Na co si dát pozor před uzavřením hypotéky

Na co si dát pozor před uzavřením hypotéky

Pokud plánujete financovat vlastní bydlení hypotékou, je dobré odpovězte si nejdříve na několik důležitých otázek. Přečtěte si v následujícím textu, na co si dát pozor při uzavírání hypotéky?

Když hledáte vlastní bydlení, jistě už máte velmi přesnou představu o jeho podobě. Před samotným výběrem nemovitosti jste si totiž odpověděli na několik zásadních otázek – například, na jakém místě se má byt či rodinný dům nacházet, kolik má mít místností nebo zda hledáte novostavbu či se spokojíte se starší nemovitostí.

Při pořizování vlastního bydlení se nevyhnete ani otázce financování. Přesně si musíte spočítat, kolik peněz si můžete dovolit zaplatit z vlastních úspor a kolik si potřebujete půjčit. Vlastní bydlení můžete financovat pomocí hypotéky a úvěru ze stavebního spoření.

„Při výběru hypotéky se vždy vyplatí oslovit více bank a pečlivě srovnat vlastnosti a parametry hypoték. Úvěr na bydlení si lidé nevybírají každý den, proto neváhejte oslovit nezávislé hypoteční specialisty. Mají nejen dokonalý přehled o aktuální nabídce hypoték na trhu, ale z praxe dobře vědí, které banky jsou nejvhodnější například na financování výstavby. Upozorní vás rovněž na některé záludnosti a rizika hypotéky,“ uvádí Jana Žáčková, hypoteční specialistka fintech startupu hyponamiru.cz.

Srovnejte si hypotéky a zjistěte své možnosti u konkurence

Když přijde na řadu otázka financování vlastního bydlení, většina lidí se jako první obrátí na svou hlavní banku. S finanční institucí je pojí především silná důvěra. Mají u ní totiž často nejen běžný a spořicí účet, ale také například další spotřebitelské úvěry, pojištění nebo investice. I když vám banka dlouhodobě spravuje vaše rodinné finance, neznamená to, že přijde automaticky s nejvýhodnější nabídkou hypotéky. V bance máte stejné postavení jako nový klient a žádnou výraznou slevu z úrokové sazby za věrnost nečekejte.

Pozor na nízké úrokové sazby

Nedejte na reklamu! Banky se snaží zaujmout nejnižší úrokovou sazbou. I když může být nabízená sazba na první pohled lákavá, neznamená to, že ji získáte. V marketingových materiálech se vždy pracuje s nejnižší dosažitelnou sazbou. Získá ji ovšem pouze takzvaný ideální klient u konkrétního nastavení hypotéky. „Výhodnost jednotlivých hypoték nelze porovnávat podle výše úrokové sazby. Ta totiž nezohledňuje poplatky a další náklady spojené s hypotékou. Vždy hledejte ukazatel RPSN, který je obrazem celkové nákladovosti úvěru,“ upozorňuje Jana Žáčková.

Prohlédněte si ceník banky

Banky si u hypoték mohou naúčtovat řadu poplatků. Ty mohou být jednorázové nebo pravidelné. Při porovnávání nabídek úvěrů nezapomeňte nahlédnout do ceníku banky, kde jsou uvedeny jednotlivé poplatky včetně jejich aktuální výše.

Jaké poplatky si banky účtují?

Na prvním místě v ceníku obvykle najdete poplatek za vyřízení úvěru. Banky si tímto poplatkem mohou kompenzovat výdaje spojené s administrativu spojenou s přijetím žádosti o úvěr, zpracováním smluvní dokumentace apod. „Řada bank již od tohoto poplatku upustila a vyřízení úvěru je tedy většinou zdarma. Při sjednání hypotéky počítejte také s poplatkem za vypracování odhadu nemovitosti. Zpoplatněn může být i protokol o stavu výstavby,“ doplňuje Jana Žáčková.

TIP: S poplatky je nutné počítat i při zásadních změnách v úvěru. Banky si například účtují poplatek při změně zajištění hypotéky, změny podmínek čerpání hypotéky a také za změny ovlivňující splátkový kalendář. U hypoték jsou i skryté poplatky, které my v hyponamiru.cz odhalujeme a upozorňujeme na ně.

Sankce a pokuty u hypotéky

Banky si při porušení smluvních podmínek účtují pokuty. Prodražit se může například nečerpání hypotéky. Pokud máte vyřízenou hypotéku a prodávající v posledním okamžiku od prodeje odstoupí, nemůžete přidělený úvěr vyčerpat. Za nečerpání hypotéky vám může banka naúčtovat sankci ve výši až 5 procent z nevyčerpané částky.

Převedení hypotéky do jiné banky je třeba správně načasovat, abyste zbytečně neplatili pokutu za refinancování hypotéky. „Snažte se u stávající banky dodržet fixaci hypotéky. Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku v průběhu fixace, mohou si banky za zákona naúčtovat účelně vynaložené prostředky. Jedná se například o náklady na zaměstnance banky, který s vámi vyřizuje předčasné splacení, náklady na tisk a kopírování dokumentů, poštovné a různé nutné poplatky,“ dodává Jana Žáčková.

Čtěte smluvní podmínky

Při výběru hypotéky věnujte pozornost obsahu smlouvy o hypotečním úvěru. I když se podoba úvěrové smlouvy u jednotlivých bank mírně liší, vždy v ní najdete všechny důležité informace. Uvedena je v ní například výše hypotéky, sjednaná úroková sazba, doba fixace a splatnosti úvěru, způsob zajištění i přesné podmínky čerpání hypotéky. Pokud plánujete kupovanou nemovitost pronajímat, nezapomeňte si ověřit, zda je nutný souhlas banky s pronájmem.

„Před podpisem smlouvy si ponechte čas na její důkladné přečtení. Pokud některým ustanovením smlouvy nerozumíte, nestyďte se zeptat. Hypoteční specialista vám vždy poradí a upozorní vás na důležitá ustanovení smlouvy,“ ujišťuje Jana Žáčková.

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

25. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.8044 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál