Česko v první desítce nejvhodnějších destinací pro výrobu

Česko v první desítce nejvhodnějších destinací pro výrobu

Česká republika se i letos udržela v první desítce zemí z celého světa, jejichž žebříček každoročně sestavuje realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield na základě kritérií, jako jsou náklady na provoz včetně pracovní síly nebo úroveň ekonomického a politického rizika. Od roku 2016, kdy byla ČR do žebříčku poprvé zahrnuta, se tak pravidelně řadí mezi nejvhodnější destinace, do nichž by výrobní firmy mohly umístit svůj provoz. Letos se ve srovnání 47 zemí před Česko zařadilo Polsko, a to především díky levnější pracovní síle a nižším cenám za energie.

Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch, Cushman & Wakefield: „Výbornou zprávou je, že se Česko i přes veškeré negativní dopady poslední doby stále drží na špičce zemí, kde se daří výrobnímu sektoru. Významnými faktory, které tomu napomáhají, jsou vyspělá dopravní infrastruktura, udržitelné a čitelné podnikatelské a ekonomické prostředí s nízkou úrovní rizika a relativně přijatelné náklady na pracovní sílu. Faktory, které atraktivitu Česka naopak snižují, jsou především náklady na výstavbu a energie, jež zejména v poslední době významně stoupají.“

Žebříčku kraluje Asie a CEE

Na čele žebříčku dle základního hodnocení, které přikládá stejnou váhu provozním podmínkám a nákladové konkurenceschopnosti země, se letos umístily hlavně země z Asie. Ve dvanáctce nejvýše hodnocených zemí je jich šest, k dobrému umístění jim pomáhá zvláště dostatek levné pracovní síly.

Silně je zastoupen také region střední a východní Evropy: v top 12 najdeme Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko. Polsko před Českou republiku (loni bylo až pět příček za ní) dostala levnější pracovní síla a ceny elektřiny, které jsou tam nižší než v mnoha dalších zemích CEE.

Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch, Cushman & Wakefield: „Podle umístění států střední Evropy na špičce žebříčku lze očekávat, že budou i nadále velmi atraktivní pro investice do průmyslových a výrobních podniků. Oproti předchozím ročníkům je velmi znatelný vzestup Polska, jakož i Maďarska a Slovenska. Středoevropské státy tak dále nabývají na významu v rámci celosvětové poptávky po výrobních destinacích.“

Evropa: růst nákladů na práci i energie

Obecně si mnoho evropských zemí polepšilo v hodnocení svého dlouhodobějšího ekonomického výhledu a rizikovosti, k čemuž přispěla vyšší schopnost dosahovat cílů v oblasti udržitelnosti, efektivnější využívání zdrojů a vytváření příležitostí pro zelenou ekonomiku.

Na druhou stranu v Evropě ale panuje nejistota ohledně dodávek energií, která zvyšuje ekonomické riziko a v krátkodobém horizontu negativně ovlivňuje ekonomický výhled. Spolu s růstem cen elektřiny (způsobeným problémy s dodávkami a růstem cen plynu kvůli válce na Ukrajině) a nákladů na pracovní sílu (jehož příčinou je nedostatek pracovníků zvyšující mzdy) to je důvod, proč třeba Francie, Nizozemsko nebo Španělsko letos v hodnocení poklesly. Na rychlosti vyřešení těchto problémů závisí v krátkodobém horizontu konkurenceschopnost mnoha evropských zemí coby destinací pro výrobu.

Amerika: rizika a reshoring

Mezi 12 nejlépe hodnocených zemí se letos dostala ještě Kolumbie, která si proti loňsku o jednu příčku polepšila (zejména díky levné pracovní síle a elektřině), a USA, jimž se hodnocení naopak výrazně snížilo – z loňského třetího na letošní desáté místo. Podobně Kanada – loni těsně před Českem čtvrtá – je letos až na 19. místě. Oba severoamerické státy si udržují stabilní prostředí, pokud jde o náklady, ale vzrostla u nich míra rizika. Důvodem je zvláště ohrožení přírodními katastrofami, ale i pokles nezaměstnanosti, a tedy dostupné pracovní síly. Spojené státy zároveň výrazně usilují o „reshoring“, tedy navrácení pracovních příležitostí a dodavatelských řetězců zpátky do země, což má snížit riziko a diverzifikovat dodavatelské řetězce.

Česko: třetí nejméně rizikové, 21. v nákladech

V hodnocení samotného rizika zaujalo Česko letos třetí příčku, což je oproti loňsku zlepšení o dvě pozice. Srovnání bere v potaz geopolitickou stabilitu, cíle v oblasti dlouhodobé udržitelnosti, transparentnost trhů a potenciál investic.

Pokud jde čistě o náklady, kleslo Česko z 15. na 21. příčku, a to především kvůli nárůstu cen energií. Ty zůstávají společně s náklady na pracovní sílu levné v Asii, a tamní země tak tvoří dvě třetiny první dvanáctky hodnocených. Vedle Kolumbie a Peru patří do top 12 ještě Turecko a Polsko.

Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch, Cushman & Wakefield: „Česko zůstává zemí s výbornými podmínkami pro výrobu. Rizika jsou zde minimální, podmínky stabilní a náklady ve srovnání s okolními zeměmi na přijatelné úrovni. Zváží-li investor kombinaci všech těchto faktorů, může být Česká republika snadno jeho první volbou.“

Zdroj informací

Cushman & Wakefield a NejBusiness.cz

Datum

1. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.1031 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál