S nákupem umění má zkušenost pouze 14 % Čechů

S nákupem umění má zkušenost pouze 14 % Čechů

Podle online výzkumu o vztahu Čechů k výtvarnému umění zpracovaného pro projekt 100ks.cz netuší více než polovina Čechů, kde originální dílo od žijícího výtvarného umělce zakoupit. Pouze 14 % pak má s nákupem originálu zkušenosti, dílo nejčastěji pořídili přímo u umělce.

Online průzkum na vzorku 1000 lidí reprezentujících populaci ČR realizovala agentura Behavio. Výzkum dále ukázal, že umělecké dílo plánují pořídit pouze 3 % respondentů, dalších 21 % odpovědělo Možná. Nejčastější suma, kterou jsou lidé za originální umění ochotni zaplatit je v rozmezí 1001–3000 Kč, více než 5000 Kč by bylo za umění ochotno utratit pouze 10 % respondentů.

To odráží i fakt, že od nákupu umění nejčastěji odrazuje vysoká cena (45 %). Další důvody, proč lidé s nákupem umění váhají, jsou to, že je umění nezajímá (34 %) a skutečnost, že je žádné dílo dosud neoslovilo natolik, aby si ho chtěli koupit (25 %). Zároveň 56 % respondentů odpovědělo, že nákup umění pro ně aktuálně není priorita.

Zdostupnit a zpřehlednit trh s uměním

Zadavatel průzkumu, online projekt 100ks.cz, má za cíl nabídnou snadný a cenově dostupný způsob, jak se obklopit zajímavým současným českým uměním a jak poznat a podpořit malíře naší generace. Jeho zakladatel Jakub Svoboda komentuje výsledky takto „Z průzkumu jednoznačně vychází, že Češi výtvarné umění neznají. Pouze 16 % respondentů bylo schopno jmenovat alespoň jednoho žijícího českého umělce, a navíc se většinou střídala pouze dvě jména (Jan Saudek, David Černý). Ukazuje se, že trh s uměním je stále uzavřený a pro outsidery nepřístupný. To se chceme pokusit alespoň trochu změnit.”

Průzkum podle Svobody ukázal, že Češi ve vztahu k umění tápou a neumí si k němu najít cestu. Zatímco u jiných oblastí kultury jako jsou například filmy nebo hudba jsou umělci ve všeobecném povědomí, u výtvarného umění tomu tak není. Vztah k výtvarnému umění pak zřejmě komplikuje i jeho odbornost – 32 % odrazuje, že nepoznají, zda má dílo nějakou hodnotu.

Nepřehlednost a uzavřenost českého trhu s uměním se Jakub Svoboda rozhodl vyřešit založením platformy 100ks.cz, která nabízí současné české umění vybrané odbornými kurátory v dostupné podobě uměleckých tisků, kterých vždy vzniká pouze 100 kusů. Všechny jsou očíslované a podepsané autory, jejich hodnota bývá často až dvacetkrát nižší než originálů, nejlevnější stojí 2820 Kč.

Zdroj informací

100ks a NejBusiness.cz

Datum

23. listopadu 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3277 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál