Češi rádi bydlí ve vlastním. Teď se vrhnou také na rekonstrukce, i kvůli drahým energiím

Češi rádi bydlí ve vlastním. Teď se vrhnou také na rekonstrukce, i kvůli drahým energiím

Čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Vzhledem k vysokým cenám nových nemovitostí a drahým hypotékám zájem o nové nemovitosti klesne a bude se pozvolna zvyšovat podíl nájemního bydlení. České domácnosti bydlící ve vlastním se tak vrhnou více na rekonstrukce. K renovacím a modernizacím přibyl další silný argument – revitalizace vedoucí k úspoře energií.

Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %. Tradičně je nejsilnější podíl vlastnického bydlení ve východní Evropě, nejvíc lidí bydlí ve vlastním v Rumunsku (96 %), na Slovensku (92 %) či v Chorvatsku (91 %). Naopak nejméně je vlastnické bydlení rozvinuto v Německu či v Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen polovina domácností.

Výstavba rodinných domů v České republice je v posledních letech stabilní, od roku 2018 se každoročně postaví zhruba 20 tisíc nových rodinných domů. Právě vysoký podíl vlastnického bydlení spolu se stářím českého bytového fondu nahrává rekonstrukcím. „Část stavebníků se pustila do odkládaných rekonstrukcí, zájem o rekonstrukce je tak letos výrazně větší než loni. Nové bydlení se kvůli vyšším cenám, drahým energiím i růstu úrokových sazeb hypoték stává stále nedostupnějším. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe, proto letos rezidenční trh potáhnou také rekonstrukce, kde se prostaví zhruba o 20 % více než loni,“ domnívá se generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.

Novým trendem jsou nyní rekonstrukce vedoucí k úspoře energií. „Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2–3 stupně povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.

Český bytový fond je přitom stále zastaralý, více než polovina nemovitostí je starších 40 let.

A pouze necelých 10 % bytů a domů bylo dle Eurostatu postaveno v posledních 20 letech. „Potřeba rekonstruovat staré nemovitosti je na trhu dlouhodobě, každý chce bydlet hezky, moderně a zdravě. Teď se ale nejsilnějším motivem k rekonstrukcím stává úspora energií,“ dodal Peter Markovič.

Rostoucí ceny energií přimějí řadu českých domácností šetřit výdaje za energie. Investicí do lepší izolace místností lze přitom dosáhnout až překvapivě vysokých úspor, které mohou v ročním vyúčtování dosahovat až částek v řádu desítek tisíc korun. Mezi nejúčinnější prvky patří zateplení budovy, nová okna i nepřetápění místností, účet za vytápění lze v takovém případě snížit až o 62 %, vyplývá z výpočtů společnosti VELUX.

Inflace v České republice přesáhla v říjnu 15 procent, v posledních měsících jsou jedním z hlavních motorů růstu ceny plynu a elektřiny. Vláda v boji s cenami energií pomáhá zastropováním maximálních cen, nicméně pro řadu domácností jsou současné ceny jasným signálem ke hledání cest, jak snížit účty za elektřinu a plyn.

Mezi hlavní neduhy bytů a rodinných domů patří nedostatečná ventilace čerstvého vzduchu, hluk, zima a nedostatek denního světla. V České republice se minimálně s jedním z těchto rizik potýká 22 % lidí. Nejvíce přitom obyvatele České republiky trápí nadměrný hluk (14 % lidí)n a velká zima (9 %). „Právě nedostatečné teplo je samozřejmě obřím tématem v současné energetické krizi. Nadměrná zima vede např. ke kardiovaskulárním chorobám nebo častým respiračním onemocněním. Nicméně ani další rizika nevhodného vnitřního klimatu bychom neměli podceňovat, přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních. Základem boje proti těmto rizikům je denní světlo a čerstvý vzduch,“ říká architektka VELUX Klára Bukolská.

Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie vychází Česká republika poměrně dobře, jedno z rizik vnitřního klimatu trápí třetinu Evropanů. Především ve městech je hlavním problémem nadměrný hluk, kterým trpí 92 milionů (18 %) Evropanů. Téměř 70 milionů Evropanů (13 %) má potíže s plísněmi a vlhkostí a 34 milionů (7 %) se domnívá, že jejich byt není dostatečně vytápěný. Pro 29 milionů lidí (5 %) v Evropě je pak hlavní překážkou spokojeného bydlení nedostatek denního světla.

Právě ceny energií tak budou hlavním tahounem rekonstrukčního trhu i v příštím roce. „Počítáme s tím, že právě rekonstrukce budou hrát významnější roli na trhu rezidenčního bydlení i v roce 2023,“ uzavřel Peter Markovič z Xelly.

Zdroj informací

Velux a NejBusiness.cz

Datum

5. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.1228 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál