) a řidičích vysokozdvižného vozíku (21 %). Poptávka po skladnících je trvalá, každým rokem navíc roste. Loni byl podíl 61 % a předloni 53 %.

Nejvíce pracovníků v logistice a dopravě je potřeba ve Středočeském kraji (13 % všech inzerovaných pozic), v Praze (10 % pozic) a Jihomoravském kraji (12 %). Při porovnání s loňským rokem je poptávka po pracovnících v tomto segmentu ve Středočeském kraji i Jihomoravském kraji totožná. Nejvíce vzrostla v Plzeňském kraji (z 6 % na 9 %), naopak trochu klesla v Praze (z 12 % na 10 %).

Jak je tomu v retailu?

Tradičně je největší poptávka po prodavačích, inzeráty na tuto pozici tvoří na Profesia.cz v segmentu retailu téměř polovinu nabídek. Letos je to 49 %, loni to bylo 47 %. Firmy také kontinuálně potřebují obchodní zástupce (20 % všech vypsaných pozic), obchodní referenty (11 %), vedoucí úseku prodejny či provozu (9 %), jejich zástupce (8 %) nebo nákupčí (8 %). Zde se oproti loňsku téměř nic nemění. Můžeme také vypozorovat trend v nedostatku odbornějšího personálu, podíl počtu inzerovaných pozic se letos zvýšil na 7 %, oproti loňským 4 %.

Nejvíce pracovníků v retailu je potřeba v Praze (23 % všech poptávaných pozic), Jihomoravském kraji (13 %) a Středočeském kraji (13 %). Nejméně pak v Královehradeckém kraji (2 %), v Libereckém kraji (3 %) a na Vysočině (3 %). I zde je situace ve srovnání s loňským rokem totožná. V předvánočním období firmy také více využívají sezónních pracovníků a brigádníků, zejména pak ve skladech či na prodejnách.

Jak je to v těchto segmentech se mzdami?

Nejvyšší mzdu včetně odměn a bonusů podle specializovaného portálu Platy.cz má v oblasti logistiky a dopravy řidič kamiónu (44 979 Kč). Skladník si přijde na 32 156 Kč, řidič vysokozdvižného vozíku na 32 820 Kč, pracovník logistiky pak na 34 867 Kč.

V oblasti retailu si pak nejvíce vydělá vedoucí prodejny či provozu (42 782 Kč), zástupce vedoucího (39 036 Kč), obchodní zástupce (38 432 Kč) a nákupčí (37 829 Kč). Všude se jedná o průměrné platy, které vycházejí z dat specializovaného portálu Platy.cz.

Jak hodnotí aktuální vánoční období prodejci?

„Na vánoční sezonu se logisticky připravujeme celý rok a letos se nám povedlo expedovat rychleji, efektivněji. Každou objednávku jsme vybavili levněji než loni, což je s aktuálním tlakem na růst ceny vstupů pro nás zásadní faktor udržitelného růstu,“ říká Ruslan Skopal, CEO a spolumajitel Trenýrkárna.cz a dodává: „Dopravci dělají, co mohou a z naší strany nemáme výtky. Víme, že to nemají vždy jednoduché a prostor ke zlepšení máme vždy všichni. Celkově zhodnoceno, s našimi partnery jsme spokojeni, zejména s GLS, Zásilkovnou, Balíkovnou i Českou poštou.“

S náporem na sklad a distribuci se potýkala minulý týden česká módní značka Vuch. „Poslední týdny jedeme na maximum. Management i další kolegové z firmy pomáhají expedovat zboží. Máme totiž nárůst zájmu o naše produkty ještě větší než loni. Minulý týden jsme museli natáhnout dobu dodání místo strandardního D plus 1 a na D plus 2, protože nápor na expedici byl extrémní. Celý rok jsme ale dělali, co jsme mohli, abychom se na sezónu připravili. A až na již zmiňovaný týden jsme to zvládli bez problémů,“ hodnotí Ondřej Hyrš, spolumajitel a zakladatel Vuch.

Jak budou tyto segmenty vypadat v roce 2023?

Těžká otázka. Na odpovědi se nedokáží shodnout ani přední analytici. Zatím se nastupující krize na útratách Čechů tolik neprojevuje, ale v roce 2023 můžeme s největší pravděpodobností očekávat, že tomu tak bude výrazněji. Některé retailové značky, zejména z oblasti módy (Orsay, Promod či Next) díky menšímu zájmu zákazníků český trh již letos opustily. A pravděpodobně k nim budou přibývat další.

Zdroj informací

Profesia CZ a NejBusiness.cz

Datum

22. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.4728 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál