TRL Space vyšle do vesmíru největší komerční družici od vzniku České republiky

TRL Space vyšle do vesmíru největší komerční družici od vzniku České republiky

Posunout obzory kosmického průmyslu se již brzy chystá brněnská společnost TRL Space Systems, která v polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země vlastní družici nesoucí název TROLL. Bude se jednat o největší komerční družici od založení České republiky a TRL Space Systems chce touto soukromou investicí demonstrovat schopnost postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru. Společnost si zároveň na družici TROLL otestuje vlastní produkty, které nabídne svým zákazníkům na všech kontinentech – od Afriky až po Spojené státy americké.

Patří mezi ně například LiDAR, kamera na hyperspektrální snímkování, či jednotka pro tzv. onboard data processing a šifrovanou komunikaci. Díky této investici se firma zařadí mezi hrstku evropských systémových integrátorů – tedy firem, které jsou schopny stavět kompletní družice. Jedná se o službu s vysokou přidanou hodnotou, která je pro Českou republiku unikátní příležitostí. Současně také vzniknou nové unikátní produkty s obrovským tržním potenciálem, které jsou výsledkem spolupráce mnoha dalších institucí zapojených do projektu TROLL.

Detekce laserem jako nástroj pro vyšší zabezpečení kosmického provozu

Na oběžné dráze Země se v současné době pohybuje více než 5 500 satelitů a odhaduje se, že do roku 2029 jich tam bude přes 100 000. S ohledem na to se očekává, že bude docházet k více než 40 kolizím družic ročně. Zabezpečení kosmického provozu je tak jedna z hlavních priorit veškerých kosmických aktivit. Úlomky satelitů a kosmická tříšť totiž představují obrovské riziko pro ostatní družice, které mohou poškodit. K výraznému zlepšení zabezpečení kosmického provozu chce přispět společnost TRL Space právě pomocí speciálně upraveného zařízení LiDAR. Unikátní laser, který TRL Space vyvíjí společně s centrem HiLase, bude ve spojení s detektorem schopen s vysokou přesností monitorovat objekty pohybující se na oběžné dráze.

„Centrum HiLASE má jako jednu ze strategických priorit pro další dekádu vývoj laserů pro kosmické aplikace. TRL Space je v tomto ohledu pro nás klíčový partner, se kterým tyto ambice můžeme společně naplnit a produkty jako je LiDAR pro sledování objektů ve vesmíru či topografii Měsíce vyvinout,“ říká Tomáš Mocek, ředitel laserového centra HiLASE. Kromě detekce objektů ve vesmírů chce společnost TRL Space vyvinout LiDAR i pro svou plánovou misi LUGO, jejímž cílem je prozkoumat podzemí Měsíce a vytvořit jeho úplnou mapu s rozlišením několika centimetrů. Firma plánuje ještě další produkt a tím bude laserová komunikace.

Vesmírná kybernetická bezpečnost

Součástí družice TROLL, která bude mít velikost 6U, bude také hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. Komunikace mezi satelity a Zemí dnes totiž mnohdy probíhá nezabezpečeným způsobem. Hrozí tak úniky dat, které mohou být zneužity. S tím, jak bude růst počet družic ve vesmíru, se tak otevírá nové důležité téma vesmírné kybernetické bezpečnosti. Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra, který se postará o tzv. onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Informace o hrozící kolizi tak algoritmus jednoduše pošle na Zem, a navíc zajistí, že družice sama uhne z kolizní dráhy.

Letová příležitost pro Afriku i další země

Letovou příležitost, tedy možnost vynést a otestovat na družici i své vlastní produkty, společnost TRL Space nabídla i dalším zemím, například partnerským státům z Afriky nebo z regionu Trojmoří, které si tak budou moci do vesmíru nechat vynést vlastní produkty.

„Naším posláním je spojováním různých technologií posouvat obzory kosmického průmyslu, a hlavně vytvářet přidanou hodnotu. Díky tomu, že jsme dostatečně kapitálově silní, abychom mohli postavit a do vesmíru poslat vlastní družici, můžeme nejen nabídnou kapacitu na družici pro země a organizace, které by si to sami nemohli dovolit, ale také máme unikátní možnost otestovat nové produkty, které budou mít do budoucnosti vliv na celé lidstvo - například na větší zabezpečení vesmírného prostoru, zlepšení komunikace mezi družicemi a Zemí a v neposlední řadě díky misi LUGO prozkoumáme povrch Měsíce a přiblížíme lidstvo o krůček k jeho lepšímu pochopení pro využití v budoucnosti," říká Petr Kapoun, zakladatel a CEO TRL Space.

Společnost TRL Space má již zarezervovaný let – družici TROLL vynese do vesmíru raketa Falcon od SpaceX v polovině roku 2024.

Zdroj informací

TRL Space a NejBusiness.cz

Datum

20. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2465 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál