Pod Nuselským mostem to konečně žije – Pražané si volnočasový areál Jammertal rychle oblíbili

Pod Nuselským mostem to konečně žije – Pražané si volnočasový areál Jammertal rychle oblíbili

Nový volnočasový areál Jammertal, který vznikl na místě zanedbaného hliněného plácku pod Nuselským mostem, byl pro veřejnost otevřen v polovině srpna a Pražané ho hned začali aktivně využívat. Praha 2 tak získala kvalitní veřejný prostor v podobě multifunkčního volnočasového areálu s celoročním využitím pro všechny generace, který navrhla pražská architektonická kancelář LOXIA.

 

Víceúčelový areál pro všechny věkové skupiny

„Hlavním cílem pro nás bylo vdechnout život místu, které nemohli místní obyvatelé s ohledem na jeho neutěšený stav a chybějící zázemí pořádně využívat. Chtěli jsme nevyužívaný hliněný plácek přeměnit na místo, kde budou lidé moci smysluplně trávit svůj volný čas. Důležité pro nás bylo, aby byl areál víceúčelový, dal se využívat po celý rok a byl vhodný pro všechny věkové skupiny. Mám radost, že se nám to podařilo, Pražané si areál oblíbili a hojně ho využívají k nejrůznějším aktivitám,“ říká Ing. arch. Jana Mastíková, autorka projektu.

Návštěvníci, kteří svůj volný čas chtějí trávit aktivně, mohou využít hřiště s herními a vodními prvky, plochu na cvičení, hřiště na pétanque, stoly na ping-pong nebo speciální ovál s celoročním využitím. Ten v průběhu roku slouží především pro kolečkové sporty, jako jsou skateboarding, koloběžky nebo kolečkové brusle, v zimě se pak změní na kluziště a bude možné ho využít pro lední bruslení. Ti, kteří preferují odpočinek, mohou využít lavičky, stoly a židle určené pro příjemné posezení s přáteli nebo rodinou, knižní stánek či plochu pro grilování s kruhovým posezením. Nechybí samozřejmě ani zázemí v podobě kiosku s občerstvením a veřejných toalet. K dispozici je také půjčovna grilů a sportovního nářadí.

Díky nápaditému řešení a různorodému vyžití místo, které dříve nahánělo hrůzu, jako mávnutím kouzelného proutku ožilo a jeho příjemná atmosféra láká další a další návštěvníky.

Architekti vyřešili také dříve nelogicky umístěné vstupy do parku. V rámci přestavby byly již existující dvě hlavní cesty propojeny jednou spojovací cestou, na kterou jsou navázané jednotlivé architektonické prvky a která společně se žlutým ocelovým schodištěm návštěvníky zcela přirozeně provede celým areálem.

Speciální materiály

Jedním ze speciálních materiálů, které se architekti rozhodli v areálu použít, je Parkdecor neboli mlatový povrch. Jedná se o stoprocentně přírodní, minerální a ekologický materiál bez přídavků barviv, pojiv a stabilizátorů. Velkou výhodou Parkdecoru je jeho vodopropustnost (nevyžaduje tedy řešení pro odvodnění) a je také velmi odolný a praktický, což je u plochy, po které denně projde velké množství lidí, nezbytné. Kolem kiosku a na cesty byla použita žulová kostka, která má také přírodní původ a skrz své spáry propouští vodu, takže ani v tomto případě odvodnění není potřeba řešit.

„Dalším zajímavým materiálem je probarvený beton. Barevná směs je v tomto případě přimíchávána do betonu už při procesu jeho výroby a díky tomu se barva nesmývá a neseškrabuje ani při velkém zatížení, jaké představuje například jízda na skateboardu. Kiosek s občerstvením a veřejné WC byly zhotoveny jako dřevostavby, které jsou obloženy cementotřískovými deskami a latěmi z materiálu ThermoWood®, který jsme zvolili především pro jeho barevnou stálost a vysokou odolnost,“ vysvětluje Jana Mastíková.

Víceúčelová plocha vyžadovala sochařskou práci

Jedním z hlavních prvků volnočasového areálu je víceúčelová plocha v podobě velkého modrého oválu. A právě jeho budování bylo z celého areálu nejnáročnější. Jednalo se v zásadě o sochařskou práci – okraje a záhyby oválu modelovali a leštili odborníci z Mystic Construction ručně, protože pro jízdu na skateboardu je nezbytné, aby byl povrch dokonale hladký. Vynaložené úsilí ale stálo za to a na oválu se již od půlky srpna prohánějí nadšení skateboardisté, kterým zdařile sekundují koloběžkáři. Do parku se po repasování vrátila také socha skateboardisty, která tam dříve stála, ale byla poničena vandaly.

„Jsem nadšená, když vidím, jak se po oválu prohánějí děti a teenageři na skateboardech a koloběžkách a aktivně tráví svůj volný čas ve společnosti kamarádů. Zároveň se také s přicházející zimou těším na to, až se 1. prosince ovál promění na kluziště a bude využíván pro veřejné bruslení,“ popisuje Jana Mastíková.

Chladicí technologie kluziště je mobilní a bude instalovaná pouze na zimu. Po skončení sezóny se ovál promění opět na plochu určenou zejména pro kolečkové sporty.

Barvy místo rozsvítily

„Když jsme se ještě předtím, než jsme na projektu začali pracovat, byli podívat pod Nuselským mostem, místo na nás působilo smutně a nevlídně. Rozhodli jsme se ho tedy rozsvítit pomocí barev. Pro detaily jsme zvolili žlutou, která působí pozitivně, radostně a podporuje v lidech aktivitu. Vzhledem k tomu, že je ale hodně výrazná, jsme pro větší plochu (ovál) zvolili modrou, která žlutou vhodně doplňuje. Když se nyní na areál podívám, působí na mě vesele a živě, z čehož mám velkou radost,“ zakončuje architektka.

Zdroj informací

LOXIA a NejBusiness.cz

Datum

27. listopadu 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.3442 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál