V rámci celosvětového boje proti praní špinavých peněz bylo zatčeno 2 649 bílých koní

V rámci celosvětového boje proti praní špinavých peněz bylo zatčeno 2 649 bílých koní

Policejní orgány během tříměsíční akce zabránily vyprání 426 milionů korun (17,5 mil. eur) prostřednictvím bílých koní. S podporou organizací EUROPOL, EUROJUST, INTERPOL a Evropské bankovní federace (EBF) spojily své síly, aby zakročily proti bílým koním a jejich náborářům. Jsou to totiž velmi důležité osoby, které s praním špinavých peněz pomáhají.

Od poloviny září do konce listopadu 2022 bylo odhaleno 8 755 bílých koní a 222 náborářů. Po celém světě pak bylo zatčeno 2 469 osob.

European Money Mule Action (EMMA8), neboli evropská akce zaměřená na boj proti sítím „bílých koní“, se konala již poosmé. Letošní ročník dostal globální dimenzi, protože některé z akcí provedených v jejím rámci se uskutečnily až v Kolumbii, Singapuru a v Austrálii.

EMMA je největší mezinárodní operací svého druhu. Je postavena na myšlence, že sdílení informací mezi veřejným a soukromým sektorem je klíčem k boji proti složité moderní trestné činnosti. V letošním roce a za pokračující koordinace EBF podpořilo policejní orgány v této akci přibližně 1 800 bank a finančních institucí, vedle nich také poskytovatelé online převodů peněžních prostředků, burzy kryptoměn, fintech společnosti, společnosti provádějící identifikaci totožnosti klienta (KYC) a nadnárodní společnosti výpočetní techniky.

Přehled výsledků

  • 2 469 zadržených bílých koní,
  • 1 648 zahájených trestních řízení,
  • 4 089 identifikovaných podvodných transakcí,
  • Zadržení 17,5 milionu eur.

Zúčastněné země

Austrálie, Rakousko, Bulharsko, Kolumbie, Kypr, Česká republika, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Singapur a Hongkong (Čína), Irsko, Itálie, Moldavsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko, Spojené království, Spojené státy.

Článek v řetězu praní špinavých peněz

Požádal vás někdy někdo z níže uvedených o pomoc při převodu peněz?

  • On-line přítel nebo předmět vašeho milostného zájmu,
  • Někdo, kdo nabízí způsob, jak snadno vydělat peníze,
  • Někdo, kdo tvrdí, že potřebuje pomoc, protože nemůže používat svůj vlastní bankovní účet?

Pokud ano, hovořili jste možná s náborářem bílých koní a pokud jste udělali to, o co vás požádal, dopustili jste se možná trestného činu.

Tento problém se může zdát banální, ale množství peněz z trestné činnosti, které se touto metodou pere, banální není. Bílí koně jsou významnou součástí prostředí praní špinavých peněz a umožňují zločincům rychle přesouvat finanční prostředky v síti účtů, často v jiných zemích.

Využívání bílých koní je zvláště rozšířené v kybernetické kriminalitě, kdy bílí koně převádějí výnosy z jurisdikce své země do jurisdikce domovské země zločince.

#DontBeaMule (#Nebudbilymkonem)

Tento týden bude Europol společně s mezinárodními partnery, Evropskou bankovní federací a finančními institucemi, zvyšovat povědomí o této trestné činnosti a o jejích trestněprávních důsledcích prostřednictvím kampaně #DontBeaMule (#Nebudbilymkonem). Kampaň bude seznamovat veřejnost se způsoby, jak tito zločinci fungují, jak rozpoznat příznaky podvodného jednání a co dělat, pokud se stanete jejich cílem.

V ČR preventivní a osvětovou část kampaně pod názvem Nebuď bílým koněm opětovně zastřešuje Česká bankovní asociace společně s Policií ČR a Nejvyšším státním zastupitelstvím.

Zdroj informací

Česká bankovní asociace a NejBusiness.cz

Datum

7. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1886 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál